Klub Zawodowców
Opiekun; mgr Marta Cebula
Przygotowanie wychowanków do świadomego i samodzielnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniających znajomość własnych zasobów, informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.
Spotkania klubu pozwolą uzupełnić zasób wiadomości wychowanków w zakresie doskonalenia i rozwoju zawodowego, poznawania różnych zawodów, sposobów ich osiągnięcia, metod szukania pracy, mobilności zawodowej, radzenia sobie z sytuacjami trudnymi , nawiązywania dobrych relacji zawodowych, komunikatywności, zadbanie o dobry wypoczynek i rozwój zainteresowań .
Młodzież będzie miała możliwość uczestnictwa w spotkaniach grupowych i indywidualnych, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, wyjściach poza teren bursy.
Pokazy multimedialne, zgromadzone czasopisma, ciekawe filmy, programy edukacyjne pozwolą na zwiększenie liczebności osób aktywnych w ramach tematyki dotyczącej zawodoznawstwa.
Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.
Czy komunikacja elektroniczna to przyszłość kontaktów międzyludzkich
Parę miesięcy temu pojawił się koronawirus, który nieźle namieszał w życiu wszystkich ludzi na całym świecie.. Niezależnie czy ktoś w pandemię wierzy czy nie, odcisnęła skutki w wielu obszarach naszego życia. Jednym z nich są kontakty międzyludzkie. Zablokowani w domach, byliśmy zmuszeni do przebywania ze swoimi bliskimi. Bywało przeróżnie. Jedni odnaleźli satysfakcję i radość z kontaktu z bliskimi. Inni z większym lub mniejszym skutkiem znosili tę sytuację. Zostaliśmy pozbawieni możliwości spotkań ze znajomymi, przyjaciółmi. Często słyszymy podczas rozmów z młodzieżą, jak trudno im znieść brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami. Z jednej strony mówili o smutku, niechęci do działania, tęsknocie za dotychczasowym życiem szkołą a z drugiej – o docenianiu dotychczasowych relacji obecnych w ich życiu. Do tej pory większość ludzi nie myślała bądź nie zastanawiała się kto lub co jest w życiu ważne. Obecność kolegów, koleżanek była czymś oczywistym. Bez względu jak bardzo lubisz kontakt z drugim człowiekiem, ewentualnie jaki dyskomfort on w tobie wywołuje, relacje z innymi ludźmi są nam niezbędne do życia, są elementem naszego zdrowia psychicznego. Są tacy którzy otaczają się gronem znajomych, i tacy którzy wolą kontakt wyłącznie najbliższymi osobami. Jesteśmy różni więc każdy z nas ma inne potrzeby. Pomimo tego nasze organizmy są podobne, odczuwamy biologiczną potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem. Wiemy jak bardzo relacje społeczne są ważne w życiu każdego z nas.
Pomimo, iż wiele dziedzin życia ma przełożenie na płaszczyznę Internetu, trzeba wyraźnie stwierdzić, że sieć nie zastąpi bezpośrednich relacji międzyludzkich w momencie kiedy praktycznie całkowicie zastępuje osobiste styczności z innymi ludźmi, pojawia się problem. Już w starożytności stwierdzono, że człowiek to istota społeczna i w tym zakresie na przestrzeni wieków nic się nie zmieniło - człowiek potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju innych ludzi, również w zakresie bezpośrednich interakcji społecznych. Komunikacja internetowa różni się od standardowej komunikacji międzyludzkiej. Internet niewątpliwie wpływa na relacje międzyludzkie - od poszczególnych internautów natomiast w znacznym stopniu zależy to, czy będzie to wpływ zdecydowanie korzystny, czy też ograniczający funkcjonowanie w świecie rzeczywistym.
Komunikacja za pośrednictwem Internetu odgrywa więc bardzo ważną rolę w procesie interakcji pomiędzy ludźmi. Sprawia, że miejsce i czas przestają stanowić przeszkodę, bliskość fizyczna nie jest podstawowym elementem relacji. Coraz więcej obszarów życia codziennego przenika do cyberprzestrzeni, a granice między rzeczywistością, a światem wirtualnym staje się coraz cieńsza. Idąc za słowami Marshalla McLuhana, iż „maszyna zmieniła nasze wzajemne relacje i nasz stosunek do samych siebie” Mimo licznych badań dotyczących wpływu komunikacji internetowej na relacje międzyludzkie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy sieć doprowadzi do spłycenia kontaktów interpersonalnych. Z jednej strony pozwala na otwartość, swobodę wypowiedzi, rozwija krąg przyjaciół, z którymi może realizować wspólne zainteresowania bądź liczyć na wsparcie. Należy jednak pamiętać, że znajomości internetowe bywają nietrwałe, ponieważ cechuje je dystans oraz ograniczone zaufanie. Ponadto komunikacja w cyberprzestrzeni bywa zubożona oraz pozbawiona głębszych emocji .Badania wskazują że Polacy uważają komunikację bezpośrednią za najbardziej naturalną i pewną formę komunikacji.
Test. Jesteś osobą towarzyską czy samotnikiem?
https://samequizy.pl/jestes-osoba-towarzyska-czy-samotnikiem/
Opracowała: Marta Cebula
Źródło:
https://www.heuristic.pl
https://www.uzaleznieniabehawioralne.
https://repozytorium.ukw.edu.pl/
https://pzn.org.pl/wasze-sprawy-jak-dbac-o-relacje-podczas-pandemii/
https://zielonalinia.gov.pl
https://www.pcformat.pl/