Kółko Wdrażam i Pomagam

Opiekun: mgr Halina Popiela

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” Hipokrates

Kółko Profilaktyczne ma na celu ukazać relacje człowiek-środowisko. Zaktywizować utajone możliwości młodego człowieka oraz ukształtować postawy czynne. Ukierunkować na właściwy temat określonymi treściami. Poprzez dostarczenie materiałów dla przyjęcia tych treści. Organizowanie spotkań z przedstawicielami grup społecznych zajmujących się zagadnieniami takimi jak profilaktyka żywienia, profilaktyka sportowa, profilaktyka zdrowotna itp

Profilaktyka to praktyczna część pedagogiki społecznej. Ma za zadanie opisywać, wyjaśniać i przewidywać rozwój zjawisk chorobliwych i szkodliwych dla społeczeństwa.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 


 

Łucja i Konrad przedstawili tegoroczne hasło oraz historię akcji.

**Audycja przez radiowęzeł rozpoczynająca akcję 19 Dni Przeciwko Krzywdzeni Dzieci i Młodzieży**

19 DNI PRZECIWKO KRZYWDZENIU DZIECI i MŁODZIEŻY 2024
opiekun Halina Popiela i Ewa Kujawa-Szura
fot Ewa Kujawa-Szura / audycja prowadzona przez radiowęzeł/
 
W tym tygodniu odbyła się audycja przez radiowęzeł rozpoczynająca akcję 19 Dni Przeciwko Krzywdzeni Dzieci i Młodzieży.
Łucja i Konrad przedstawili tegoroczne hasło oraz historię akcji.
19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży 2024 rok.
Jet to coroczna Międzynarodowa Kampania przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, która odbywa się w dniach 1-19 listopada, mająca na celu profilaktykę i zapobieganiem zjawisku przemocy w Polsce. Pomysłodawcą ,,Kampanii 19 dni" jest genewską organizacja Women's World Summit Foundation. Fundacja została powołana w Genewie 8 marca 1991 roku. Jej celem jest poprawa pozycji między innymi dzieci i młodzieży, oraz wsparcie dla organizacji pozarządowych. Koordynatorem akcji 19 dni w Polsce jest Fundacja Po Drugie Natomiast w Bursie Szkolnej Kółko Pomagam i Wdrażam profilaktyka.
Głównym założeniem zadań wynikających z działań w okresie Kampanii w Bursie to przede wszystkim prowadzeniu profilaktyki i edukacji społecznej w zakresie przeciwdziałania przemocy. Zmianie społecznych stereotypów i konfrontacja z błędnymi przekonaniami normatywnymi, a także wzmacnianie asertywności i świadomości czym jest przemoc, Kampania odbywa się poprzez różnorodne, atrakcyjne dla wszystkich odbiorców działania: warsztaty, spotkania, działania artystyczne, projekcje filmowe wraz z dyskusją, spotkania ze specjalistami. Działania w naszej placówce skierowane są zarówno do wychowanków jak i osób dorosłych, pracujących z młodymi ludźmi.
Tegoroczna edycja Kampanii nosi hasło Ej to nie jest żart to jest przemoc a co za tym idzie to fakt jak nieprzemyślane do końca działania mogą człowieka doprowadzić do skrajnych działań lub też brak realnego spojrzenia na wykonywane czynności mogą stać źródłem wielu problemów.
Ej, to nie żart. To jest przemoc
zwraca uwagę na zagrożenia wynikające z niezrozumienia, braku wiedzy, że nie każdy żart, nie każda “śmieszna” sytuacja jest w porządku. Niektóre “pranki”, dowcipy, wpisy, zdjęcia, filmiki wrzucane do sieci czy przekazywane sobie w telefonach mogą ranić, powodować ból i prowadzić do poważnych konsekwencji.
Więc zanim coś zrobisz pomyśl.