Pracownia w Bursie


Opiekun; mgr Małgorzata Tarsa-Bielak


S jak Sztuka

K jak Kultura

I jak Intelekt.

 

Pracownie w bursie  tworzy młodzież, której w rozwoju pasji oraz zainteresowań pomagają wychowawcy związani z szeroko rozumianą kulturą i sztuką. Jesteśmy otwarci  na różnorodne inicjatywy wychowanków, którzy realizują siebie poprzez sztukę, rozwijają swoje zainteresowania, kształtują osobowość, stając się wyczulonymi na piękno i wrażliwymi na drugiego człowieka.

Pracownia swoją działalność rozpoczęła w 2009 roku w Internacie Międzyszkolnym w Starym Sączu (od 2021r. Bursa Szkolna w Starym Sączu). Obecnie posiada dobrze wyposażoną salę przeznaczoną do praktycznych ćwiczeń oraz działań artystycznych jak również zaplecze wystawiennicze do prezentacji osiągnięć młodzieży (Galeria art.).

Zakres merytoryczny, charakter i formy zajęć dostosowane są do zainteresowań wychowanków, liczebności grupy, wyznaczonych celów, potrzeb placówki i lokalnego środowiska. Treści programowe zostały ujęte w płaszczyznach działalności, które wzajemnie się przeplatają i uzupełniają. Wyznacznikiem typu zajęć artystycznych proponowanych wychowankom  są zainteresowania młodzieży.

Realizowane zadania mają charakter interdyscyplinarny obejmujący działania inspirująco-integrujące w zakresie sztuk pięknych. tj. malarstwo, rysunek, muzyka, film, teatr edukacja medialna.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

Warsztaty artystyczne: „ O to jest rysunek” #zostanwdomu

Warsztaty artystyczne: „ O to jest rysunek” #zostanwdomu

Pracownia pod gargulcem
Warsztaty artystyczne: „ O to jest rysunek”
 
„Każdy artysta zaczynał kiedyś jako amator”.
Ralph Waldo Emerson
 
Choć daleko mi do określania siebie, jako artystkę, wybrałam ten cytat z jednego bardzo ważnego powodu. Cytat ten bardzo dobrze pokazuje, że każdy kiedyś zaczyna i każdy kiedyś startuje z puntu 0. Więc nie denerwuj się, jeśli coś Ci od razu nie wychodzi. Zwłaszcza, jeśli ilość wykonanych przez Ciebie powtórzeń jest równa liczbie 1 lub 2. W końcu praktycy Myślenia Wizualnego ze Świata twierdzą, że żeby rysować automatycznie i bez zastanowienia, trzeba narysować daną ikonę około 50 razy. Całkiem spora ilość powtórzeń, prawda? (https://jadzkarysuje.pl)
„Rysunek to dział sztuki plastycznej, którego istotą jest posługiwanie się linią na płaszczyźnie; wykonywany głównie ołówkiem, kredką, węglem, najczęściej na papierze; także dzieło wykonane w ten sposób” (encyklopedia.pwn.pl).
Rysunek adekwatnie do w/w definicji może być kolorowy (zrobiony kredkami , pisakiem). Często może stanowić studium wstępny do kompozycji w innej technice - malarstwo, grafika, rzeźba itp. lub szkic, który ma pomagać w wykonaniu większej pracy rysunkowej. Sam szkic może być także uznany jako gotowy rysunek.
 
Jeśli masz chęci i chcesz krok po kroku opanować podstawy rysunku, zasięgnąć języka, jak narysować, portret szkic, martwą naturę. Polecam stronę: https://kresl.pl/nauka-rysowania-dla-poczatkujacych-krok.../
Prezentowane rysunki zostały wykonane na warsztatach artystycznych organizowanych przez pracownie pod gargulcem w Bursie Szkolnej.
 
 
 
 Opiekun Małgorzata Tarsa-Bielak