PIELĘGNIARKA – ZAWÓD Z PRZYSZŁOŚCIĄ #zostanwdomu

PIELĘGNIARKA – ZAWÓD Z PRZYSZŁOŚCIĄ #zostanwdomu

,,Jak ocalisz jedno życie, jesteś bohaterem. Jak ocalisz tysiąc, jesteś pielęgniarką,, - Stephen King

Pielęgniarki wykonują pracę cieszącą się społecznym uznaniem. We współczesnej rzeczywistości zawód pielęgniarki zyskał nowy wymiar i rangę. Jest zawodem w pełni samodzielnym, chronionym przez korporacyjny samorząd zawodowy. Wraz z większą samodzielnością wzrosła odpowiedzialność osób wykonujących ten zawód.

Praca pielęgniarki polega na towarzyszeniu człowiekowi w jego cierpieniu, powrocie do zdrowia, przy narodzinach i umieraniu. Jest to zawód, w którym wiedza miesza się z powołaniem, wielkim sercem, potrzebą niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Wszędzie na świecie a także i w Polsce wzrasta zapotrzebowanie na pielęgniarki i pielęgniarzy. Z jednej strony spowodowane jest to starzeniem się społeczeństwa i rosnącą liczbą pacjentów w wieku wymagającym stałej oraz fachowej opieki. Z drugiej zaś strony wzrastającymi kompetencjami pielęgniarek, włącznie z wypisywaniem recept na określone leki i materiały opatrunkowe. Pielęgniarstwo to zawód z przyszłością, ukończenie takich studiów daje pewność pracy w zawodzie. Za zwiększonymi kompetencjami, idzie też stopniowa poprawa zarobków. Dziś w zawodzie pielęgniarki jest miejsce na rozwój, karierę, a nawet osiągnięcia naukowe. Z pewnością nie jest to zawód nudny i monotonny. To, co obecnie obserwuje się w polskim pielęgniarstwie, to korzystny, etap przechodzenia z pielęgniarstwa tradycyjnego do pielęgniarstwa nowoczesnego.Warto też podkreślić, że zawód ten coraz częściej wybierany jest przez mężczyzn. Dlatego też pielęgniarstwo obecnie w Polsce jest jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez studentów

Pielęgniarstwo –trochę o historii zawodu pielęgniarki

Od wielu lat czynności wykonywane przez pielęgniarki cieszą się uznaniem społeczeństwa. Jest to też zawód z wielowiekową tradycją – już w starożytności nad chorymi czuwały osoby, które wykonywały czynności pielęgniarskie. Szkolnictwo w tym zakresie zostało uruchomione dopiero w 1860 r. Pierwsza szkoła kształcąca pielęgniarki powstała przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie. Ze szkołą nierozerwalnie jest związana osoba Florence Nightingale, która podkreślała, że choć opieka nad chorymi to zagadnienie związane z medycyną, to jednak powinno być wykładane osobno. Z biegiem czasu, w całej Europie zaczęły powstawać szkoły kształcące przyszłe pielęgniarki. Jeżeli jesteś zainteresowany historią pielęgniarstwa zapraszam: https://everethnews.pl/newsy/od-wiekow-pochylone-nad-chorym-historia-pielegniarstwa/ Do niedawna pracę w pielęgniarstwie można było rozpocząć już po liceum medycznym, trwającym 5 lat. Dziś jednak, wraz ze zmianą regulacji prawnych, sytuacja wygląda inaczej – by móc wykonywać czynności zarezerwowane dla pielęgniarek, osoby zainteresowane muszą ukończyć studia wyższe. Do świata pielęgniarstwa jak wcześnie wspomniałam mogą wkraczać pewnym krokiem mężczyźni –pielęgniarstwo stoi otworem dla przedstawicieli obu płci.

Prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki

Jeśli myślisz o tym, aby w przyszłości pomagać chorym i pracować w charakterze pielęgniarki lub pielęgniarza, to musisz wiedzieć, że istnieje tylko jedna droga – ukończenie studiów. W czasie studiów, przyszłe pielęgniarki mają wykłady m.in. z genetyki, radiologii czy anatomii. Na części zajęć są omawiane zagadnienia z psychologii, socjologii czy etyki wykonywania zawodu pielęgniarki. Najważniejszą częścią studiów są zajęcia z zakresu opieki zdrowotnej, promocji zdrowia czy podstaw pielęgniarstwa. Wszystkie przyszłe pielęgniarki odbywają również zajęcia praktyczne, na których uczą się od starszych stażem koleżanek tego, jak sprawować opiekę nad potrzebującymi. Trzeba bowiem wiedzieć, że pielęgniarki nie odpowiadają jedynie za opiekę nad chorymi – troszczą się także o osoby starsze czy kobiety w ciąży. Tylko po uzyskaniu dyplomu z uczelni wyższej, możesz rozpocząć pracę w tym charakterze. Studia są stacjonarne i trwają 6 semestrów. Z oferty uczelni w zakresie studiów zaocznych mogą skorzystać wyłącznie pielęgniarki posiadające już prawo do wykonywania zawodu – mogą wówczas zdecydować się na studia magisterskie czy kształcenie podyplomowe.

Praca dla pielęgniarek – powołanie i pasja

Kiedy danej osobie uda się połączyć pracę zarobkową z pasją i powołaniem, to ma komfortową sytuację i można uznać, że jest „szczęściarzem”. W niektórych zawodach ciężko o czerpanie satysfakcji z wykonywanych świadczeń, jednak w przypadku pielęgniarek, powołanie i pasja są kluczowe i nadrzędne. Oprócz uporządkowanej wiedzy medycznej, musi mieć bowiem pewne predyspozycje. Do takich należą: sumienność, dokładność, cierpliwość, ale też empatia i opiekuńczość, umiejętność nawiązywania kontaktów oraz właściwego postępowania z ludźmi. Opanowanie oraz odporność emocjonalna to kolejne niezwykle ważne w zawodzie pielęgniarki cechy. Nie należy jednak zapominać o tym, że pielęgniarstwo to zawód, którego specyfika w pierwszej chwili może budzić niechęć lub niepokój u młodych ludzi . Przed osobami pracującymi na tych stanowiskach wymagania stawia całe społeczeństwo, które oczekuje, że ktoś, komu pacjenci całkowicie powierzają swoje zdrowie i bezpieczeństwo, będzie wykonywał swoją pracę na najwyższym poziomie. Z racji ciągłego kontaktu z chorymi, pielęgniarki i położne są nieustannie oceniane pod względem swojej postawy, kultury osobistej, umiejętności, a często nawet wyglądu czy wieku. Dla wielu jednak studentów pielęgniarstwa to, co odbierane jest jako przeciwności, często okazuje się czynnikiem, który napędza ich rozwój zawodowy oraz osobisty. Wśród zalet tej drogi życiowej wymieniają oni ciągły kontakt z innymi ludźmi, brak monotonii, a także samodzielność.

Mimo rozkwitu tej dyscypliny zawodowej, profesjonalizacji pielęgniarstwa zawód ten ma wpisane w swoje ramy postrzeganie go jako misji. Tak uważają społeczeństwa, zdające sobie sprawę, że nie każdy jest zdolny do wykonywania tej profesji tylko ci, którzy bardziej niż inni z niewiadomych przyczyn i pobudek noszą w sobie potrzebę pomagania innym, chyba słusznie nazwaną powołaniem

Zgodnie z raportem "Barometru zawodów 2020" wśród deficytowych zawodów w branży medyczno-opiekuńczej w 2020 roku brakować będzie w Polsce lekarzy, fizjoterapeutów, masażystów, pielęgniarek, położnych oraz opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Skutki starzejącego się społeczeństwa są coraz bardziej widoczne. Największe problemy z brakami kadrowymi odczuwają szpitale i placówki, które mieszczą się w małych powiatach zlokalizowanych w pobliżu dużych ośrodków miejskich. Według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w 2019 roku (stan na listopad 2019) w Polsce pracowało 230 327 pielęgniarek i 27 883 położnych. Średnia wieku w przypadku pielęgniarek wynosi 52 lata, dla położnych 49,9 lat. Według OECD na 1000 mieszkańców przypada ok. 5,2 pielęgniarki, przy czym średnia unijna to 9,4.

Opiekun; Marta Cebula

Źródło: https://www.aplikuj.p/pielegniarka-zawod-z-powolaniem https://www.medonet.pl/zdrowie,w-2020 http://www.mazovia.edu.pl/ https://everethnews. https://docplayer.pl/31934769-Pielegniarstwo-zawod-czy-misja.html https://everethnews.pl/newsy/od-wiekow-pochylone-nad-chorym-historia-pielegniarstwa/