MĄDRZE PLANUJE SWOJA PRZYSZŁOŚĆ
Warsztaty: Mądrze planuje swoja przyszłość
Planowanie drogi do wymarzonego celu
MAPA krain bliskich i dalekich - praca marzeń
"Jeśli nie zbudujesz swojego marzenia, ktoś inny Cię zatrudni, abyś pomógł mu zbudować jego."TONY GASKINS
Każdy wiek przynosi nowe potrzeby i wyzwania zawodowe. Czym się kierować, czego nie przegapić, żeby mieć z pracy jak najwięcej satysfakcji.
Gdyby zapytać młodego człowieka o pracę marzeń otrzymalibyśmy odpowiedź: „Trudno powiedzieć. Będę pracować tam, gdzie będzie miejsce pracy”. W dobie pandemii sytuacja na rynku pracy jest niezbyt przychylna dla osoby poszukującej zatrudnienia.
Warto pamiętać, że znacznie trudniej jest szukać czegoś, podążać za czymś, nie znając celu swojej drogi. Jak zatem znaleźć to, co się chce naprawdę robić w życiu?
Główne wyzwanie, przed jakim stoimy, to odpowiedz na pytanie, kim chcemy być.
Kiedy przechodzimy okres około 30 lat, to czas zbierania plonów naszej kariery zawodowej i życiowej po prostu zweryfikowanie trafności decyzji (kierunku studiów, pierwszej pracy, nawet języka obcego, którego się uczyliśmy).Gdy wybór był trafny, idziemy swoją drogą podnosząc sobie poprzeczkę zdobywając nowe umiejętności , kwalifikacje.
Jeśli zapomnieliśmy o swoich pasjach, wybierając bezpieczniejszy wariant kariery, możemy zacząć żałować podjętych decyzji, zawsze możemy próbować do nich wrócić.
Zadaj więc sobie pytanie, jak by to mogło wyglądać z perspektywy następnych 5–10 lat? Czy nie wybrałeś inaczej? Jeśli tak, zrób coś, by wrócić do tego, co lubisz. Pomyśl, kto ci może w tym pomóc. Jeśli brakuje ci wsparcia dla twojego pomysłu wśród najbliższych, warto przemyśleć, jaką pasję przełożyć na pracę, i w jaki sposób przygotować się do zmiany. Wykorzystaj swój czas, młody wiek entuzjazm do pracy to twoi sprzymierzeńcy, ty nie mając zobowiązań w postaci rodziny, kredytu które mogą odkładać na później duże zmiany zawodowe możesz podjąć decyzję zbyt wiele nie ryzykując.
Pamiętaj jeśli masz wątpliwości, co chcesz robić, nie bądź niecierpliwy, nie rób pochopnych kroków. Nie porównuj się do swoich rówieśników widząc ich na wyższych, atrakcyjniejszych stanowiskach, chcąc jak najszybciej im dorównać. Tylko jeśli nie jest się pewnym, kim chce się być, zaczyna się działać na oślep i utrudniać sobie życie. Przeanalizuj czy ty widzisz się na tym lub podobnym stanowisku czy ta praca w ogóle cię interesuje . Jeśli dostajesz zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne i propozycje pracy zastanów się czy to chcesz robić nie na chwilę bo zazwyczaj nie jest to chwila ale na całe życie. Daj sobie czas na spokojne zastanowienie się nad swoją przyszłością. Dowiedz się, w czym jesteś dobry, co cię interesuje, jakie kompetencje chcesz wykorzystywać w swojej pracy. Bo wiedząc, kim jesteś i czego chcesz, dużo łatwiej będzie ci zdecydować, w jakiej pracy najlepiej się sprawdzisz.
KORONNE WYZWANIE: określenie swojego kierunku zawodowego
KONTROLUJ: zbyt pospieszne decyzje, niecierpliwość
DAJ SOBIE CZAS: przemyśl kim chcesz być, zastanów się nad swoimi mocnymi storami nad którymi musisz popracować
WYPRÓBÓJ ĆWICZENIA: jeśli nie ufasz własnej ocenie swoich mocnych i słabych stron, poproś 4 osoby, które dobrze cie znają i dodrze Ci życzą z różnych środowisk, aby napisały w czym ich zdaniem jesteś świetny i w jakich zawodach by cie widziały. Jeśli opinie ich będą zbliżone i sam postrzegasz siebie podobnie – masz wskazówkę, co powinieneś robić.
PYTANIE, KTÓRE WARTO SOBIE ZADAĆ: Co lubię tak bardzo, że mógłbym to robić, nawet gdyby mi za to nie płacili?
Gdy już będziesz to wiedział, zastananów się, w jakich zawodach można wykorzystać te umiejętności gdzie możesz spełnić Swoje marzenia.
Po pierwsze: Już wiesz, co dla ciebie oznacza wymarzona praca, ustal więc listę priorytetowych warunków np. stanowisko, wysokość wynagrodzenia, forma umowy.
Po drugie: stwórz wykaz ofert, spełniające Twoje kryteria wszystkie ważne informacje zapisz tak by były dla ciebie łatwo dostępne.
Po trzecie: czytaj oferty pracy z uwagą jesteś przecież pewny, że poradzisz sobie na tym stanowisku – więc przygotuj się, udowodni to w liście motywacyjnym oraz na rozmowie wstępnej.
Po czwarte: pisz własne CV i listy motywacyjne
CV i list motywacyjny idealnie dopasowany do określonego stanowiska to klucz do sukcesu. Zwracaj więc uwagę na słowa kluczowe stosowane przez pracodawców w zamieszczonych ogłoszeniach.
Po piąte: niech o tym że szukasz pracy wie świat
By zwiększyć swoje szanse bywaj na ważnych wydarzeniach z branży z danej dziedziny np. targach, spotkaniach absolwentów, szkoleniach, kursach potraktuj je jako sposób do nawiązywania nowych kontaktów. Pamiętaj nie ma idealnego przepisu na znalezienie wymarzonej pracy. Najważniejsza to wytrwałość w drodze do wymarzonego celu .
Jednym z największych odkryć jakie uczynił człowiek, i jedną z największych dla niego niespodzianek, jest odkrycie, że może on uczynić to, o czym ze strachem sądził, że nie potrafi uczynić- HENRY FORD
Opiekun : Marta Cebula
Źródło:
https://michalpasterski.pl
pl/biuro-karier
https://sukces-b