JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM DIETA NA MYŚLENIE I DOBRĄ PAMIĘĆ  #zostanwdomu

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM DIETA NA MYŚLENIE I DOBRĄ PAMIĘĆ #zostanwdomu

Kto z was nie zaznał tego stanu: drżenie rąk, rumieńce na twarzy, jąkanie się? Stres to nasz nieodłączny gość, niekoniecznie proszony, ale często obecny i kroczący z nami nawet wtedy, gdy go nie chcemy. Matura to ważny moment w życiu, ale nawet jeśli nie wszystko pójdzie po naszej myśli to kula ziemska nadal będzie się kręcić.  

Ten rok szkolny na pewno zapisze się w pamięci wszystkich uczniów, a w szczególności tegorocznych maturzystów, którzy ze względu na pandemię koronawirusa nie tylko przystąpią później do egzaminów, ale również nie będą mieli okazji uczestniczyć w tradycyjnym zakończeniu roku szkolnego

Czytam wiadomości pożegnalne od nauczycieli i się popłakałam. Już pomijając wszystko, co przeżyłam w tej szkole, jest mi przykro, że kończę ją w takich okolicznościach... - Ostatni tydzień mojej dwunastoletniej edukacji. Nie tak sobie go wyobrażałam... - piszą maturzyści w mediach społecznościowych.

Matura „egzaminem dojrzałości”. Skąd taka nazwa? W języku łacińskim słowo „maturus” oznacza dojrzały. Osoba, która zda maturę, jest gotowa do podjęcia zadań zawodowych lub edukacyjnych typowych dla osób dorosłych. Współcześnie egzamin maturalny to egzamin państwowy, który sprawdza wiadomości i umiejętności określone w standardach wymagań egzaminacyjnych. Stres znany jest każdemu człowiekowi, w różnym natężeniu i w różnych sytuacjach. Pojawia się zazwyczaj, kiedy czujemy, że coś nas przerasta lub może przerosnąć. Jest on także szczególnym przyjacielem wszelkich egzaminów . Każdy reaguje inaczej nie ma uniwersalnej reguły radzenia sobie ze stresem, ale jest naprawdę wiele możliwości i każdy może znaleźć jakąś dla siebie. Co więc powinni zrobić maturzyści na kilka dni przed egzaminem, a co na kilka godzin przed wejściem do sali egzaminacyjnej? -Dobrze jest oswoić się z lękiem, ze stresem, odpowiadając sobie na pytania: "czego się boję?" - być może odpowiesz, że boisz się nie zdania matury. Jeżeli nawet tak się stanie, to będziesz miał rok, aby lepiej się przygotować i podejść do niej ponownie, a zdobyta przez ten czas wiedza zaprocentuje na studiach. Czym jest ten jeden rok wobec perspektywy całego Twojego życia? Ale tak naprawdę na ile te obawy są uzasadnione? Pamiętajmy, że skoro do tej pory radziliśmy sobie w różnych sytuacjach, to dlaczego teraz miałoby być inaczej?Psycholog radzi, że przed wejściem do sali egzaminacyjnej lepiej unikać osób przeżywających obawy, napięcie związane z przebiegiem matury i jej wynikiem. - Proponuję odejść na bok. Zostać samemu ze sobą i wyciszyć się - pomyśleć, że na pewno będzie dobrze, że już za kilka godzin egzamin dojrzałości zostanie tylko wspomnieniem .

Szybkie sposoby na stres

* zmiana otoczenia - wyjdź na chwilę na świeże powietrze

* napij się wody - najlepiej 2 litry dziennie

* napij się herbaty - najlepiej ziołowej lub zielonej

* utnij sobie 15-minutową drzemkę

* zrelaksuj się - weź głęboki oddech - powtórz to co najmniej 10 razy

* popłacz sobie - jeśli tylko możesz, bo płacz zmniejsza poziom napięcia

Jak pozbyć się tremy w minutę?

Kammel Czanel https://www.youtube.com/watch?v=D_Gg49J7COg&t=313s

Jak okiełznać tremę? Cz. 1 | Kammel Czanel #1 https://www.youtube.com/watch?v=IgUQ9g-o4wk&t=44s

Jak okiełznać tremę? Cz. 2 | Kammel Czanel #2 https://www.youtube.com/watch?v=oPKA4nD8nhk

Test na poziom stresu http://codziennielepsi.com/wp-content/uploads/2014/12/Poziomstresu.pdf

Dieta na myślenie i dobrą pamięć: co jeść, by poprawić pracę mózgu

Dieta dla mózgu to ważna kwestia. Dlaczego? Ponad 40 lat temu naukowcy udowodnili, że istnieje ścisły związek między zdolnościami umysłowymi a dostarczaniem organizmowi witamin i składników mineralnych

Dieta dla mózgu i jej wpływ na pamięć i koncentrację jest bezdyskusyjny. To pokarmy uruchamiają setki mechanizmów wpływających na intelektualne funkcje mózgu. Stymulują produkcję enzymów, hormonów i chemicznych substancji zwanych neuroprzekaźników .

