Klub Zawodowców


OPIEKUN MGR MARTA CEBULA

Przygotowanie wychowanków do świadomego i samodzielnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniających znajomość własnych zasobów, informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.

Spotkania klubu  pozwolą uzupełnić  zasób wiadomości wychowanków  w zakresie doskonalenia i rozwoju zawodowego, poznawania różnych zawodów, sposobów ich osiągnięcia,  metod szukania pracy, mobilności zawodowej, radzenia sobie z sytuacjami trudnymi , nawiązywania dobrych relacji zawodowych, komunikatywności, zadbanie o dobry wypoczynek i rozwój zainteresowań .

Młodzież będzie miała możliwość  uczestnictwa w spotkaniach grupowych i indywidualnych, spotkaniach  z ciekawymi ludźmi, wyjściach  poza teren bursy.

Pokazy multimedialne, zgromadzone czasopisma, ciekawe filmy, programy edukacyjne pozwolą  na zwiększenie liczebności osób aktywnych w ramach tematyki dotyczącej zawodoznawstwa.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 

Jak opanować stres na maturze.

Jak opanować stres na maturze.

„Nie można zmienić przeszłości ale można kreować przyszłość „ Sandra  Werner

 

Kto z nas nie przeżył tego stanu: drżenie rąk, rumieńce na twarzy, jąkanie się? Stres to nasz nieodłączny gość, niekoniecznie proszony, ale często obecny i kroczący z nami nawet wtedy, gdy go nie chcemy. Egzamin maturalny to z pewnością jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu młodego człowieka. Duża ilość obowiązków, presja czasu,  lęk przed porażką. To zupełnie naturalne, że wywołuje to stres. Zdarza się że bardzo trudno jest go opanować. Zastanawiasz się, czy dasz radę? Czy zdążysz nauczyć się na czas? Boisz się , że podczas testu tak się zdenerwujesz, że wszystko zapomnisz? Z każdym dniem wzrasta poziom stresu, wkrada się niepokój i zmęczenie .  Pamiętaj wtedy powinieneś pomyśleć „znajdę spokój a wszystko na pewno się ułoży.” Stres jest zjawiskiem fizjologicznym i towarzyszy nam od zarania dziejów. To mechanizm, który naszym prapraprzodkom pozwalał przetrwać, dzisiaj nam umożliwia przystosowanie się, motywuje  do działania, mobilizuje organizm naszą energię do wytężonego wysiłku by poradzenia sobie z trudną sytuacją.

W myśl prawdy życiowej „w zdrowym ciele zdrowy duch”

  • odpowiednią ilość aktywności fizycznej (nasze ciało zostawia nam pełną dowolność w zależności co sprawia nam przyjemność : spacer, taniec. bieganie, treningi dostępne na YT,  może być to sprzątanie jak nas relaksuje . Tym samym zapewnimy  sobie dopływ naturalnych hormonów szczęścia, endorfiny i pozbędziemy się nadmiaru hormonów, np. kortyzolu, które z pewnością szczęścia nie przynoszą
  • odpowiednią ilość snu ,nieprzerwanie co najmniej 8 godzin
  • zdrowe odżywianie  czyli zbilansowana dieta bogata w kwasy Omega-3, oraz witaminy itp.

Bardzo często reakcja stresowa jest spowodowana  przez czynniki psychologiczne, tzn. indywidualne, wynikające ze sposobu, postrzegania przez nas  sytuacje trudną oraz jakie jej nadajemy znaczenie.

 Zadajmy sobie pytanie jakie mamy przekonania na temat egzaminu maturalnego czy rozpoczęcia nauki na studiach. Wiele osób uważa : „Jak nie zdam matury, to będzie koniec świata” itp. Jeśli tak uważasz, zastanowić się, czy na pewno są zgodne z rzeczywistością. Czy Twoje przekonanie nie jest zasadne, czy od matury zależy twoje życie chyba nie  przecież znasz osoby, które choć nie zdały matury za pierwszym razem, świetnie sobie radzą w życiu zawodowym. Zawsze możesz ją poprawić.

Możemy również przeprojektować przekonania zwiększające poziom stresu, np.:

  • „Nie poradzę sobie na studiach” na „Jak będzie trudno, poszukam wsparcia”
  • „Nigdy nie znajdę dobrej pracy, jeśli słabo zdam maturę” na „Matura to nie wszystko, na sukces zawodowy składa się wiele innych czynników”. 

Oprócz tego:

  • Zaplanuj dzień tak by chociaż kilkanaście bądź kilkadziesiąt minut dziennie porozmawiać z przyjaciółmi, znajomymi lub bliskimi. Człowiek to  istota społeczna i rozmowa kontakt z drugą osobą nawet w formie online jest bardzo korzystna dla naszej psychiki. Ponieważ  nie jesteśmy sami ze swoimi zmartwieniami, wokół nas jest sporo życzliwych nam ludzi
  • zadbać o chwilę  relaksu dla siebie 
  • pamiętaj  dystans i poczucia humoru świat nie kończy się na wyniku egzaminu.

Stres może być pozytywny(motywacja, mobilizacja) oraz negatywny (lęk, dolegliwości i choroby)  jego skutki to nieodłączna część naszego życia. Szczególnie dotkliwie doświadczamy go w istotnych momentach naszego życia: zmiana szkoły/pracy, ważny egzamin. Możemy jednak dzięki wiedzy jaką posiadamy zapobiegać destrukcyjnym efektom jego działania.

 Każdy z nas jest inny nie ma uniwersalnej reguły radzenia sobie ze stresem, natomiast mamy wiele możliwości i każdy jeżeli tylko chce znajdzie  ją dla siebie.

Maturzysto co więc powinieneś zrobić  na kilka dni przed egzaminem, a co na kilka godzin przed wejściem do sali egzaminacyjnej?

- Oswoić się z lękiem, ze stresem, zadając sobie na pytania: "czego się boję?" – jeżeli odpowiedz brzmi , że boisz się nie zdania matury. Gdyby nawet tak się stało masz rok, aby lepiej się przygotować i podejść do niej ponownie, a zdobyta przez ten czas wiedza  nie pójdzie na marne ale zapewne zaprocentuje na studiach.  Ale przecież radziłeś sobie do tej pory w różnych sytuacjach, to dlaczego teraz ma być inaczej?

-Przed wejściem do sali egzaminacyjnej unikać osób przeżywających obawy, napięcie związane z przebiegiem matury i jej wynikiem. Odejść na bok wyciszyć się - pomyśleć, na pewno będzie dobrze, a za kilka  godzin egzamin będzie tylko wspomnieniem .

Test na poziom stresu :

http://codziennielepsi.com/wp-content/uploads/2014/12/Poziom-stresu.pdf

 

Opracowała: Marta Cebula

 

 

Źródło:

https://pwsz.elblag.pl/6-sprawdzonych-porad-jak-opanowac-stres.html
https://www.umcs.pl/pl/baza-wiedzy,19255,jak-radzic-sobie-ze-stresem,89144.chtm

https://zdasz.to/poradnik-maturzysty/jak-radzic-sobie-ze-stresem-przed-matura

https://opinieouczelniach.pl/artykul/strach-ma-wielkie-oczy-czyli-jak-pokonac-stres/

Źródło zdjęcie: http://www.przewodnikmaturzysty.pl/jak-radzic-sobie-ze-stresem-przed-matura-ustna:   

(Opis zdjęcia uczeń któremu nie widać twarzy ponieważ zasłania mu stosem książek) .