Szlachetne zdrowie

Opiekun; mgr Marta Cebula

 

 Od tego jak i co jemy, zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a to z kolei jest gwarancją zachowania dobrego zdrowia tak fizycznego, jak i psychicznego.

Krzewienie wśród młodzieży zdrowych nawyków żywieniowych oraz przywrócenie znaczenia estetyki serwowania potraw i kultury ich spożywania jest w dzisiejszych, skomercjalizowanych i zautomatyzowanych warunkach, gdzie wszystko, włącznie z jedzeniem , musi odbywać się szybko ,nie tylko korzystne, ale przede wszystkim konieczne.

Program ma na celu przybliżenie uczestnikom zagadnień związanych edukacją zdrowotną oraz promocją zdrowia w środowisku lokalnym.

Obejmuje edukację do zdrowia, działania ukierunkowane na zmianę środowiska fizycznego i społecznego.

 

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 

Degustujemy sok z pietruszki domowej roboty

Degustujemy sok z pietruszki domowej roboty

OdNowa w a r s z t a t y
Opiekun: Marta Cebula Beata Lis -Nobilec.
Ubiegły tydzień w naszej placówce był pod Hasłem „Pietruszki”, a obecny „Nowalijek”. Biorąc pod uwagę walory smakowe, a przede wszystkim witaminowe tych produktów, 
w naszej Bursie odbyła się degustacja przez naszych wychowanków przygotowanego koktajlu oczyszczający z natki pietruszki, cytryny, jabłka i miodu.
Sok z pietruszki – jakie niesie korzyści dla zdrowia?
Pietruszka to popularny dodatek do zup i dań głównych, który jest obecny w kuchni polskiej od wielu stuleci. O tym – na pierwszy rzut oka bardzo pospolitym – warzywie pisano już w książkach kucharskich z XVIII wieku, jednak wtedy nie znano jeszcze wszystkich jego prozdrowotnych właściwości. Dziś wiadomo, że sok z pietruszki to bomba witaminowa, źródło składników mineralnych i przeciwutleniaczy. Jeśli regularnie pijesz sok z pietruszki – natki lub korzenia – możesz mieć pewność, że Twoje ciało odpłaci Ci dobrym zdrowiem. Pietruszka jest bogata w witaminy C, A i K, które wspierają odporność organizmu (witamina C), chronią przed chorobami oczu takimi jak zaćma (witamina A) i utrzymują dobry stan kości (witamina K). Wśród składników mineralnych na pierwszy plan wysuwa się żelazo. Jako źródło żelaza sok z pietruszki pomaga w produkcji czerwonych krwinek i tym samym zapobiega anemii. Inny cenny składnik to kwas foliowy, który wspiera pracę serca i pomaga w utrzymaniu ciąży.
Na tym korzyści prozdrowotne soku z pietruszki się nie kończą. To powszechnie dostępne warzywo ma właściwości moczopędne, działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i pomaga oczyścić organizm z nadmiaru toksyn. Co więcej, może hamować rozwój takich dolegliwości jak:
Kamica nerkowa,
Cukrzyca,
Miażdżyca,
Choroby układu moczowego,
Choroby żołądkowo-jelitowe,
Zapalenie stawów,
Rak jelita grubego,
Astma.
Sok z pietruszki – jak wpływa na urodę?
Picie soku z pietruszki będzie również korzystne dla urody. Pietruszka jest bowiem źródłem przeciwutleniaczy, które znacząco spowalniają procesy starzenia. Na skutek długotrwałego stresu, niewłaściwego trybu życia, złych nawyków żywieniowych czy niedoboru snu w organizmie powstają tzw. wolne rodniki, przez które skóra szybciej traci swoją elastyczność i młody wygląd. Zawarte w pietruszce przeciwutleniacze (zwane też antyoksydantami) mają za zadanie zwalczać wolne rodniki i przedłużyć młodość.
Nie każdy wie, że sok z zielonej pietruszki to naturalny preparat odchudzający. Ze względu na właściwości moczopędne i oczyszczające sprzyja utracie zbędnych kilogramów. Korzeń lub natka pietruszki to baza wielu koktajli warzywno-owocowych w diecie, gdzie pierwszym etapem jest detoks organizmu. Pamiętaj jednak, że sok z pietruszki jest dodatkiem, który nie może zastąpić zdrowych i zbilansowanych posiłków.
Pietruszka zawiera także olejki eteryczne, które odświeżają oddech. Dodatkowo zawarte w niej substancje pomagają zwalczać bakterie w jamie ustnej.
Jak zrobić sok z pietruszki? Prosty przepis
Gotowy sok z pietruszki jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością, jednak z łatwością możesz zrobić go w domu. Do przygotowania soku z natki pietruszki potrzebny będzie zwykły blender (kielichowy lub ręczny), a do korzenia konieczne jest użycie wyciskarki. Oba elementy rośliny są tak samo korzystne dla zdrowia, a ich specyficzny smak warto połączyć z innymi owocami lub warzywami takimi jak ogórek, jabłko czy grejpfrut.
Oto przykładowy, bardzo prosty przepis na sok z pietruszki:
natka pietruszki – 1 pęczek
cytryna – 1 szt.
jabłko słodkie – 2 szt.
1 łyżka miodu
woda mineralna lub woda kokosowa – 0,5 l
Wszystkie składniki należy pokroić, połączyć i zblendować lub wrzucić do sokownika. Aby zrobić sok z natki pietruszki na zimę, dodaj kilka łyżek miodu, który nie tylko osłodzi i podkreśli smak, ale także będzie działał rozgrzewająco. Koktajl jest gotowy do spożycia od razu i nie należy zbyt długo przechowywać go w lodówce.