MOBILNOŚĆ ZAWODOWA KLUCZEM DO KARIERY
Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny, to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie… – Carl Bard
Zmiany które zachodzą w świecie, również w świecie pracy, wpływają na coraz większe zapotrzebowanie na mobilność zawodową. Dawny model pracy cechował się niewielką ilością zmian, współcześnie wymaga uczenia się przez całe życie. Mobilność zawodowa nie tylko podróże, ale przede wszystkim gotowość na podejmowanie działań związanych z doskonaleniem zawodowym, koniecznym, by dopasować się do wymogów rynku pracy podnoszeniem kwalifikacji czy nauką nowych umiejętności.
To również gotowość do przekwalifikowania się albo wykorzystywania czasu wolnego by zdobyć nową wiedzę i umiejętności. Podnoszenie indywidualnych kwalifikacji, regularne uczenie się i aktualizowanie informacji o zmianach jakie zachodzą w naszym otoczeniu które mają wpływ na naszą pracę.
Wiele osób w czasie obecnej pandemii czuje się zmuszonych do podejmowania działania ze względu na poczucie braku stabilności zatrudnienia. Inni doświadczają wypalenia zawodowego może emocjonalnie, czy poznawczego, nie czują się na siłach kontynuować pracy. Zdarza się że obecna praca nie daje satysfakcji i nie spełnia ich oczekiwań.
Bez względu na pobudki – wszyscy staną w obliczu decyzji o zmianie (firmy, miejsca pracy lub zawodu). Obecnie pracodawcy cenią w pracowniku gotowość do zmiany i elastyczność, umiejętność dostosować się do wymogów rynku pracy. Toteż coraz częściej decyzje o byciu mobilnym pracownikiem będzie czymś oczywistym, a nie koniecznością.
Od pracowników obecnie oczekuje się najlepszych kwalifikacji zawodowych
i umiejętności, które pozwolą na wykonanie jak najlepiej powierzonej mu pracy.
O swoje kompetencje i bogate CV warto zadbać jak najwcześniej. Kwalifikacje można podnosić na wiele różnych sposobów. Młodzież, która stawia na samorozwój, łatwiej znajduje pracę którą chce wykonywać. Osoby, które biorą udział w różnego rodzaju kursach, szkoleniach lub uzupełniają swoje wykształcenie, mają dużo większe szanse na podwyżkę, awans lub lepiej płatną pracę. Ponieważ nauka i podnoszenie kwalifikacji powinny trwać przez całe życie. Wiele osób uczestniczy regularnie w kursach i szkoleniach. Z czasem osoby, które nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe, mogą stać się poszukiwanymi na rynku pracy specjalistami.
Podnoszenie kwalifikacji może dotyczyć: kursów językowych, szkoleń umiejętności twardych takich jak :obsługa komputera, programów komputerowych, prawo jazdy wszystkich kategorii, wiedza specjalistyczna, jak i miękkich czyli: komunikatywność, odporność na stres, umiejętność zarządzania czasem i pracy w grupie, kreatywność, kompetencje menadżerskie, samodzielne rozwiązywanie problemów, radzenie sobie w trudnych warunkach, czy uzupełnienia stopnia wykształcenia (matura, studia licencjackie, studia magisterskie, studia podyplomowe itd.). Edukacja może mieć zarówno formę stacjonarną, jak i e-learningową. Wybór powinien być związany ze zdobyciem takiej wiedzy czy kompetencji, które potrzebne są do wykonywania konkretnego zawodu lub określonego rodzaju pracy na zajmowanym stanowisku.
Podsumowując dlaczego warto podnosić swoje kwalifikacje
• Większe zarobki. Jeden z podstawowych aspektów motywujących do pracy.
