Klub Zawodowców


Opiekun; mgr Marta Cebula

Przygotowanie wychowanków do świadomego i samodzielnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniających znajomość własnych zasobów, informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.

Spotkania klubu  pozwolą uzupełnić  zasób wiadomości wychowanków  w zakresie doskonalenia i rozwoju zawodowego, poznawania różnych zawodów, sposobów ich osiągnięcia,  metod szukania pracy, mobilności zawodowej, radzenia sobie z sytuacjami trudnymi , nawiązywania dobrych relacji zawodowych, komunikatywności, zadbanie o dobry wypoczynek i rozwój zainteresowań .

Młodzież będzie miała możliwość  uczestnictwa w spotkaniach grupowych i indywidualnych, spotkaniach  z ciekawymi ludźmi, wyjściach  poza teren bursy.

Pokazy multimedialne, zgromadzone czasopisma, ciekawe filmy, programy edukacyjne pozwolą  na zwiększenie liczebności osób aktywnych w ramach tematyki dotyczącej zawodoznawstwa.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 

Mobilność zawodowa a współczesny rynek pracy.

Mobilność zawodowa a współczesny rynek pracy.

"Nic nie jest w życiu proste, wszystko musi być skomplikowane i na wszystko musimy ciężko zapracować. Jeżeli tak nie jest, to nie potrafimy docenić tego, co mamy, albo wcale tego nie zauważamy." - Anna Ficner-Ogonowska  

 

 

Mobilność zawodowa to w obecnym czasie  jedna z najważniejszych umiejętności dostosowania się pracowników do warunków panujących na rynku pracy.

Współcześnie mało kto zakłada, że do końca kariery zawodowej będzie związany z jednym pracodawcą. Wiele osób w czasie pandemii czuje się zmuszonych do podejmowania działania ze względu na poczucie braku stabilności zatrudnienia. Mobilność zawodowa stała się niemal  pożądaną cechą. Zmiana pracy nie jest już postrzegana jako coś niewłaściwego przez pracodawców  wręcz przeciwnie.  Wiąże się często z koniecznością nabywania nowych kwalifikacji zawodowych korzystania ze szkoleń lub innych form uzupełniania  kwalifikacji. Inną przyczyną zmiany pracy jest wypalenie  zawodowe, emocjonalne czy  poznawcze.  Do głównych przyczyn zmiany pracy można zaliczyć poza wizją bezrobocia m.in. chęć zdobycia lepiej płatnego stanowiska oraz rozwój nowych technologii.

Gotowość do zmiany pracy, zawodu, miejsca zamieszkania, to również umiejętności, dostosowywania się do wymogów zmieniającej się gospodarki. O swoje kompetencje i bogate CV warto zadbać jak najwcześniej. Kwalifikacje można podnosić na wiele różnych sposobów. Młodzież, która stawia na samorozwój, łatwiej znajduje pracę którą chce wykonywać.

 

Mobilność na rynku pracy.

W Polsce powodem mobilności zawodowej w badaniach opinii są względy finansowe. Jesteśmy gotowi na zmianę, która przyniesie poprawę naszej sytuacji ekonomicznej. 

Jak już wcześniej wspomniałam, obecnie częste przechodzenie do innego pracodawcy przestaje być negatywnie postrzegane i może świadczyć nie o lekceważącym stosunku

do obowiązków i nieumiejętności odnalezienia się w firmach, ale o chęci rozwoju i świadomym budowaniu kariery zawodowej. Bardzo często osoby, które nie dostrzegają szans na rozwój zawodowy ani na obejmowanym stanowisku, ani w dotychczasowej dziedzinie, decydują się na zupełną zmianę. Dużą popularnością cieszy się w tym przypadku branża IT,

 a na rynku można wybierać spośród licznych ofert szkoleń i kursów.

Mobilność pracowników  charakteryzuje się  gotowością do emigracji zarobkowej. Zazwyczaj decydują się na nią osoby młodsze i mniej związane z miejscem zamieszkania. Bardzo często wynagrodzenie za pracę na danym stanowisku różni się w zależności od wielkości miasta. Korzystną opcją staje się także emigracja zagraniczna. Pozwala poznać inne środowisko pracy i dopracować językowe umiejętności.

Mobilność w pracy sprawdzana jest już na etapie przyjęcia . Pracodawcy często podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzają, co kandydat uważa na temat mobilności. Cecha ta jest bardzo ceniona szczególnie w większych firmach i korporacjach, które poszerzają  swoją działalność na całą Europę. Zazwyczaj obowiązki zawodowe wiążą się z mobilnością czyli podróżami służbowymi, doszkalaniem się w obrębie firmy. Przyszły  pracodawca zapewne zatrudni osobę, która jest elastyczna i nie ma problemów z dostosowaniem się do zmiennej sytuacji. Gotowości do przeprowadzki ma wpływ na awans w obrębie firmy, w przypadku  otwarcia oddziału w innym mieście lub poza granicami kraju.

 Niektóre profesje wiążą się z przemieszczaniem i wykonywaniem standardowych obowiązków poza siedzibą firmy. Do kategorii pracowników mobilnych znaczeniu możemy zaliczyć np. przedstawicieli handlowych, kontrolerów czy serwisantów. Działają oni na określonym terenie i obszarze.

Umysł człowieka rozwija się dzięki nowym bodźcom, stałemu i regularnemu treningowi. Poszerzając  możliwości poznawcze otwieramy szersze horyzonty. Nie należy poddawać się szalonemu tempu życia, ale nadążać za zmianami jakie wiążą się z rozwojem technologicznym oraz wymaganiami pracodawców.

 Niewątpliwie  wymaga to wysiłku, ale warto go podjąć ,, jeśli stoisz w miejscu, cofasz się".

 

 

 

 

 

Opracowała: Marta Cebula  

 

 

Źródło:

 Zdjęcie źródło: controlengineering.pl

https://party.pl/porady/kariera/najlepsze-zawody

https://party.pl/porady/kariera/prawo

https://www.szary-beton.pl

http://readerkanaobcasach.blogspo

 https://podstawybiznesu.pl

slideplayer.pl

//rynekpracy.pl/slownik/mobilnosc-zawodowa

http://eregion.wzp.pl/obszary/mobilnosc-zawodowa

https://epodreczniki.pl/a/mobilny-pracownik---metody-i-zasady-poszukiwania-pracy/DXhnAiN0A