Klub Zawodowców


Opiekun; mgr Marta Cebula

Przygotowanie wychowanków do świadomego i samodzielnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniających znajomość własnych zasobów, informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.

Spotkania klubu  pozwolą uzupełnić  zasób wiadomości wychowanków  w zakresie doskonalenia i rozwoju zawodowego, poznawania różnych zawodów, sposobów ich osiągnięcia,  metod szukania pracy, mobilności zawodowej, radzenia sobie z sytuacjami trudnymi , nawiązywania dobrych relacji zawodowych, komunikatywności, zadbanie o dobry wypoczynek i rozwój zainteresowań .

Młodzież będzie miała możliwość  uczestnictwa w spotkaniach grupowych i indywidualnych, spotkaniach  z ciekawymi ludźmi, wyjściach  poza teren bursy.

Pokazy multimedialne, zgromadzone czasopisma, ciekawe filmy, programy edukacyjne pozwolą  na zwiększenie liczebności osób aktywnych w ramach tematyki dotyczącej zawodoznawstwa.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 

Zawody przyszłości. Biotechnolog.

Zawody przyszłości. Biotechnolog.

"Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją,

zapadłaby nad światem wielka cisza..." - Albert Einstein

 

Wyobraź sobie, że po latach studiowania, setkach godzin praktyk i tysiącach przeczytanych stron podręczników, zdobywasz wymarzoną pracę.

 W końcu jesteś w miejscu, w którym zawsze chciałeś być.

 I wtedy dzieje się coś, czego nie przewidziałeś...

 Okazuje się, że w najbliższym czasie większość Twoich obowiązków przejmą… maszyny.

 Zawód, do którego przygotowywałeś się przez wiele lat, może w krótkim czasie przestać istnieć.

 Chcesz uniknąć tego czarnego scenariusza? Sprawdzaj Barometr Zawodów.

 

 Biotechnolog . Kluczem do osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie nauki jest wiedza, którą można zdobyć przez lata ciężkich studiów. Ponadto, biotechnolog  musi charakteryzować się umysłem analitycznym, dociekliwością oraz brakiem jakichkolwiek alergii skórnych. Biotechnolog wykorzystuje swoją wiedzę z zakresu biologii, chemii, elementów medycyny i technologii do opracowywania nowych farmaceutyków, sposobów diagnostyki, utylizacji, tworzenia biopaliw, poprawy smaku i innych czynników żywności i tak dalej. Biotechnologia to bardzo szeroka nauka. Obejmuje zarówno wykorzystywanie mikroorganizmów do produkcji leków i żywności, jak i ingerencję w materiał genetyczny oraz syntezę i modyfikację nowych i już istniejących substancji.

Dziedzina ta dzieli się na 3 sektory: biotechnologię białą, zieloną i czerwoną.

 

 Czym się różnią?

 

Biotechnologia biała – są to wszelkie systemy biologiczne wykorzystywane do ochrony środowiska oraz produkcji. W pierwszym przypadku chodzi o wykorzystywanie mikroorganizmów do oczyszczania ścieków, w drugim z kolei – na przykład o proces produkcji serów, wina czy piwa.

 

Biotechnologia zielona – wiąże się z rolnictwem. Chodzi tutaj o wykorzystywanie inżynierii genetycznej, by produkcja roślin czy chów zwierząt były bardziej zaawansowane. Z pewnością każdy z nas słyszał o żywności GMO, właśnie z tym więc związany jest ten sektor. Biotechnolodzy zajmują się głównie zmianą materiału genetycznego obiektu, nad którym pracują (rośliny czy zwierzęcia). Po co to robią? Aby były one tak przystosowane do warunków, by przynosić jak najwięcej korzyści.

 

Biotechnologia czerwona – wiąże się z ochroną zdrowia. Wykorzystywana jest do celów rozwojowych diagnostyki genetycznej. Jej zadaniem jest produkcja biofarmaceutyków. Co to oznacza? Biotechnolodzy zajmują się w tym przypadku badaniami produkcji leków, aby można było uzyskać tanie leki lub takie, które łatwiej się podaje.

 

Biotechnologia niebieska– związana z szeroko rozumianą problematyką biotechnologii wód.

Biotechnologia fioletowa – związana z ustawodawstwem dotyczącym biotechnologii (uwarunkowania prawne i społeczne).

Wszystko to zmierza do poprawy jakości naszego życia.

Jest to zawód najbardziej doceniony na Zachodzie, w Polsce dopiero kiełkuje, co jednak stwarza bardzo dobre perspektywy dla młodych ambitnych absolwentów tego kierunku.

Im bardziej do przodu idzie postęp w dziedzinie medycyny, farmakologii i ochrony środowiska, tym większe zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny biotechnologii.

Istnieją również ciekawe ścieżki rozwoju zawodowego w tej branży.

Należy też brać pod uwagę, że konkurencja w tej branży jest stosunkowo niewielka.

 

Zobacz więcej:

Kierunek "biotechnologia" - rodzaje studiów i możliwości pracyhttps://www.youtube.com/watch?v=oxDe_S-NAZY&ab_channel=StudiaPL

Biotechnologia, życie z nami

https://www.youtube.com/watch?v=XxZ4hsRdixQ&ab_channel=XploreHealth "

Technologie przyszłości. Biotechnologia".

https://www.youtube.com/watch?v=q2axqWL4xP8&ab_channel=Prezydent.pl

 

Opracowała: Marta Cebula

Źródło:    

https://barometrzawodow.pl/

https://biotechnologia.pl/

http://maturana6.pl/zawody/biotechnolog

https://studia.pl/biotechnolog-w-firmie-farmaceutycznej-polpharma-biologics-gdansk-zawod-z-pasja/

https://interviewme.pl/blog/zawody-przyszlosci-najbardziej-poszukiwane

https://biotechnologia.pl/informacje/medycyna-niekonwencjonalna-czyli-bioetyka-po-godzinach,14163