Narodowe czytanie

Narodowe czytanie

W sobotę 5 września 2020 roku wychowankowie Bursy Szkolnej w Starym Sączu dzięki zaproszeniu Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu mieli przyjemność uczestniczenia onlaine w Akcji Narodowe Czytanie.

 

W Starym Sączu w pięknych ogrodach starosądeckiej Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej „Balladynę czytali: Wojciech Lasek z Gniazda (Juliusza Słowacki) dyrektor ZOFAS Barbara Porębska (Balldadyna), burmistrz Jacek Lelek (Kirkor), zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki (Starzec), radny Rady Miejskiej Sławomir Szczepaniak (Goniec, dzieci, śpiew duchów), sekretarz Daniel Śmierciak (Grabiec, Szlachta), radna Julia Dziedzic (Chochlik, Kobieta), poetka Danuta Sułkowska (wdowa),  kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Joanna Homoncik (Goplana, Kobieta), Piotr Dyrek (Kostryn, Filon),  dyrektor MZGK Ryszard Niejadlik (Pustelnik, Gralon) oraz kierownik OPS Franciszek Tudaj (Skierka). Nad wszystkich czuwała dyrektor biblioteki pani Monika Jackowicz -Nowak.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 rok. Ma stałe miejsce w kalendarzu najważniejszych wydarzeń w Polsce. Dbałość o język polski i prezentowanie najważniejszych dzieł literackich to jedno z wielu założeń pomysłodawców tego projektu.

Lekturą dziewiątej odsłony akcji była "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

"Balladyna" to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Powstał na emigracji. Dramat został wydany w 1839 roku w Paryżu, w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Opiekun; Halina Popiela