 węglowodany złożone Mózg stale odbiera, przetwarza i przesyła miliony informacji. Choć niewielki, jest bardzo energochłonny. Jego pokarmem są glukoza i tlen. Sam mózg wykorzystuje prawie połowę krążącej we krwi glukozy. Reszta zaspokaja zapotrzebowanie innych komórek, także komórek nerwowych, na energię. Źródłem glukozy są węglowodany.. Ale to nie znaczy, że należy jeść cukier, aby odżywić mózg. Cukier nie wymaga trawienia – błyskawicznie przenika do krwi i stanowi bombę kaloryczną, a zarazem spore utrudnienie dla trzustki. Musi ona bowiem wytworzyć dużą ilość insuliny, by zagospodarować taką ilość cukru . Inaczej jest z węglowodanami złożonymi. Znajdują się one w nasionach, ziarnach zbóż, mące z pełnego przemiału (białe pieczywo zastąp razowym!), niełuskanym ryżu, kaszach, ziemniakach, fasoli, soczewicy. Ich trawienie trwa pewien czas. Dzięki temu cukier jest uwalniany do krwi stopniowo – i organizm może go dobrze spożytkować. Poza tym węglowodany złożone zawierają dużo błonnika oraz witaminy i minerały niezbędne do właściwego wykorzystania składników odżywczych.

 witaminy i minerały Szczególnie ważne dla rozwoju umysłowego są witaminy z grupy B i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), których najbogatszym źródłem są ryby i oleje. Witaminy z grupy B, zwłaszcza cholina (witamina B4) i niacyna (B3, inaczej PP), są odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Występują choćby w soi i właśnie w pieczywie z pełnego przemiału. Lecytyna jest najlepszym źródłem choliny potrzebnej do powstania acetylocholiny – jednego z neuroprzekaźników. W znacznym stopniu poprawia pamięć. Niedobór choliny prowadzi do ospałości, demencji starczej i spadku zdolności pamięciowych. Żelazo to nośnik tlenu. Jest w orzechach, roślinach strączkowych, owocach pestkowych, warzywach liściastych, rodzynkach. Jego niedobór upośledza zdolność rozumowania i uczenia się. Cynk, którego większe ilości wykrywa się w organizmach dzieci o wybitnej inteligencji, jest w ostrygach, obficie występuje też w pestkach dyni. Magnez jest niezbędny do produkcji enzymów współpracujących z witaminami B1 i B6. Razem w wapniem pomaga w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych. Chroni przed metalami ciężkimi, które uszkadzają mózg. Trudno go przyswajamy, warto więc brać tabletki. Potas poprawia dotlenienie mózgu. Jego źródła to: winogrona, banany, pomarańcze, morele, awokado, melony, nektarynki, brzoskwinie, pomidory i ziemniaki. Fosfor poprawia nastrój, zwiększa inteligencję, dodaje sił witalnych. Jest potrzebny, by nie zawodziła nas pamięć. Dużo go w rybach. Kwas linolowy (CLA) znajduje się w tłuszczach rybnych i roślinnych. Jego brak powoduje osłabienie koncentracji, utratę pamięci, apatię, a nawet halucynacje.

Zrób to koniecznie

 Staraj się jeść codziennie ciemne pieczywo razowe i produkty z pełnego ziarna (np. brązowy ryż).

 Na drugie śniadanie i na podwieczorek jedz owoce.  Do obiadu koniecznie zjadaj sałatkę z mieszanki świeżych warzyw.

 Nie zapominaj o tłuszczach rybnych i roślinnych.

 Pij dużo wody mineralnej - wspomaga przemiany biochemiczne w mózgu.

 Ruszaj się, ćwicz, a przynajmniej spaceruj! Oddychaj świeżym powietrzem. Wzbogacisz krew w tlen, która go dostarczy mózgowi. Nawet najbardziej zdrowe posiłki bez dostatecznej ilości tlenu nie wystarczają do sprawnego funkcjonowania pamięci. Jego brak zabija szare komórki, które się nie odradzają.

 Wysypiaj się. Nieprzerwany nocny sen również zapewnia odpowiednie dotlenienie. Podczas snu organizm osiąga stan naturalnego odprężenia. Już 72 godziny bez snu wyniszczają mózg

Żeby poprawić myślenie, włącz do diety te produkty Siemię lniane, czyli nasiona lnu, to najbogatsze źródło lecytyny, cynku i cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Dynia zawiera błonnik, fosfor, potas, wapń i magnez oraz nieco witamin C i z grupy B. Jej cennymi składnikami są też kwasy: pantotenowy, asparginowy i nikotynowy. Sprawiają, że umysł pracuje na wysokich obrotach, polepsza się pamięć i zdolność koncentracji. Pestki dyni pomagają usuwać toksyny i działają zbawiennie na system nerwowy. Winogrona usprawniają proces dotlenienia mózgu i zwiększają chłonność umysłu. Oprócz potasu zawierają żelazo i magnez oraz sporo witamin, m.in. niacynę. Śliwki zawierają usprawniający krążenie potas, błonnik pomagający się pozbyć toksyn oraz witaminy B1 i B3, które łagodzą stres i korzystnie wpływają na pracę mózgu. Warto też sięgnąć po preparaty z żeń-szeniem i miłorzębem. I nie zapominajmy, że zielona herbata ożywia lepiej niż kawa.

Opracowała: Marta Cebula

Źródło :  Matura 2020 - co wiemy https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-zchin/polska/news-matura-2020-tylko-pisemna-przedszkola-i-szkoly-zamkniete-do- ,nId,4458254  kurierlubelski.pl/  https://www.prawo.pl/student/jak-sie-nie-stresowac,137914.html  https://gp24.pl/zdrowie/  htt https://www.eska.pl/news  ps://www.poradnikzdrowie.pl/