MĄDRZE PLANUJE SWOJA PRZYSZŁOŚĆ ODKRYWAMY SWOJE ZASOBY  #zostanwdomu

MĄDRZE PLANUJE SWOJA PRZYSZŁOŚĆ ODKRYWAMY SWOJE ZASOBY #zostanwdomu

Warsztaty: Mądrze planuje swoja przyszłość
Odkrywamy swoje zasoby
„Idź przez życie z podniesionym czołem, a nie podniesiony nosem.” Magdalena Samozwaniec
Z podniesionym czołem idzie człowiek który wie kim jest, zna siebie, po prostu ma swoja osobistą tożsamość. Wówczas nie idzie z zadartym nosem ponieważ nie ma takiej potrzeby gdyż będąc świadomym siebie zna swoje możliwości oraz wartości.

Ważne jest, z jakim nastawieniem podchodzimy do naszego życia, na ile będziemy w stanie dostrzegać nasze potrzeby i odpowiedzieć na nie tak, aby różne doświadczenia budowały je jako człowieka i wzmacniały wzajemną więź. Jeśli będziemy przekonani, że sobie nie poradzimy, na pewno będzie nam trudniej odnaleźć się w nowej sytuacji a tyle ich w życiu mamy. Czyli wpływ na swoje nastawienie, na to, co robimy ze swoimi emocjami, gdzie i jak szukamy dla siebie wsparcia, w jaki sposób patrzymy na innych i jak się wobec nich zachowujemy.

Często w odpowiedzi na pytanie „kim jestem” słyszymy „nie wiem” „nie lubię mówić o sobie”,” to trudne” , „ja nie mam zalet”, „a czy można powiedzieć o wadach” itd. Takie wypowiedzi pojawiają się z braku treningu mówieniu o sobie, o swoich atutach i mocnych stronach czyli swoich zasobach. Poszukiwanie informacji o własnych cechach często wiąże się z naszym charakterem. O ile cechy temperamentu są uwarunkowane czynnikami genetycznymi i raczej nie ulegają modyfikacji to cechy naszego charakteru można kształtować . Właściwości naszego charakteru możemy określić przez obserwację jaki stosunek mamy do siebie, innych ludzi, rzeczy. Są one zauważalne w naszym zachowaniu, działaniu uczuciach i emocjach które jesteśmy w stanie kontrolować mieć na nie wpływ i je kształtować. Planując swoje życie warto je poznać.

