Klub Zawodowców
Opiekun; mgr Marta Cebula
Przygotowanie wychowanków do świadomego i samodzielnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniających znajomość własnych zasobów, informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.
Spotkania klubu pozwolą uzupełnić zasób wiadomości wychowanków w zakresie doskonalenia i rozwoju zawodowego, poznawania różnych zawodów, sposobów ich osiągnięcia, metod szukania pracy, mobilności zawodowej, radzenia sobie z sytuacjami trudnymi , nawiązywania dobrych relacji zawodowych, komunikatywności, zadbanie o dobry wypoczynek i rozwój zainteresowań .
Młodzież będzie miała możliwość uczestnictwa w spotkaniach grupowych i indywidualnych, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, wyjściach poza teren bursy.
Pokazy multimedialne, zgromadzone czasopisma, ciekawe filmy, programy edukacyjne pozwolą na zwiększenie liczebności osób aktywnych w ramach tematyki dotyczącej zawodoznawstwa.
Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.
Czy warto iść na studia?
Zdjęcie źródło: https://neilpatel.com/blog/growth-hacking-instagram/
„Człowiek winien studiować tylko to, do czego pcha go jego wewnętrzne pragnienie”-Johann Peter Eckermann
Jesteśmy od najmłodszych lat zasypywani pytaniami. Co tam w szkole? Masz dużo kolegów , koleżanek ? Dlaczego nie lubisz tego czy tamtego? Można liczyć że zmądrzejesz? Z upływem lat pytania , osady ulegają zmianie, przybierają formę rozstrzygającą: Wybierasz się na studia?
Ana jaki kierunek? Czy odpowiedź na to pytanie należy do łatwych myślę że nie. W głowie zaczynają się kłębić myśli. Na studia ale po co? Jaki kierunek? Czego spodziewam się od studiów? Czy coś mogą mi dać czy to tylko „papier ? Dzięki studiom znajdę dobrą i pracę? Należy rozwiać wątpliwości, robiąc dokładny bilans: „Czy warto iść na studia, na jaki kierunek?”
ROZWÓJ RYNKU PRACY
Żyjemy w czasach, w których dokonuje się fundamentalna transformacja w naszym sposobie pracy. Wszyscy jesteśmy uczestnikami czwartej rewolucji przemysłowej, która związana jest z niezwykle dynamicznym rozwojem nowych technologii. Światowe Forum Ekonomiczne uważa wręcz, że obecna rewolucja będzie miała o wiele większy wpływ na rynek pracy niż poprzednie. Widoczne już dzisiaj trendy wpłyną na ilość miejsc pracy, na ewolucję zawodów, rozwój pracowników, a także na sam charakter pracy. Więc nie trzeba być bacznym obserwatorem, by zauważyć, że otaczający świat się zmienia gospodarczo, kulturowo czy obyczajowo. Zmiany rodzą więc pytania i wątpliwości, myślenie, czy postępowanie. Edukacja studia to temat złożony. Wiele osób jest utwierdzanych w przekonaniu, że wykształcenie przekłada się na pracę i zarobki, czyli im wyższe wykształcenie posiadasz, tym więcej zarabiasz. Obecnie przekonanie to niesie za sobą wiele wątpliwość, ponieważ nie jest to regułą. Studia nie równają się z ciekawą pracą czy wysoką pensją. Można by powiedzieć że to mit. Dlaczego ponieważ ważne jest jakie studia wybieramy, dlaczego je wybieramy i co po ich ukończeniu oczekujemy. Gdy myślisz o studiach zadaj sobie kilka pytań: Czy chcę zdobyć wykształcenie, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy?
PO CO CHCESZ IŚĆ NA STUDIA?
Czego chcę się na nich nauczyć? Czy chcę iść na studia, aby rozwinąć swoje zainteresowania? Można by powiedzieć pomysł na życie może być jasno sprecyzowany, a rzeczywistość to zweryfikuje. Dlaczego? Ponad połowa Polaków nie pracuje w wyuczonym zawodzie (na przykład, pan Artur ukończył studia na kierunku Geografia, a pracuje w firmie ubezpieczeniowej, a pani Monika, będąca absolwentką Dziennikarstwa wykonuje zawód się Groomera).
PO CO MI STUDIA
Z badan Millward Brown, wynika, że 53 % Polaków pracuje na stanowisku, które nie łączy się z ich wykształceniem. Jednocześnie, 75 % ankietowanych uważa, że wykształcenie kierunkowe pomaga w znalezieniu pracy, a ponad połowa zmieniłaby profil nauki, gdyby tylko mogła. Sytuacja ta może zrodzić kolejne pytania. Jedno może brzmieć następująco: „Czy studia są mi potrzebne jak i tak mogę robić coś innego?” Patrząc na powyższe wyniki pytanie zdaje się być zasadne. Ale studia to nie tylko podręczniki, notatki, ćwiczenia, laboratoria, wykłady, profesorowie. To najciekawszy, najbarwniejszy i najweselszy okres w życiu człowieka. Dlaczego? Studia to czas, w którym rodzą się najfajniejsze pomysły i najciekawsze projekty. Bo zawiązujemy przyjaźnie które możemy wykorzystać , uczymy się zaradności a wiedza zapewne spożytkujemy. Ważne jest by wybór był przemyślany i przeanalizowany.
