Kółko miłośników historii

Opiekun: mgr Krzysztof Ruchała

Celem działalności klubu jest propagowanie wśród młodzieży zamieszkującej Bursę  postaw patriotycznych poprzez przypominanie ważnych wydarzeń i postaci z historii Polski. Kolejnym celem jest zainteresowanie młodzieży historią samą w sobie poprzez wyszukiwanie
i eksponowanie ciekawych wydarzeń lub postaci z historii powszechnej oraz konfrontowanie wiedzy historycznej z mitami prezentowanymi niejednokrotnie przez niektórych pisarzy czy media. W ramach klubu organizowane są konkursy i testy wiedzy o tematyce historycznej, a ponadto w ramach klubu działa grupa modelarska.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 


 

Powstanie Armii Krajowej

80 lat temu powstała Armia Krajowa

80 lat temu powstała Armia Krajowa

14 luty to nie tylko data związana ze wspomnieniem patrona zakochanych św. Walentego. W historii Polski ta data ma również szczególne znaczenie. Tego dnia w 1942 r. powołano do życia Armię Krajową, największą konspiracyjną formacją zbrojną walczącą z Niemcami w okupowanej Europie w czasie II wojny światowej. Armia Krajowa powstała z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej, który z kolei powstał z przekształcenia Służby Zwycięstwu Polski.
Armia Krajowa stanowiła zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i była integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych.

Każdy nowy żołnierz Armii Krajowej składał następującą przysięgę:
"W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg."
Przyjmuje się, że w kulminacyjnym momencie do Armii Krajowej należało blisko 380 tys. ludzi. Organizacja ta miał mocno rozbudowaną strukturę, włącznie z własnym wywiadem, łącznością czy też oddziałami specjalnymi m. in. oddział "Agat" oraz Kierownictwo Dywersji czyli tzw. "Kedyw".
Pierwszym dowódcą AK był gen. Stefan "Grot" Rowecki. Strategicznym, choć nigdy nie zrealizowanym celem AK, było przeprowadzenie powszechnego powstania na terenach okupowanej Polski pod koniec II wojny światowej. Największą operacją militarną jaką przeprowadziła AK było powstanie warszawskie i szerszej operacja "Burza".
Armia Krajowa została rozwiązana 19.01.1945 r.

Grafika: facebook/GrafikaPatriotyczna

Opiekun Krzysztof Ruchala