Samoocena
Istnieją dwa źródła wiedzy o nas, u innych osób zwłaszcza dla nas ważnych lub u samych siebie.
Kiedy budujemy informacje o sobie mamy tendencję do przeceniania lub niedoceniania swoich możliwości. Skutkiem zaniżonej samooceny jest ograniczenie naszej aktywności w rezultacie człowiek osiąga mnie niż mógłby osiągnąć. W wielu wypadkach brak wiary w siebie objawia się także tym, co wiele osób odbiera błędnie jako przesadna pewność siebie. Bierze się to stad, że ludzie z głęboko zakorzenionymi kompleksami na ogół starają się to ukryć. Często tego typu osoba bywa ogromnie męcząca dla otoczenia - będąc na przyjęciu nie dopuści nikogo do słowa usiłując bawić towarzystwo wyłącznie własnymi dowcipami; przypadkowo spotkana na przystanku zagada cię na śmierć informacjami na temat własnych sukcesów. Ktoś niepewny siebie często do przesady stara się o nowe znajomości - jest zdolny czasem nawet do wielu poświęceń, bo zrobi wiele by być w centrum zainteresowania - musi bowiem stale przekonywać siebie i innych o swojej wartości. Poziom swojej samooceny określamy na poziomie dwóch czynników, własnych doświadczeń i opinii innych ludzi o nas. Inni ludzie podczas rozmowy wyczuwają czy jesteśmy osobą wartościowa czy sami o sobie nie mamy zbyt dobrego zdania.
Napisz co najmniej 10 zdań zaczynających się od słowa „jestem”.
Jestem………………………………………………………………………………………………………………………………………. . Jestem………………………………………………………………………………………………………………………………………. Jestem………………………………………………………………………………………………………………………………………. Jestem………………………………………………………………………………………………………………………………………. Jestem………………………………………………………………………………………………………………………………………. Jestem………………………………………………………………………………………………………………………………………. Jestem………………………………………………………………………………………………………………………………………. Jestem………………………………………………………………………………………………………………………………………. Jestem……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Jestem ……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Uczymy się mówić dobrze o swoich cechach .
Moje cechy: akceptowanie odmiennych poglądów.. ambicja.. asertywność ..chęć pomagania
innym ..cierpliwość ..dążenie do celu.. dociekliwość.. dokładność i precyzja.. komunikatywność.. konsekwencja w działaniu.. kreatywność.. logiczne wnioskowanie.. lojalność ..łagodność.. obowiązkowość.. odpowiedzialność ..odwaga.. okazywanie szacunku innym ..opanowanie.. operatywność ..opiekuńczość ..otwartość ..pewność siebie.. poczucie humoru.. porządek i czystość ..pracowitość.. praktyczność ..prawdomówność ..przedsiębiorczość..przewodzenie w grupie ..punktualność ..racjonalne gospodarowanie pieniędzmi.. radzenie sobie ze stresem.. rozumienie potrzeb innych.. rzetelność ..serdeczność.. skuteczne przekonywanie spokój i opanowanie ..spostrzegawczość ..stanowczość ..staranność.. sumienność.. swoboda podczas wystąpień publicznych.. szybka adaptacja.. szybkie podejmowanie decyzji.. tolerancja.. troskliwość..uczciwość.. uczynność ..umiejętność pracy w grupie.. uważne słuchanie.. wnikliwa obserwacja.. wrażliwość..wyobraźnia.. wytrwałość i upór.. zaangażowanie.. zdecydowanie w podejmowaniu decyzji.. zdyscyplinowani..
” Jak cię widzą tak cię piszą”
sporo w tym prawdy ale wypadłoby dodać kolejne przysłowie,
”Inni widzą cię tak jak sam siebie widzisz”.
Jednym z największych powodów dla których ludzie nie mają dobrego wyobrażenia o sobie jest strach, który nie pozwala im na to by sięgnąć po więcej. Boją sie porażki, ryzyka, odmowy innych, ośmieszenia. Jest tylko jeden sposób na pozbycie się takich obaw - rób to, czego się obawiasz najbardziej !Wiara we własne siły przychodzi z praktyką.. Czego się najbardziej boisz? Jeśli boisz się porażki, nie jesteś sam. Wszyscy ludzie sukcesu maja jakieś obawy - potrafią je jednak pokonywać. Ludzie odważni to nie ci, którzy nie odczuwają strachu - odwaga polega na tym by zrobić to, co się powinno zrobić pomimo strachu. Strach sam w sobie jest zjawiskiem pozytywnym, bo ochrania nas przed zbytnią brawurą i zmusza do przygotowania do akcji.
Rób często to, czego się najbardziej boisz - a wkrótce się przekonasz, że nagle przestałeś się tego bać!
Zasoby: mocne strony, zalety, walory, plusy ,wszystkie Twoje dotychczasowe doświadczenia, wiedzę, umiejętności, które możesz wykorzystać w swoim życiu zawodowym (i nie tylko). Ze słowem „zasoby” wiąże się jeszcze jedna bardzo ważna kwestia – to odkrywanie. Czasami przypadkiem, przez jakiś szczęśliwy dla nas zbieg okoliczności. Jednak bywa i tak, że żeby do tych swoich „osobistych skarbów” się dokopać wymagana jest spokojna i metodyczna praca.
Odnośnie odkrywania własnych zasobów, nic nie zastąpi samoświadomości, samoobserwacji oraz refleksji. Potrzebny do tego jest czas, najlepiej w samotności i w miejscu, gdzie nikt Ci nie będzie przeszkadzał. Jeśli jednak ciężko pracować Ci w pojedynkę, zaproś do wykonywania poniższych ćwiczeń kogoś bliskiego. Może wzajemnie się zainspirujecie?
Mam cztery praktyczne ćwiczenia, które pomogą Ci odkryć swoje zasoby. Jedne z nich wykonasz jednorazowo, inne będą trochę dłuższą przygodą. Zacznij od tego, które wydaje Ci się najciekawsze lub najprostsze. Pozwolą Ci one popatrzeć na siebie z dystansu.

ĆWICZENIE 1

CO MÓWIĄ CI TWOJE ZADANIA?

Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować:
  • około 20 małych karteczek,
  • miejsca do pracy (może to być puste biurko, stół lub podłoga),
  • długopis.
Na małych karteczkach wypisz swoje obowiązki i zadania, które wykonujesz praca/nauka (na jednej karteczce jedno zadanie). Rozłóż karteczki na pustym blacie lub podłodze. Podziel je na dwie kategorie:
1. obowiązki, które lubisz i sprawiają Ci przyjemność, wykonujesz je z zaangażowaniem
2. obowiązki, których nie lubisz i bardzo się do nich zmuszasz.
Może się okazać, że niektóre z Twoich obowiązków ciężko przyporządkować do konkretnej grupy. Stwórz wtedy trzecią: Trudno powiedzieć.
Zostaw na stole tylko te karteczki, które zaliczyłeś/aś do grupy pierwszej. Przeczytaj je raz jeszcze.
Odpowiedz na poniższe pytania:
· Jakie umiejętności wykorzystujesz podczas wykonywania tych obowiązków?
· W jaki sposób i kiedy nauczyłaś/eś się robić te rzeczy tak dobrze?
· Co sprawia Ci największą przyjemność w wykonywaniu tych zdań?
· Jakie cechy Twojego charakteru ujawniają się podczas wykonywania tych obowiązków?
Co dobrego na temat Twojej pracy/nauki mówią inni? (koledzy/koleżanki, rodzice, nauczyciele, rodzina, znajomi przełożeni, )

