Dni Starego Sącza

Opiekun; mgr Beata Nobilec, mgr Ewa Kujawa-Szura, mgr Kinga Sołtys, mgr Krzysztof Ruchała

 

Cel projektu:

Celem projektu jest poznanie historii, kultury i tradycji Starego Sącza oraz integracja wychowanków bursy poprzez różnorodne aktywności edukacyjne i kreatywne

 

Grupa docelowa:

Wychowankowie bursy w wieku 14-18 lat

 

Czas trwania:

Projekt będzie realizowany w ciągu tygodnia, z różnymi wydarzeniami każdego dnia

 

Harmonogram:

 

*Dzień 1: Wprowadzenie do historii Starego Sącza* 

*Warsztaty:* Prezentacja multimedialna na temat historii Starego Sącza. -

*Zajęcia terenowe:* Spacer po najważniejszych zabytkach, takich jak kościół św. Elżbiety, oraz Muzeum Regionalne.

 

*Dzień 2: Kultura i tradycje Starego Sącza* -

*Warsztaty:* Spotkanie z lokalnymi rzemieślnikami – prezentacja ich pracy i tradycji. -

*Zajęcia artystyczne:* Tworzenie własnych prac plastycznych inspirowanych lokalną kulturą.

 

*Dzień 3: Przyroda Starego Sącza* 

*Wycieczka:* Wizyta w pobliskich parkach itp

*Zajęcia terenowe:* Obserwacja i dokumentacja lokalnej flory i fauny.

 

*Dzień 4: Spotkanie z historią* 

*Warsztaty:* Tematyczne zajęcia na temat postaci historycznych związanych ze Starym Sączem. -

*Konkurs:* Quiz wiedzy o historii Starego Sącza z nagrodami dla zwycięzców.

 

*Dzień 5: Kulinarne odkrycia Starego Sącza* 

*Warsztaty kulinarne:* Przygotowanie tradycyjnych potraw regionalnych, takich jak "sądeckie pierogi". -

*Degustacja:* Wspólne jedzenie przygotowanych potraw i omówienie ich znaczenia w lokalnej kulturze.

 

*Dzień 6: Sport i rekreacja* 

*Zawody sportowe:* Organizacja gier zespołowych inspirowanych lokalnymi tradycjami, np. "sądeckie zawody". -

*Gra terenowa:* "Poszukiwanie skarbu" – uczestnicy podzieleni na drużyny będą musieli rozwiązywać zagadki i wykonywać zadania, które prowadzą do ukrytego skarbu w okolicy bursy.

 

*Dzień 7: Podsumowanie i prezentacja* 

*Konkurs fotograficzny:* Uczestnicy będą mieli za zadanie uwiecznić na zdjęciach najciekawsze miejsca i wydarzenia z całego tygodnia. Najlepsze zdjęcia zostaną nagrodzone. -

*Prezentacja:* Uczestnicy prezentują efekty swojej pracy z całego tygodnia (prace plastyczne, wyniki konkursów, potrawy). -

*Spotkanie z lokalnymi władzami:* Zaproszenie przedstawicieli miasta, aby podzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą o Starym Sączu.

 

Metody pracy:

- Warsztaty praktyczne

- Zajęcia terenowe

- Praca w grupach

- Prezentacje multimedialne

- Konkursy i zabawy

 

 Materiały potrzebne:

- Sprzęt do prezentacji (projektor, laptop)

- Materiały plastyczne - Składniki do warsztatów kulinarnych

- Akcesoria sportowe

- Aparaty lub smartfony do konkursu fotograficznego

 

Ewaluacja projektu:

Na zakończenie projektu zostanie przeprowadzona ankieta wśród uczestników, aby ocenić ich zadowolenie z uczestnictwa oraz zrealizowanych działań. Wyniki posłużą do doskonalenia przyszłych edycji projektu.

 

Wnioski: Projekt "Dni Starego Sącza" ma na celu nie tylko edukację, ale także integrację społeczności bursy, rozwijanie zainteresowań lokalną kulturą oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Wprowadzenie gry terenowej oraz konkursu fotograficznego dodatkowo wzbogaci doświadczenia uczestników i pozwoli im na aktywne zaangażowanie się w projekt

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

"INTERNACKIE DNI STAREGO SĄCZA" #zostanwdomu

"INTERNACKIE DNI STAREGO SĄCZA" #zostanwdomu

"INTERNACKIE DNI STAREGO SĄCZA" zmierzają powoli ku końcowi. Tym razem chcielibyśmy Wam przybliżyć historię miejsca, które jest bardzo mocno związane ze Starym Sączem. Od kilkudziesięciu lat jest kojarzone z edukacją, wcześniej z wymiarem sprawiedliwości, a przez kilka wieków tętniło w tych murach życie religijne...
Klasztor franciszkanów i kościół klasztorny pw. św. Stanisława w Starym Sączu
Klasztor wraz z kościołem pw. św. Stanisława został ufundowany około 1280 r. przez Bolesława Wstydliwego na prośbę jego żony księżnej Kingi.
Budynek klasztoru, początkowo drewniany, został wzniesiony w zachodniej części miasta przy tzw. trakcie via magna. Przeznaczony był dla dwunastu braci. Wiemy, że w klasztorze działała szkoła dla kleru diecezjalnego i skryptorium czyli miejsce gdzie przepisywano księgi.
Najstarsze kroniki prowincji czesko – polskiej Zakonu Braci Mniejszych (oficjalna nazwa franciszkanów) podają, że w tym klasztorze w r. 1287 w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zebrała się kapituła prowincjalna. Prawdopodobnie w tutejszym klasztorze zmarł w 1289 r. i został pochowany, były spowiednik bł. Salomei, brat Wojciech.

