Kółko Wdrażam i Pomagam

Opiekun: mgr Halina Popiela

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” Hipokrates

Kółko Profilaktyczne ma na celu ukazać relacje człowiek-środowisko. Zaktywizować utajone możliwości młodego człowieka oraz ukształtować postawy czynne. Ukierunkować na właściwy temat określonymi treściami. Poprzez dostarczenie materiałów dla przyjęcia tych treści. Organizowanie spotkań z przedstawicielami grup społecznych zajmujących się zagadnieniami takimi jak profilaktyka żywienia, profilaktyka sportowa, profilaktyka zdrowotna itp

Profilaktyka to praktyczna część pedagogiki społecznej. Ma za zadanie opisywać, wyjaśniać i przewidywać rozwój zjawisk chorobliwych i szkodliwych dla społeczeństwa.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 


 

Dziś jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Dziś jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Dziś jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Oszacowano, że dziennie aż 2000 osób odbiera sobie życie, co oznacza, że średnio co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo. Brak obojętności, wsparcie i przede wszystkim świadomość problemu to coś, co może pomóc uratować komuś życie. Dlatego przygotowałam dla Was listę najczęstszych mitów dotyczących samobójstwa.

1. „Jeśli ktoś mówi o samobójstwie, to na pewno tego nie zrobi” – Zazwyczaj myśli samobójcze nasilają się z czasem, aż stają się trudne do zniesienia. To właśnie wtedy, osoby mające myśli samobójcze zaczynają o nich mówić wprost lub delikatnie sygnalizować (np. poprzez komunikaty „życie nie ma sensu”, „lepiej byłoby, gdybym się nie urodził”). Nie znaczy to, że jeśli ktoś sygnalizuje myśli samobójcze, to na pewno podejmie próbę odebrania sobie życia, ale mówienie o myślach samobójczych nie powinno być bagatelizowane i traktowane, jako sposób zwrócenia na siebie uwagi.

2. „Próba samobójcza jest zawsze nie do przewidzenia” – Po pierwsze znacząca większość osób podejmujących próby samobójcze sygnalizuje taki zamiar swoim bliskim. Może o nim mówić wprost lub znacząco zmienić swoje zachowanie. Częste jest także przygotowywanie się do odejścia – pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy, pożegnania z bliskimi, znacząca zmiana w zachowaniu – apatia, utrata zainteresowań.

3. „Gdy ktoś zaczyna odzyskiwać dobry humor po kryzysie samobójczym, to już nie podejmie próby samobójczej” – Poprawa samopoczucia może mieć wiele powodów, w tym uczucie ulgi z powodu podjętej decyzji samobójczej. Natomiast osoby będące w głębokiej depresji właśnie w momencie uzyskiwana poprawy i odzyskiwania sił są najbardziej skłonne podjąć próbę samobójczą.

4. „Samobójstwo podejmują osoby chore psychicznie” – Próbę samobójczą mogą podjąć zarówno osoby chorujące na zaburzenia psychiczne np. depresję, czy schizofrenię, ale także osoby zdrowe, które nagle znalazły się w sytuacji, z której nie widzą innego wyjścia, nie wiedzą, jak sobie z nią poradzić i odebranie sobie życia wydaje się być jedynym rozwiązaniem.

5. „Samobójstwo to czyn spontaniczny” – Zazwyczaj nie. Zazwyczaj jest to bardzo przemyślane działanie, które podejmowane jest po długiej wewnętrznej walce między pragnieniem życia i śmierci. Rzadko kiedy podejmowane jest w sposób nieprzemyślany i impulsywny.

6. „Jeśli ktoś mówi o samobójstwie, to lepiej z nim nie poruszać tego tematu, bo można go tylko zachęcić” – Jeśli ktoś mówi o samobójstwie, to znaczy, że głęboko cierpi i rozmowa z nim, okazanie wsparcia, poszukanie profesjonalnej pomocy może ulżyć trochę cierpieniu, dać możliwość zredukowania napięcia i może realnie uratować mu życie.

7. „Jeśli ktoś podjął próbę samobójczą i mu się nie udało, to znaczy, że wcale nie chce umrzeć” – Wcześniejsze próby samobójcze są jednym z najsilniejszych czynników ryzyka ponownej próby samobójczej. Zdarza się, że osoby najpierw testują, jak to jest zbliżyć się do śmierci, by potem podjąć ostateczne działanie. Często też wcześniejsza próba samobójcza nie redukuje cierpienia i nawet w trakcie hospitalizacji tuż po próbie, osoby mówią, że zrobiłyby to ponownie.

8. „Nie da się zapobiec samobójstwu” – Absolutny mit! Okazanie wsparcia, skierowanie do szpitala lub odpowiedniego specjalisty, rozmowa, to te zachowania, które mogą uratować czyjeś życie. Osoby podejmujące próby samobójcze zazwyczaj mają ogromne poczucie samotności i nie widzą innego wyjścia z trudnej sytuacji, niż odebranie sobie życia. Pokazanie, że nie są sami, że są ludzie, którzy są gotowi im pomóc, może zapobiec tragedii.

‼️Gdzie szukać pomocy dla siebie lub osoby bliskiej będącej w kryzysie samobójczym:

📌Pogotowie Ratunkowe tel. 112 lub 999
📌Telefon Zaufania tel.116 123
📌Pierwsza Pomoc Psychologiczna tel.22 425 98 48
📌Linia Wsparcia tel. 800 702 222
📌Centra (Ośrodki) Interwencji Kryzysowej
📌Poradnie Psychologiczno- Pedagogiczne
📌Poradnie Zdrowia Psychicznego
📌Prywatne gabinety psychiatryczne i psychologiczne

tekst i foto Podróże Terapeutyczne

Opiekun; Halina Popiela