Kółko miłośników historii

Opiekun: mgr Krzysztof Ruchała

Celem działalności klubu jest propagowanie wśród młodzieży zamieszkującej Bursę  postaw patriotycznych poprzez przypominanie ważnych wydarzeń i postaci z historii Polski. Kolejnym celem jest zainteresowanie młodzieży historią samą w sobie poprzez wyszukiwanie
i eksponowanie ciekawych wydarzeń lub postaci z historii powszechnej oraz konfrontowanie wiedzy historycznej z mitami prezentowanymi niejednokrotnie przez niektórych pisarzy czy media. W ramach klubu organizowane są konkursy i testy wiedzy o tematyce historycznej, a ponadto w ramach klubu działa grupa modelarska.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 


 

Szkoła Pamięta akcja upamiętnienia ważnych osób i wydarzeń

Szkoła Pamięta akcja upamiętnienia ważnych osób i wydarzeń

W tym roku nasze kółko historyczne włączyło się w akcję #SzkołaPamięta, zorganizowaną po raz trzeci przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
 W ramach akcji przybliżyliśmy naszym wychowankom postać związanego mocno ze Starym Sączem ks. Józefa Leopolda Kmietowicza. Przygotowaliśmy poświęconą tej postaci gazetkę w świetlicy placówki oraz zamieszczamy poniżej najważniejsze informacje dotyczące postaci ks. Kmietowicza.
 
Ksiądz Józef Leopold Kmietowicz urodził się 14 listopada 1819 r. w Starym Sączu. Pochodził z rodziny mieszczańskiej. Po ukończeniu gimnazjum w Nowym Sączu wstąpił do seminarium duchownego. Filozofię studiował w Koszycach, po czym kontynuował ją w Tarnowie, gdzie studiował również teologię. Po ukończeniu tarnowskiego seminarium duchownego przyjął w 1843 r. święcenia kapłańskie z rąk biskupa Józefa Wojtarowicza. Następnie został wikariuszem w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej koło Limanowej, a po kilku miesiącach objął posługę wikarego w parafii pw. św. Jacka w Chochołowie. Proboszczem tej parafii był wówczas ks. Antoni Sutorski, a parafia ta poza Chochołowem obejmowała również: Dzianisz, Witów, Ciche, Koniówkę oraz część Zakopanego.
 
Dnia 21 lutego 1846 r. ks. Kmietowicz wraz z miejscowym organistą Janem Kantym Andrusikiewiczem stanęli na czele powstania górali chochołowskich przeciwko zaborcy austriackiemu. Wystąpienie to miało być elementem większego zrywu narodowego, do którego ostatecznie nie doszło. Ks. Kmietowicz i Andrusikiewicz wraz z powstańcami opanowali m.in. posterunki straży finansowej i celnej w Chochołowie, Suchej Górze i Witowie. Dzień później w kościele w czasie płomiennego kazania ks. Kmietowicz nawoływał chłopów do walki. Niestety powstanie bardzo szybko upadło, a on sam został aresztowany przez Austriaków i osadzony, najpierw w więzieniu w Nowym Targu, potem w Nowym Sączu i wreszcie we Lwowie. W dniu 10 grudnia 1846 r. został skazany wraz z dziesięcioma innymi powstańcami na karę śmierci za „zbrodnię zdrady stanu”. Ostatecznie 1 lipca 1847 r. tylko dla niego został podtrzymany wyrok kary śmierci za przewodzenie powstaniu. Został ułaskawiony przez cesarza Ferdynanda I na prośbę skierowaną przez gubernatora Galicji Franza Stadiona, który obawiał się wybuchu rozruchów w Galicji po straceniu kapłana - powstańca. Wyrok kary śmierci został zamieniony przez cesarza na 20 lat ciężkiego więzienia, które początkowo odbywał w Kufsteinie w Tyrolu, a następnie w twierdzy Szpilberg na Morawach.
 
Ks. Kmietowicz został zwolniony z więzienia na mocy amnestii w marcu 1848 r. i powrócił do swego rodzinnego miasta, gdzie w lipcu 1848 r. uchwałą Rady Narodowej Starego Sącza przyznano mu pomoc materialną w wysokości 80 złotych reńskich jednorazowej pomocy oraz miesięczny zasiłek w wysokości 10 złotych reńskich. Warto dodać, że schronienie i opiekę ks. Kmietowicz uzyskał w Głębokiem od sióstr klarysek ze starosądeckiego klasztoru.
W r. 1848 został skierowany przez przełożonych do posługi jako wikary w parafii w Muszynie, gdzie przebywał do 1850 r. Następnie pełnił posługę w Makowie Podhalańskim (1850-1855) i wreszcie w latach 1855-1857 w Uściu Solnym. W 1857 r. ze względu na zły stan zdrowia, na który wpływ wywarły dwa lata pobytu w zimnych celach więziennych, przeszedł na emeryturę. Jako kapłan pracował zatem przez około 15 lat.
 
Ks. Kmietowicz zmarł w Starym Sączu w rodzinnym domu (Rynek 😎 dnia 11 października 1859 r. i został pochowany na cmentarzu kościelnym przy kaplicy św. Rocha w Starym Sączu.
W Tatrach upamiętniono jego postać w nazwie skały znajdującej się w Dolinie Chochołowskiej (Skała Kmietowicza na której umieszczono tablicę upamiętniającą jego postać). Tablica poświęcona jego pamięci znajduje się również na budynku w którym zmarł w Starym Sączu (Rynek 😎. Została tam umieszczona staraniem Towarzystwa Miłośników Starego Sącza w 1962 r.
Szkic z postacią ks. Kmietowicza - źródło: mec.lh.pl
Zdjęcia tablic upamiętniających ks. Kmietowicza - źródło: wikipedia.pl
Logotyp i grafika projektu "Szkoła Pamięta" - źródło: organizator akcji