STUDIA POCZĄTKIEM TWOJEJ KARIERY
Studia powinny być pewnym początkiem do czegoś większego co jedni nazywają karierą, inni pracą, a jeszcze inni działalnością zawodową. Idąc na studia warto myśleć o przyszłości, gdyż dzięki temu można z nich wynieść znacznie więcej, a nasze marzenia będą motorem do działania. Niestety, są ludzie, którzy idą na studia, bo „tak robią inni”, „bo rodzice tego oczekują”, „bo nie mam pomysłu na życie”, „bo będę miał papier”, „bo Adam poszedł, to ja też nie jestem gorszy”. To najgorszy powód pójścia na studia- nuda i brak jakichkolwiek zainteresowań i oczekiwań. Pamiętaj, studia z przymusu, osobistego bądź społecznego, to kompletna strata czasu. Jak już wcześniej wspomniałam wybór ten powinien być dobrze przemyślany pod względem twoich predyspozycji zawodowych oraz rynku pracy.Co z osobami którzy nie chcę iść na studia? Pamiętaj nie każdy ma predyspozycje do nauki znajdź zawód który cię interesuje który stanie się twoja pasją. Stań się w nim mistrzem. Równie ważne jak nie ważniejsze są umiejętności, wiedza, doświadczenie i zapał od studiów.
ZA:
- Zdobycie wiedzy teoretycznej. Celem studiów, jest poszerzyć Twoją wiedzę teoretyczne. Jak już wspomniałam zależy jednak od Ciebie i od kierunku studiów, bowiem zdarza się że, ktoś studiuje, nie wiedząc czego dotyczą jego zajęcia.
-Nawiązanie kontaktów. Studiując poznajesz wielu ludzi, zawiązują się przyjaźnie biznesy a może się zdarzyć że kolega ze studiów to twój to Trój przyszły pracodawca. Jest to niewątpliwie okres życia, w którym intensywnie budujesz relację, ponieważ masz czas i ochotę.
-Status studenta. Masz możliwości podjąć prace na umowę zlecenie. W ten sposób zdobywasz doświadczenie i pieniądze. Obecnie wiele firm zatrudnia wyłącznie studentów.
-Dyplom. Może być tylko nic nie znaczącym papierkiem, jeśli nic nie umiesz. W przyszłości może okazać się , że to droga do kariery i awansu.
-Zniżki studenckie. Może to mało ważne, ale wielu studiuje tylko dla nich. Bywają też przydatne którzy chcą studiować.
PRZECIW:
-Brak praktyki zawodowej. Masz ok. 25 lat kończąc studia i zerowe doświadczenie zawodowe.
-Produkcja bezrobotnych. Zależy od wyboru kierunku studiów, jeżeli jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Masz problem , gdy wybrałeś kierunek dla samego studiowania.
-Przedłużona młodość. Samodzielności, odpowiedzialności zarabiania na siebie to nie dla ciebie. Wolisz zdąć się na rodziców.
-Imprezy. Studia tylko po to, żeby imprezować okazują się stratą czasu i pieniędzy. Zawiedzeni rodzice mogą nie pomóc kiedy wyczerpiesz ich zaufanie . Więc czy warto.
-Wygórowana ambicja. Kończysz studia świat leży u Twoich stóp. Niestety bardzo szybko okazuje się że nadal jesteś początkującym na rynku pracy.
Warto studiować, ale pod warunkiem, że te studia faktycznie czegoś nas uczą, a w ich czasie zdobywamy także pierwsze doświadczenia zawodowe (staże, praktyki, dorywcze prace).
Studia mają nas rozwijać, a nie chronić przed rozpoczęciem dorosłego życia.
Opracowała: Marta Cebula
Źródło:
Zdjęcie źródło: https://neilpatel.com/blog/growth-hacking-instagram/
https://www.otouczelnie.pl/artykul/2982/Czy-warto-isc-na-studia
https://coderslab.pl/pl/blog/jak-bedzie-wygladal-rynek-pracy-za-kilka-lat
https://edukacja24.net/5-powodow-dla-ktorych-warto-isc-studia/
https://joannapachla.com/motywacja/czy-warto-isc-na-studia-swiat-z-perspektywy-kujona/
https://www.wsb.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jak-znalezc-prace-na-studiach/czy-warto-isc-na-studia-praktykowac-czy-studiowac