Kółko Wdrażam i Pomagam
Opiekun: mgr Halina Popiela
„Lepiej zapobiegać niż leczyć” Hipokrates
Kółko Profilaktyczne ma na celu ukazać relacje człowiek-środowisko. Zaktywizować utajone możliwości młodego człowieka oraz ukształtować postawy czynne. Ukierunkować na właściwy temat określonymi treściami. Poprzez dostarczenie materiałów dla przyjęcia tych treści. Organizowanie spotkań z przedstawicielami grup społecznych zajmujących się zagadnieniami takimi jak profilaktyka żywienia, profilaktyka sportowa, profilaktyka zdrowotna itp
Profilaktyka to praktyczna część pedagogiki społecznej. Ma za zadanie opisywać, wyjaśniać i przewidywać rozwój zjawisk chorobliwych i szkodliwych dla społeczeństwa.
Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.
Jak uzależniamy się od nikotyny?
W procesie uzależnienia biorą udział człowiek, papieros oraz środowisko. Najważniejszy jest człowiek, gdyż to on decyduje czy:
- ma palić, czy nie
- jak wiele palić
- kiedy zacząć i dlaczego.
Systematyczne wprowadzanie do organizmu związków chemicznych obecnych w dymie papierosowym powoduje u palacza zmiany w jego metabolizmie, czyli przemianach tkankowych w organizmie.
Pierwotnym objawem na skutek porażenia komórek nerwowych, czyli synaps jest stan lekkiej euforii poczucie ulgi i ukojenia. To właśnie psychiczne odczucie ulgi sprawia, że palacz tak łatwo sięga po następnego papierosa.
W wyniku systematycznego palenia, czyli wprowadzania trujących związków chemicznych, organizm przyzwyczaja się i odczuwa ciągłą potrzebę otrzymywania środka, od którego się uzależnił. Naturalna biologiczna bariera odporności organizmu na szkodliwe związki chemiczne jest stopniowo rozbijana i w końcu ulega całkowitemu zniszczeniu. Organizm uzależnia się od tytoniu, przez co palacz odczuwa głód nikotynowy. Podczas, gdy w początkowej fazie palenia jest to potrzeba psychiczna, to po dłuższym, systematycznym paleniu wytwarza się uzależnienie fizyczne.
Czynniki zewnętrzne wpływające na uzależnienie od nikotyny
Warto również wspomnieć, iż często sięgamy po papierosy z czystej ciekawości. Początki z nikotyną zazwyczaj pojawiają się od namowy znajomych, chęci spróbowania czy dostosowania się do otoczenia. Z czasem rośnie chęć palenia, prowadząca do uzależnienia. Palący traci swoją wolność na rzecz tytoniu. Czynność palenia często staje się popędowa, bezrefleksyjna, i w żaden sposób niekontrolowana przez palacza.
Uzależnienie od nikotyny objawy
Palenie tytoniu jest uzależnieniem równie silnym, bądź nawet silniejszym niż uzależnienie od narkotyków. Niektórzy z pacjentów, którzy odstawili alkohol, heroinę czy kokainę twierdzili, jakoby rzucenia palenia było o wiele trudniejsze. Część palących twierdzi, że pierwszy papieros w ciągu dnia sprawia im największą przyjemność.
Główne objawy abstynencji to:
- chęć zapalenia papierosa,
- trudności w koncentracji,
- nadmierna senność lub bezsenność,
- depresja,
- frustracja,
- agresja,
- drażliwość,
- lęk,
- niepokój.
Mogą również pojawić się takie dolegliwości somatyczne, jak wzrost apetytu i masy ciała, zwolnienie akcji serca, spadek ciśnienia, bóle głowy czy dolegliwości żołądkowe. Na ogół te objawy osiągają maksymalne nasilenie w ciągu pierwszego tygodnia, a większość z nich najczęściej po okresie 3 do 4 tygodni od zaprzestania palenia ustępuje. Tylko zwiększenie apetytu i głód nikotynowy mogą utrzymywać się nieco dłużej, ale chęć zapalenia papierosa często powraca nawet po miesiącach czy nawet latach od rzucenia palenia.
Jak palenie tytoniu wpływa na nasz organizm?
Skala zagrożeń związanych z nałogiem tytoniowym nie została do końca zbadana. Mimo to, nawet dotychczasowe wyniki wykazują cały szereg problemów medycznych wynikających bezpośrednio z palenia tytoniu. I tak np., zwiększamy ryzyko wystąpienia u siebie zawału serca i udaru mózgowego czy przyczyniamy się do wystąpienia nadciśnienia złośliwego.
Palenie bierne
Gdy palimy papierosy, nie tylko narażamy siebie, ale i osoby z naszego otoczenia. Już na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku rozpoczęto badania nad szkodliwym wpływem dymu tytoniowego na układ oddechowy dzieci, które były narażone na bierne palenie tytoniu. Na początku lat dziewięćdziesiątych dzięki licznym badaniom klinicznym wykazano związek między narażeniem na dym tytoniowy a występowaniem ostrych i przewlekłych chorób układu oddechowego czy też objawów klinicznych astmy oskrzelowej. Istnieje wiele dowodów naukowych na szkodliwość biernego palenia, które powoduje te same problemy, co palenie czynne.
Według oficjalnego stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization - WHO) poza zakażeniami dolnych dróg oddechowych spowodowanymi biernym paleniem, występują częstsze objawy podrażnienia dróg oddechowych, objawy astmy, zapalenie ucha środkowego, zwiększone ryzyko wywołania syndromu nagłej śmierci dziecka (sudden infant death syndrome - SIDS) zespołu nagłej śmierci niemowląt (tzw. śmierć łóżeczkowa) oraz takie nieswoiste zmiany, jak występowanie zaburzeń zachowania lub trudności w nauce.
Wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie, jest równie niebezpieczne jak samo palenie (czynne). Zapalając kolejnego papierosa pamiętajmy więc, że nie tylko trujemy siebie ale i osoby z naszego otoczenia.
Gdzie szukać pomocy
Jeśli ktoś chce zyskać pomoc przy rzucaniu palenia może zadzwoń pod numer infolinii 801 108 108 działającej przy CO w Warszawie.
Źródło
Zatoński W. (2005:4), Jak rzucić palenie, Wyd. PZWL, Warszawa.
Górecka D.(1991), Jak pomóc pacjentowi rzucić palenie. Poradnik dla lekarzy, Wyd. Instytut gruźlicy i chorób płuc, Warszawa.
Górecka D., Metody odzwyczajania od palenia tytoniu, Służba Zdrowia, nr 46-47, czerwiec 2000.
Bilikiewicz A. (1992), Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, Wyd. PZWL, Warszawa. s. 177-178
Teesson M., Degenhardt L. (2005), Uzależnienia. Modele kliniczne i techniki terapeutyczne dla terapeutów, Wyd. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk.
Korsak A. (1983), Dziś przestaje palić, Wyd. PZWL, Warszawa. S.22
Opracowała; Halina Popiela