• Rozwój zawodowy i osobisty. Wszelka kolejna doza wiedzy czy umiejętność, którą zdobędziemy rozwija nas i przeplata się pozytywnie na naszą samoocenę. Przypominając sobie te chwile, gdy mieliśmy w rękach dyplom ukończenia szkoły, prawo jazdy czy certyfikaty ukończenia kursów zawodowych czy językowych. Każdy kolejny sukces przekładał się na nasz wizerunek zawodowy czy osobisty, budując lepszą pozycję na rynku pracy. Bo tak jak siebie postrzegamy tak postrzegają nas inni. Świadomość własnych sukcesów, osiągnięć i kwalifikacji może dawać pewność siebie i zwiększyć poczucie własnej wartości. Co zdecydowanie przełoży się na szybsze znalezienie dobrej pracy.
• Elastyczność i otwartość . Ucząc czegoś nowego, dokształcając się, sami otwieramy przed sobą nowe możliwości. Umysł człowieka rozwija się dzięki nowym bodźcom, stałemu i regularnemu treningowi. Poszerzamy możliwości poznawcze oraz otwieramy szersze horyzonty. Zapewne wymaga to wysiłku, ale warto go podjąć,, jeśli stoisz w miejscu, cofasz się". Nie należy poddawać się szalonemu tempu życia ale być otwartym rozumieć drugiego człowieka oraz nadążać za zmianami jakie wiążące się z rozwojem technologicznym oraz wymaganiom pracodawców.
"Nic nie jest w życiu proste, wszystko musi być skomplikowane i na wszystko musimy ciężko zapracować. Jeżeli tak nie jest, to nie potrafimy docenić tego, co mamy, albo wcale tego nie zauważamy." Anna Ficner-Ogonowska "Alibi na szczęście"
• Profesjonalizm. Bycie znawcą w swojej dyscyplinie, to nie tylko większa szansa, że jeżeli będą problemy w firmie nie stracimy pracy ale nawet gdy tak się stanie to bez problemu znajdziemy kolejną. Ponieważ specjalizacja, kompetencje i umiejętności zawodowe oraz doświadczenie to ważne elementy, których szuka każdy pracodawca. Należy jednak ciągle uczyć się i być na bieżąco. Bowiem w każdej dziedzinie wiedzy następują zmiany nowości, inne rozwiązania. W obecnych czasach nie wystarczy skończyć szkołę, trzeba nieustannie uzupełnić swoje kwalifikacje poprzez kursy czy szkolenia, uzyskiwać certyfikaty, śledzić branżową prasę i publikacje.
• Większy wybór. Zaleca się, aby swoją karierę zawodową oprzeć stabilnie na dwóch nogach. Jeśli jedna się uszkodzi, zawsze można oprzeć się na drugiej. Warto pomyśleć, co mogłoby być tą drugą nogą i rozwinąć się w tym kierunku mieć alternatywę. Założyć swoją działalność, przeszkolić się uzupełnić wiedzę.
• Dokument. Co dają mi certyfikaty. .Certyfikaty różnego rodzaju nie tylko stanowią potwierdzenie doświadczenia, ale i są informacją dla pracodawcy czy dana osoba podnosi swoje kwalifikacje i rozwija się. To bardzo ważne na etapie rekrutacji. Jest sygnałem dla potencjalnego pracodawcy, że ubiegający się o pracę nie osiada na laurach jest osobą ambitną
• Sieć kontaktów. Oprócz tego kursy zawodowe i szkolenia to okazja do rozbudowania swojej sieci kontaktów. Ponieważ można poznać wiele osób, które z reguły pracują w tej samej lub podobnej branży. Znajomości tak zdobyte mogą być wyjątkowo cenne podczas poszukiwania pracy czy otwarciu własnej firmy.
"Pasja oznacza, że przez cały czas uczysz się czegoś nowego, poszukujesz, trenujesz i pracujesz nad tym, co już znasz i rozumiesz po to, żeby to poznać i zrozumieć jeszcze lepiej"
- Beata Pawlikowska "Życie jest wolnością"
Opracowała: Marta Cebula, Ewa Kujawa- Szura
Źródło:
https://party.pl/porady/kariera/najlepsze-zawody
https://party.pl/porady/kariera/prawo
https://www.szary-beton.pl
http://readerkanaobcasach.blogspot
https://podstawybiznesu.pl
slideplayer.pl