Klub Zawodowców
Opiekun; mgr Marta Cebula
Przygotowanie wychowanków do świadomego i samodzielnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniających znajomość własnych zasobów, informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.
Spotkania klubu pozwolą uzupełnić zasób wiadomości wychowanków w zakresie doskonalenia i rozwoju zawodowego, poznawania różnych zawodów, sposobów ich osiągnięcia, metod szukania pracy, mobilności zawodowej, radzenia sobie z sytuacjami trudnymi , nawiązywania dobrych relacji zawodowych, komunikatywności, zadbanie o dobry wypoczynek i rozwój zainteresowań .
Młodzież będzie miała możliwość uczestnictwa w spotkaniach grupowych i indywidualnych, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, wyjściach poza teren bursy.
Pokazy multimedialne, zgromadzone czasopisma, ciekawe filmy, programy edukacyjne pozwolą na zwiększenie liczebności osób aktywnych w ramach tematyki dotyczącej zawodoznawstwa.
Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.
Zawody wczoraj, dziś, jutro i pojutrze
Ludzie, którzy nie mają celów są skazani na pracę dla ludzi, którzy te cele mają -Nikodem Marszałek
Pracownicy jakich branż są poszukiwani na rynku pracy? Które zawody już niedługo odejdą w niepamięć? Jakie ścieżki kariery pojawią się w przyszłości?
Najnowsze wyniki badania „Barometr zawodów” pokazują wpływ pandemii COVID-19 na rynek pracy. Liczba zawodów deficytowych, czyli tych w których najłatwiej znaleźć pracę, jest krótsza niż przed rokiem.
Największe zapotrzebowanie jest na zawody: medyczno-opiekuńcze (lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, opiekunów osoby starszej i niepełnosprawnej), budowlane (m.in. dekarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych), zawody związane z branżą transportową (kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych). Poszukuje się również fachowców związanych z produkcją (spawaczy, krawców, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy). Duże zapotrzebowanie występuje też w zawodach ekonomiczno-administracyjnych (na pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych) oraz nauczycielskich (zwłaszcza nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu). Na łatwość w uzyskaniu zatrudnienia mogą również liczyć elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy, projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści. Według prognoz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości rok 2021 będzie czasem specjalistów. Najbardziej poszukiwani będą również pracownicy na rynku informatycznym i telekomunikacyjnym, a także osoby, których praca związana jest z biotechnologią, energetyką oraz nanotechnologią
.
Komu będzie trudniej znaleźć posadę?
Problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć np. absolwenci niektórych kierunków studiów, m.in. filozofowie, historycy, politolodzy, i kulturoznawcy. Na skutek obecnej sytuacji epidemiologicznej i ograniczonej działalności, do zawodów nadwyżkowych w roku 2021 będą należeli również pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej.
Na znaczeniu będą traciły zawody, w których wymagana jest jedynie praca fizyczna. Najbardziej ucierpieć mogą osoby pracujące w rolnictwie, górnictwie i kopalnictwie.
Rynek pracy podlega nieustannym przemianom. Dynamiczny rozwój technologii, cyfryzacja procesów, a nawet robotyzacja sprawiają, że zmienia się zapotrzebowanie, a wiele z zawodów odchodzi w zapomnienie. Według raportu opracowanego przez McKinsey&Company, niemal 50 proc. amerykańskich i europejskich miejsc pracy może zostać całkowicie zautomatyzowanych. Podczas gdy część zawodów znika z oferty rynkowej. Urzędnik, agent ubezpieczeniowy, księgowy, bibliotekarz czy recepcjonista – to zawody, które w ciągu najbliższych lat mogą zostać zastąpione przez zautomatyzowane systemy, które już dziś testujemy i wprowadzamy w życie.
Duże zmiany czekają też rynek biurowy, finansowy oraz niektóre zajęcia związane z logistyką, transportem i handlem.
Efekty postępu technologicznego możemy obserwować nie tylko w światowej gospodarce, ale przede wszystkim na rynku pracy.
Zawody przyszłości.
Prawdopodobnie zawody przyszłości będą związane z rynkiem energii odnawialnych, medycyną i oczywiście rozwojem technologii.
W prognozach pojawiają się nazwy nowych zawodów, które w przyszłości mogą być niezwykle pożądane.
Czy wiesz, jakie zawody mogą się pojawić na rynku pracy przyszłości? Czym będą się zajmować ich przedstawiciele i jakie problemy rozwiązywać? Informacje te znajdziesz w Mapie Karier .Źródło:://mapakarier.org/paths?futurejob=true
W jakiej sytuacji rynkowej będzie wkraczała na rynek pracy dzisiejsza młodzież? Świat zmienia się szybko, coraz trudniej przewidzieć nam przyszłe realia. Mimo tej niepewności, eksperci zgodnie przyznają, że na niektóre zawody przyszłości z pewnością warto zwrócić uwagę już dzisiaj. Jeszcze chętniej mówią o predyspozycjach, które będą już wkrótce będą niezbędne.
Za kilkanaście lat – to podkreślają wszyscy, którzy próbują przewidzieć przyszły rynek pracy – świat będzie bardzo doceniał otwartość na zmiany. W zmieniającej się błyskawicznie rzeczywistości żaden zawód nie zagwarantuje zatrudnienia od uniwersytetu po emeryturę. Najlepiej będą sobie radzili ludzie chcący się uczyć, dokształcać, zmieniać branże i wykorzystywać nadarzające się okoliczności. Już teraz nie pracujemy w jednej firmie przez całe zawodowe życie. Ten trend będzie się utrzymywał.
Opracowała: Marta Cebula
Źródło:
https://mapakarier.org/
https://mapakarier.org/
https://www.malopolska.pl/aktualnosci/biznes-i-gospodarka/w-tych-zawodach-jest-praca-w-2021-roku?size=size-big
https://interviewme.pl/blog/zawody-przyszlosci-najbardziej-poszukiwane
https://pomorska.pl/te-zawody-przetrwaja-bo-nie-zastapia-ich-maszyny-a-te-nie-przetrwaja-lista/ar/c3-12507664