Pracownia w Bursie


Opiekun; mgr Małgorzata Tarsa-Bielak


S jak Sztuka

K jak Kultura

I jak Intelekt.

 

Pracownie w bursie  tworzy młodzież, której w rozwoju pasji oraz zainteresowań pomagają wychowawcy związani z szeroko rozumianą kulturą i sztuką. Jesteśmy otwarci  na różnorodne inicjatywy wychowanków, którzy realizują siebie poprzez sztukę, rozwijają swoje zainteresowania, kształtują osobowość, stając się wyczulonymi na piękno i wrażliwymi na drugiego człowieka.

Pracownia swoją działalność rozpoczęła w 2009 roku w Internacie Międzyszkolnym w Starym Sączu (od 2021r. Bursa Szkolna w Starym Sączu). Obecnie posiada dobrze wyposażoną salę przeznaczoną do praktycznych ćwiczeń oraz działań artystycznych jak również zaplecze wystawiennicze do prezentacji osiągnięć młodzieży (Galeria art.).

Zakres merytoryczny, charakter i formy zajęć dostosowane są do zainteresowań wychowanków, liczebności grupy, wyznaczonych celów, potrzeb placówki i lokalnego środowiska. Treści programowe zostały ujęte w płaszczyznach działalności, które wzajemnie się przeplatają i uzupełniają. Wyznacznikiem typu zajęć artystycznych proponowanych wychowankom  są zainteresowania młodzieży.

Realizowane zadania mają charakter interdyscyplinarny obejmujący działania inspirująco-integrujące w zakresie sztuk pięknych. tj. malarstwo, rysunek, muzyka, film, teatr edukacja medialna.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

lekcja historii

PIEŚŃ ŻYCIA - lekcja historii

PRACOWNIA ART I KLUB MIŁOŚNIKÓW HISTORII
opiekun Małgorzata Tarsa -Bielak Krzysztof Ruchała
 
 
PIEŚŃ ŻYCIA
Lekcja historii, widowisko artystyczne
30.11.2022 r. w siedzibie Bursy Szkolnej w Starym Sączu odbyła się wieczornica patriotyczna pt. „Pieśń życia …” .
Celem przedsięwzięcia było włączenie się w obchody Roku Romantyzmu Polskiego , ukazanie jak wielkie znaczenia miał w historii naszego narodu romantyzm oraz przedstawienie biogramów najważniejszych polskich twórców z tej epoki.: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego , Cypriana Kamila Norwida.
Romantyzm to okres zajmujący szczególne miejsce w polskiej kulturze i historii.
Epoka ta przyniosła Polsce wielkich twórców, którzy tworzyli wybitne dzieła.
Okres ten ukształtował patriotyzm, duchowość i postawę moralną Polaków.
To w romantyzmie zrodziła się fundamentalna dla naszego narodu idea niepodległościowa, realizowana we wszystkich działaniach zmierzających do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. i Jej umocnienia w późniejszych latach.
Romantyzm jest obecny w każdym pokoleniu i jednocześnie każde pokolenie na nowo odkrywa jego bogate dziedzictwo w różnych aspektach.
Uroczystość odbyła się przy udziale dyrektora placówki Lucyny Dybiec, wychowawców oraz podopiecznych bursy.
Zgromadzona publiczność mogła uczestniczyć w prelekcji którą przygotował i poprowadził Krzysztof Ruchała oraz podziwiać aktorski kunszt młodzieży skupionej wokół pracowni art.
W spektaklu wzięli udział : Dominika Królczyk, Roksana Gołdyn, Kamil Murzyn, Wiktoria Tarchała (recytacja),Tomasz Czyżycki (nagłośnienie, multimedia).
Zapraszamy także na wystawę biograficzną pt. Wielcy mistrzowie i ich dzieła…. którą można zobaczyć do końca grudnia 2022 r. w siedzibie Bursy Szkolnej w Starym Sączu (galeria art.).