ĆWICZENIE 2

INNI O TWOICH ZASOBACH

Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować:
  • kartkę
  • długopis
Zastanów się z kim ostatnio (lub w niedalekiej przeszłości) intensywnie współpracowałaś/eś? Kto miał okazję obserwować Cię podczas pracy/nauki. mogła to być praca związana z organizacją jakiegoś przedsięwzięcia w życiu prywatnym bądź związanym z Twoją pasją. Wypisz imiona tych osób na kartce.
Spośród osób, które przyszły Ci do głowy wybierz te, na których opinii by Ci najbardziej zależało i nie obawiasz się ich zapytać o ich zdanie na temat Twojej pracy/nauki. Z doświadczenia wiem, że najlepiej poprosić o odpowiedzi na piśmie (na przykład w formie mailowej). Dajesz wtedy czas na zastanowienie się oraz przestrzeń do znalezienia odpowiedniej ilości czasu na odpowiedzenie na Twoje pytania.
Warto takiego maila uzasadnić, na przykład w ten sposób:
Dzień dobry!
Obecnie pracuję nad rozwojem swoich kompetencji z ukierunkowaniem na mocne strony. bardzo cennym źródłem wiedzy w tym zakresie są dla mnie moi ……Będę wdzięczny/a za poświęcenie chwili czasu i odpowiedź na poniższe pytania:

PROPONOWANE PYTANIA:

· Co najbardziej cenisz we współpracy ze mną?
· Jakie umiejętności, według Ciebie, wykorzystuję najczęściej w pracy/nauce?
· Jakie są, Twoim zdaniem, moje mocne strony?
· W jakiej sytuacji dobrze Ci się ze mną współpracowało?

ĆWICZENIE 3

WYZWANIE – PRÓBOWANIE

Żeby odkryć zasoby, o których do tej pory nie miało się pojęcia, czasami trzeba wypuścić się w nieznane. Ćwiczenie to warto wykonywać co najmniej przez tydzień, ale możesz z tego uczynić wyzwanie na dłuższy okres czasu. Każdego dnia postaraj się zrobić coś, czego nie robiłaś/eś do tej pory. Może jest coś, czego od zawsze chciałaś/eś spróbować? Zrób listę takich rzeczy i zacznij, małymi krokami, je realizować. Zjedz coś, czego jeszcze nie próbowałaś/eś, odwiedź nieznane Ci miejsce w Twoim mieście, zapisz się na warsztaty lepienia garnków, spróbuj nowego sportu.

KAŻDEGO DNIA ODPOWIEDZ SOBIE NA PONIŻSZE PYTANIA:

· Czego dowiedziałaś/eś się o sobie z tego doświadczenia?
· Czy Ci się podobało? Czy chciałabyś/chciałbyś robić tego więcej?
· Czego nowego się nauczyłaś/eś?

ĆWICZENIE 4

DZIENNIK ZASOBÓW

Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować:
  • specjalnie przeznaczony do tego zeszyt/plik w komputerze (wszystko zależy od tego, gdzie lubisz pisać, ja preferuję zeszyt)
  • długopisy, kolorowe mazaki
Stwórz dziennik, w którym codziennie będziesz odpowiadać pisemnie. Koniecznie weź pod uwagę cały dzień, nawet niewielkie sprawy. Może poradziłeś/aś sobie lepiej niż zwykle z jakąś sytuacją lub osobą, z którą Ci trudno w kontakcie? Może komuś pomogłeś/aś? Może czegoś nowego się nauczyłeś/aś? Zwróć uwagę na to, co już doskonale o sobie wiesz, a co dla Ciebie zaskakujące.

PYTANIA POMOCNICZE:

Czego dobrego się o sobie dzisiaj dowiedziałaś/ eś?
Z czego jestem dumna/y?
Jakie moje zasoby się dzisiaj ujawniły? W jakich sytuacjach?
Co jakiś czas zerknij na poprzednie dni i zobacz co się zmienia. Dziennik przydaje się także w chwilach kryzysu, by przypomnieć sobie o własnych mocnych stronach.
Kiedy już odkryjesz, jakie masz predyspozycje i zasoby, pracuj nad nimi. To pozwoli Ci się wyróżnić, stać w jakiejś dziedzinie ekspertem. Nie żałuj na to czasu! Szukaj towarzystwa tych, którzy są entuzjastyczni i pełni optymizmu, z tymi którzy sami chcą osiągnąć w życiu wiele. Ludzie, którzy odnoszą sukcesy najczęściej są także zainteresowani sukcesami innych. Ci właśnie najprawdopodobniej pomogą ci rozwinąć skrzydła.
Opiekun: Marta Cebula
Źródło:
· poradniapp.lebork.pl
· KOWEZiU