Kółko Wdrażam i Pomagam

Opiekun: mgr Halina Popiela

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” Hipokrates

Kółko Profilaktyczne ma na celu ukazać relacje człowiek-środowisko. Zaktywizować utajone możliwości młodego człowieka oraz ukształtować postawy czynne. Ukierunkować na właściwy temat określonymi treściami. Poprzez dostarczenie materiałów dla przyjęcia tych treści. Organizowanie spotkań z przedstawicielami grup społecznych zajmujących się zagadnieniami takimi jak profilaktyka żywienia, profilaktyka sportowa, profilaktyka zdrowotna itp

Profilaktyka to praktyczna część pedagogiki społecznej. Ma za zadanie opisywać, wyjaśniać i przewidywać rozwój zjawisk chorobliwych i szkodliwych dla społeczeństwa.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 


 

Papieros przyjaciel czy wróg? #zostanwdomu

Papieros przyjaciel czy wróg? #zostanwdomu

Trudno określić, co skłania ludzi do palenia papierosów, gdyż rzadko kiedy zdarza się że pierwszy papieros wywołuje przyjemność. Najczęściej powoduje nudności, łzawienie czy nieprzyjemny smak w ustach. Dlaczego za tem młodzież czy dzieci sięgają po papierosy

i uzależniają się od tytoniu? Jak podają żródła naukowe przyczyn jest wiele. Jedną z przyczyn jest środowisko rówieśnicze .  Młodym ludziom wydaje się , że paląc, staną się bardziej dorośli a w oczach rówieśników bardziej niezależni, dorośli twardzi, towarzyscy.

Jeśli grupa rówieśnicza oczekuje od nich palenia nie potrafią odmówić . W ciągu mniej więcej roku osoba paląca uzależnia się od nikotyny. Odstawienie papierosów powoduje wystąpienie objawów abstynęckich, zwiększenie napięcia emocjonalnego.

Znaczna część młodzieży uzależnia się od tytoniu, gdy pochodzi z rodziny  w której rodzice lub rodzeństwo palą. Na uzależnienie od nikotyny szczególnie podatne są osoby o słabej samoregulacji skłonne do buntu i zachowań antysocjalnych .

Codziennie  w Polsce zaczyna palić ok. 500 nieletnich dziewcząt ichłopców, a rocznie jest ich ok. 180 tysięcy.Nikotyna –silna trucizna, jest jednym ze składników dymu tytoniowego, występuje wpostaci rośliny liściastej –tytoń, hodowany jest  w ponad 60 gatunkach, jednakże tylko 2 z nich mogą zostać wykorzystane do palenia. Nikotynizm–nałóg palenia lub żucia tytoniu albo zażywania tabaki, powodujący przewlekłe (rzadziej ostre) zatrucie nikotyną.

Mechanizm uzależnienia

 Palenie tytoniu jest uzależnieniem równie silnym, jak uzależnienie od narkotyków czy alkoholu

Rodzaje uzależnienia od nikotyny:

1.Uzależnienie psychiczne -polegające na przymusie zapalenia papierosa, w celu osiągnięcia przyjemności, uczucia odprężenia.

2.Uzależnienie fizyczne -spowodowane znajdującą się w papierosach nikotyną, kryterium uzależnienia jest tolerancja i zespół fizycznych objawów odstawienia. Tolerancja polega nakonieczności zwiększenia dawek używki -palimy coraz więcej papierosów lub coraz mocniejsze.

3.Uzależnienie społeczne -polega na podporządkowaniu się normom obowiązującym wdanej  grupie    oraz naśladowaniu wzorów zachowań w tym palenia papierosów.

Etapy rozwoju nikotynizmu:

1.Faza wczesna charakteryzuje się paleniem okazjonalnym, towarzyskim, chęcią zaspokojenia ciekawości, akceptacją grupy.

2.Faza środkowa wymusza potrzebę palenia, odczuwany jest  głód nikotynowy, palenie przynosi uczucie ulgi, relaksu; palacz zawsze musi mieć przy sobie papierosy.

3.Faza późna charakteryzuje się częstym kaszlem, zwłaszcza porannym, nadkwasotą, zwiększoną tolerancją, chorobami wywołanymi paleniem tytoniu. Rzucenie palenia wydaje się niemożliwe.

Skutki zdrowotne palenia tytoniu:

Palenie  tytoniu  i/lub  wdychanie  dymu  tytoniowego  prowadzą  do  powstawania  nowotworów  złośliwych  w  14 różnych miejscach ludzkiego organizmu. Do najczęstszych należy:rak płuca, języka i krtani. Równieczęsto występują:miażdżyca naczyń krwionośnych,choroba niedokrwienna kończyn dolnych,choroba niedokrwienna  serca, zawał mięśnia sercowego, przewlekłe zapalenie oskrzeli, wrzody żołądka i dwunastnicy. Palenie tytoniu wpływa również niekorzystnie na wygląd naszej skóry -wcześniej występują zmarszczki, trudniej goją się rany.

Rzucenie palenia nie jest proste, wymaga dużo silnej woli, wytrwałości i wsparcia ze strony rodziny, przyjaciółczęsto równieżspecjalistów.

 

Każdego roku w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu z inicjatywy amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha. Dziennikarz w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

 

 

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym

Informacja o metodach leczenia, poradniach, przepisach prawnych itp.801 108 108

 

Bibliografia

E.Grzesiak „Trudne tematy”

file:///D:/Users/Hela/Temp/ABC_rzucania_palenia-_ulotka.pdf

http://psse-kepno.pl/images/pliki-do-pobrania/profilaktyka-palenia-tytoniu/materialy-informacyjne/co-zawiera-dym.pdf

http://szpitalchrzanow.pl/images/Za%C5%82.5_Program_edukacji_pacjenta_Nikotynizm1.pdf

http://stopfejkfriends.pl/

http://psse-kepno.pl/images/pliki-do-pobrania/profilaktyka-palenia-tytoniu/materialy-informacyjne/psychologiczne-aspekty.pdf

Zasoby internetu

Opracowała; Halina Popiela