Kółko Wdrażam i Pomagam

Opiekun: mgr Halina Popiela

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” Hipokrates

Kółko Profilaktyczne ma na celu ukazać relacje człowiek-środowisko. Zaktywizować utajone możliwości młodego człowieka oraz ukształtować postawy czynne. Ukierunkować na właściwy temat określonymi treściami. Poprzez dostarczenie materiałów dla przyjęcia tych treści. Organizowanie spotkań z przedstawicielami grup społecznych zajmujących się zagadnieniami takimi jak profilaktyka żywienia, profilaktyka sportowa, profilaktyka zdrowotna itp

Profilaktyka to praktyczna część pedagogiki społecznej. Ma za zadanie opisywać, wyjaśniać i przewidywać rozwój zjawisk chorobliwych i szkodliwych dla społeczeństwa.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 


 

**„Ej, to nie żart. To jest przemoc”**

**„Ej, to nie żart. To jest przemoc”**

Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci „Ej, to nie żart. To jest przemoc”.
Dołączamy do grona partnerów Kampania 19 dni!
 
 
Hasło przewodnie tegorocznej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci brzmi:
Ej, to nie żart. To jest przemoc.
Tegoroczna kampania 19 dni zwraca uwagę na zagrożenia wynikające z niezrozumienia, braku wiedzy, że nie każdy żart, nie każda “śmieszna” sytuacja jest w porządku. Niektóre “pranki”, dowcipy, wpisy, zdjęcia, filmiki wrzucane do sieci czy przekazywane sobie w telefonach mogą ranić, powodować ból i prowadzić do poważnych konsekwencji.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami, webinarami i akcjami towarzyszącymi tegorocznej Kampania 19 dni.
Cel kampanii
Kampania 19 dni powstała, aby mobilizować i zachęcać lokalne i krajowe instytucje do działań mających na celu zwiększenia świadomości społecznej, zwrócenie uwagi na problem przemocy i wspólną walkę z tym zjawiskiem. Razem możemy naprawdę coś zrobić! Razem, możemy sprawić, że świat stanie się przyjazny, otwarty, inkluzywny, a nasze dzieci będą żyć w zdrowym, wspierającym otoczeniu.
Ogólnoświatowa Kampania 19 DNI jest więc WEZWANIEM DO ZORGANIZOWANIA SIĘ DO DZIAŁANIA w celu zmiany zachowań społecznych, edukacji i mobilizacji różnych organizacji i partnerów społeczeństwa obywatelskiego – w tym młodzieży i dzieci – do zaangażowania się w zapobieganie przemocy i krzywdzeniu dzieci. Kampania na świecie koncentruje się na różnych problemach: mogą to być uzależnienia wśród młodzieży, mogą być to kwestie handlu ludźmi czy wykorzystywania dzieci do prostytucji, ale także i tematy związane z cyberprzemocą, stosowaniem kar cielesnych, ale nawet głodem.
Każdy może wybrać temat, który w jego społeczności ma największe znaczenie – niezależnie od hasła wybranego w danym roku przez organizatora.
Koordynacja akcji
Pomysłodawcą ,,Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” jest genewską organizacja zajmująca się ochroną praw kobiet i dzieci – Women’s World Summit Foundation. WWSF to humanitarna, pozarządowa i międzynarodowa organizacja non-profit o statusie doradczym ONZ (ECOSOC, UNFPA i DPI).
Koordynatorem ,,Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci” w Polsce jest od 2014 roku Fundacja po DRUGIE, której misją jest wspieranie młodzieży i młodych dorosłych (18-25 lat) zagrożonych bezdomnością, wykluczeniem społecznym lub znajdujących się w kryzysie bezdomności stanowi trzon podstawowej działalności. Niestety, przemoc jest nieodłącznym towarzyszem podopiecznych Fundacji, dlatego od lat w ramach kampanii staramy się nie tylko o niej mówić, ale przede wszystkim z nią walczyć.
 
KÓŁKO WDRAŻAM I POMAGAM
opiekun Halina Popiela