W starosądeckim klasztorze zostało spisane na pocz. XIV w. ważne dzieło pt. „Żywot i cuda św. Kingi, księżnej krakowskiej”.
Po pożarze miasta w 1646 r. wybudowano jednokondygnacyjny klasztor murowany.
W latach 1686-1740 budynek klasztoru został podwyższony o kolejną kondygnację,
a mury zostały wsparte dobudowanymi szkarpami. W roku 1747 klasztor i cmentarz przykościelny otoczono murem.
Przyległy do klasztoru niewielki, murowany kościół przyjął za patrona św. Stanisława – biskupa, którego Kinga darzyła szczególną czcią. Kościół posiadał dwuprzęsłowe sklepione prezbiterium i nawę pośrodku której stałą kolumna, a przy niej ołtarz. W 1 poł. XVII w. dobudowano z dwóch stron kościoła kaplice: Matki Bożej Różańcowej i św. Antoniego. Po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów w czasie „potopu” powiększono prezbiterium kościoła oraz dobudowano trzecią kaplicę p.w. Świętych Rocha i Sebastiana.
W 1786 r. w kościele utworzono placówkę duszpasterską dla kolonistów niemieckich.
Klasztor i kościół zostały zlikwidowane w okresie józefińskim, kiedy Sądecczyzna znajdowała się pod zaborem austriackim. Klasztor został zamknięty na podstawie zarządzenia cesarza Franciszka I z dnia 19 października 1814 r. Dwaj ostatni żyjący franciszkanie zostali przeniesieni do klasztoru w Krośnie. Budynki kościoła i klasztoru oraz grunty zostały przejęte przez państwo.
W 1821 r. zarząd salinarny w Wieliczce zakupił od austriackiego urzędu administracyjno – gospodarczego (zwanego kamerą) spichlerz przyklasztorny z przeznaczeniem na skład soli. Kilka lat później skład soli zlikwidowano, a budynek zakupiły władze Starego Sącza z przeznaczeniem na magistrat, gdyż starosądecki ratusz spłonął w 1795 r. W r. 1834 w czasie epidemii cholery w budynku tym urządzono szpital dla dotkniętych tą chorobą zakaźną.
W latach 1854-1855 budynek dawnego klasztoru i kościół obniżono o jedną kondygnację oraz dokonano nowej aranżacji wnętrza. W budynkach umieszczono więzienie i sąd, najpierw powiatowy, a następnie grodzki, ten ostatni miał tu swą siedzibę aż do 1948 r. Od tego czasu budynki te są wykorzystywane na cele oświatowe (m.in. siedziba słynnego Zespołu Szkół Drzewno – Mechanicznych na tzw. „Pagorku”).
Do dnia dzisiejszego nie zachowały się niestety dokumenty klasztoru franciszkanów, przepadła również większość księgozbioru z biblioteki klasztornej. W zbiorach „Ossolineum” we Wrocławiu znajduje się opis budynku klasztornego z 1818 r. O pierwotnym przeznaczeniu budynków świadczy wmurowana w południową ścianę dawnego klasztoru tablica marmurowa z napisem w języku łacińskim i polskim.
Po dziś dzień w wielu starych kościołach na terenie Sądecczyzny i Podhala znaleźć można elementy sztuki sakralnej pochodzące ze starosądeckiego kościoła i klasztoru franciszkanów: w kaplicy św. Rocha w Starym Sączu (skrzydła XV-wiecznego tryptyku), w kościele św. Wawrzyńca w Nowym Sączu – Biegonicach (XVI–wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem), w kościele św. Jana Chrzciciela w Łącku (ołtarz główny z wizerunkami Matki Boskiej Szkaplerznej oraz św. Kingi i Bolesława Wstydliwego), w kościele parafialnym św. Katarzyny w Grybowie (późnobarokowe figury dwunastu apostołów), w kościele p.w. Znalezienia Krzyża Św. w Ochotnicy Dolnej (cztery ołtarze, w tym jeden z rzeźbionym krucyfiksem z XVII w., kolejny z obrazem św. Franciszka i dwa zdekompletowane), w starym kościele św. Mikołaja w Tylmanowej (boczny ołtarz św. Antoniego Padewskiego z XVIII w.) oraz w kościele św. Trójcy w Czarnym Dunajcu (dwa ornaty z XVIII w. i księgi, które ocalały z dawnej biblioteki klasztornej z XV i XVI w.).
Zdjęcie obrazu Czesława Lenczewskiego (1946 r.) przedstawiającego klasztor franciszkanów w Starym Sączu - fotografia ze zbiorów Archiwum Towarzystwa Miłośników Starego Sącza - zdjęcie zostało zamieszczone w "Almanachu Sądeckim" R. XVI Nr 1/2 (58/59)
Opracowal; Krzysztof Ruchała