Komunikaty

„Czy umiem mówić nie , asertywność"  #zostanwdomu

„Czy umiem mówić nie , asertywność" #zostanwdomu

„Czy umiem mówić nie , asertywność
czyli umiejętność przeciwstawiania się”
„Nie próbuj zaspokajać czyichś oczekiwań wbrew własnym chęciom. Jeśl nie masz na coś szczerej ochoty nie składaj nikomu ofiary z własnego poświecenia, czasu, czy energii. Ludzie dadzą sobie rade bez ciebie. To co robisz dla nich wbrew własnej woli może się obrócić przeciwko nim”- Beata Pawlikowska
Asertywność to wyjątkowo pożądana cecha, która ułatwia życie i stanowczość wykracza poza umiejętność mówienia "nie". Postępowanie asertywne oznacza korzystanie z osobistych praw bez naruszania praw innych. Jest to zwykle umiejętność nabyta, oznacza że są skuteczne sposoby by ją w sobie wypracować.
Asertywność - co to jest?
Asertywność jest to rodzaj bardzo ważnej kompetencji społecznej. Oznacza posiadanie i wyrażanie własnego zdania, myśli, poglądów i uczuć, z zachowaniem granic, przy równoczesnym poszanowaniu granic innych ludzi. To również umiejętność odmawiania. Asertywność to podstawowa umiejętność wchodząca w skład inteligencji emocjonalnej. Można powiedzieć że postawą asertywności jest złoty środek, ponieważ zachowania asertywne są odpowiednie i najbardziej kreatywne. W sytuacjach konfliktowych umiejętność ta pozwala osiągnąć kompromis oraz dąży do porozumienia. Jest kluczem nie rani nie wymaga poświęcenia godności. Jest to zdolność komunikowania się przy zachowaniu swojej indywidualności.
Asertywna czyli jaka?
Osoba asertywna jest prawdziwa, szczera i wrażliwa ,umiejąca się wczuć w każdą sytuacje, stanowcza ale świadoma siebie - swoich wad i zalet. Ma wysoką świadomość swojej wartości. Człowiek ten w życiu codziennym posiada umiejętność odmawiania czy wyrażania opinii . Osoba asertywna nie wstydzi się poprosić o pomoc czy przysługę innych ludzi. Potrafi odmówić spełnienie niestosownych próśb czy żądań. Potrafi się sprzeciwić, stanowczo powiedzieć "nie". Szanuje prawa innych, postępując w zgodzie ze sobą. Jest zdolna do przyjmowania krytyki, ocen i pochwał. Ma wysoką samoocenę - adekwatną do rzeczywistości, niezależną od akceptacji bądź braku sympatii ze strony innych. Mówi odważnie o własnych przekonaniach nawet w sytuacjach narażenia się na krytykę większości grupy. Stawia przed sobą realne cele i dąży do nich, zawsze szanując innych.
JAK BYĆ ASERTYWNYM?
Asertywność można rozwijać, korzystając z pomocy psychoterapeuty, psychologa lub podczas tak zwanych treningów asertywności.
Asertywności uczymy się jednak przez całe życie, pozyskując nowe umiejętności. Asertywność wymaga pewności, że to, co myślimy i czujemy, jest istotne i po prostu, liczy się. Daje ona poczucie mocy i wiarę w siebie.
Trening asertywności można rozpocząć od wypunktowania swoich mocnych stron.
JAK NAUCZYĆ SIĘ ASERTYWNOŚCI?
Aby polepszyć swoją zdolność asertywności, warto skorzystać z grupowego szkolenia poświęconego rozwojowi tej umiejętności. Treningi asertywności odbywają się często w formie grupowego bądź indywidualnego kursu, składającego się z kilku spotkań, na których można poznać ciekawe techniki i nauczyć się wykorzystywać je w praktyce.
Podczas treningu asertywności można opanować wiele przydatnych umiejętności, takich jak na przykład posługiwanie się komunikatami w formie „ja” zamiast „ty”. Oznacza to nieocenianie rozmówcy, a wyłączne wyrażanie w sytuacji konfliktowej własnych odczuć.
TRENING ASERTYNOWŚCI – ĆWICZENIA
Zdarta płyta
W asertywności najważniejsza jest konsekwencja w działaniu. Często doświadczamy sytuacji, w której jednorazowa odmowa nie wystarczy. Co wtedy zrobić? Czy powinniśmy za każdym razem odpowiadać „nie”, gdy tylko zostaniemy zapytani o dokładnie tę samą sprawę? Skorzystajmy z tak zwanej „techniki zdartej płyty”. Czyli powtarzaniu do skutku, dokładnie takiego samego komunikatu.
Jeśli raz odmówimy pozostania w pracy po godzinach, a szef w dalszym ciągu przez kilka kolejnych dni zwraca się do nas z tą samą prośbą, za każdym razem, tak jak zdarta płyta, powtarzamy (w sposób grzeczny, acz stanowczy) ten sam komunikat, na przykład
„Nie mogę zostać w pracy dłużej, mam inne plany. Zajmę się tym tematem jutro po przyjściu do pracy”.
Mistrz jujitsu
Ta technika zawdzięcza swoją nazwę oczywiście wschodnim sztukom walki. Polega na wykorzystywaniu w rozmowie argumentów, użytych przez rozmówcę, a nie przeciwstawianie się im lub uleganie im. Dla przykładu – gdy koleżanka prosi nas, abyśmy zastąpili ją w pracy i przywołuje sytuację, w której to ona zastąpiła nas na naszą prośbę powinniśmy np. odpowiedzieć „Pamiętam Twoją pomoc i w dalszym ciągu jestem Ci bardzo za nią wdzięczny. Nie mogę jednak zostać za Ciebie, ponieważ mam już inne plany i nie mogę ich przełożyć”.
Jestem słoniem
Technika najważniejsze, skuteczna. Technika polega na tym, że przy trudnej odmowie pomocne okazuje się wyobrażenie sobie, że jest się słoniem – wielkim, kroczącym powoli spokojnym krokiem, widocznym i pewnym siebie, ale jednocześnie łagodnym. Dzięki takiemu wyobrażeniu zaczynamy mówić wolniej i spokojniej, nasz oddech staje się regularny i jednolity, nie boimy się patrzeć naszemu rozmówcy w oczy i, co jest bardzo istotne przy umiejętności asertywności, nie działamy pod wpływem emocji.
MASZ PROBLEM Z ASERTYWNOŚCIĄ?
Brak asertywności to często głębsze problemy z własną osobowością, nierozwiązane problemy z przeszłości, zaniżone poczucie wartości, traumatyczne dzieciństwo a może ukryta maskowana depresja, powoduje, że mamy problem z wyrażaniem swoich potrzeb.
W tym przypadkach treningi asertywności nie pomoże, albowiem problem tkwi zupełnie gdzie indziej. Przeszkoda w byciu asertywnym, może być ukryta głęboko w nas samych, a my często nie jesteśmy tego świadomi. Należy więc udać się do psychologa,
który pomoże nam lepiej zrozumieć przyczyny powstawania problemu. Wskaże potencjalne drogi rozwiązania, a także pozwoli nam odkryć siebie na nowo.
Test czy jesteś asertywny
Opracowała: Marta Cebula
Krzysztof Ruchała
Źródło: