PODSUMOWANIE WARSZTATÓW „PASJA MOIM ZAWODEM”

PODSUMOWANIE WARSZTATÓW „PASJA MOIM ZAWODEM”

„Po pierwsze, miej zdefiniowany, jasno określony cel (ideał, zadanie). Po drugie, zdobądź potrzebne zasoby by do niego dojść; wiedzę, pieniądze, materiały, metody. Po trzecie, skieruj wszystkie te zasoby na osiągnięcie celu” – Arystoteles

• Matura nie jest celem ostatecznym. Matura jest etapem, przepustką do innych celów
Egzamin maturalny to egzamin państwowy, przepustką na studia wyższe. Wynik uzyskany na maturze jest najważniejszym, bardzo często jedynym kryterium branym pod uwagę. Pamiętaj– jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze pytaj, sprawdzaj, weryfikuj informacje. To jest bardzo ważne, abyś decyzje o przedmiotach, które zamierzasz zdawać na maturze, podjął na podstawie prawdziwych i sprawdzonych informacji. Nie sugeruj się wyborami kolegów i koleżanek. Matura to bardzo indywidualna sprawa i każdy powinien być odpowiedzialny za swoje własne decyzje.
• Egzamin zawodowy
Jak pewnie sam zauważyłeś, inaczej wygląda sytuacja ucznia, który przygotowuje się do zawodu z jedną kwalifikacją niż ucznia zdobywającego zawód składający się z dwóch lub trzech kwalifikacji. Zakres wiedzy i umiejętności dla każdej kwalifikacji został ustalony w podstawie ‎programowej ‎kształcenia w zawodach. Dodatkowo uczniowie technikum – jeśli chcą podjąć dalszą edukację na uczelni wyższej – muszą jeszcze zdać maturę. Tym bardziej przygotowanie do egzaminów potwierdzających kwalifikację w zawodzie trzeba dobrze zaplanować.
Podstawą zdania egzaminu jest otrzymanie:
Z etapu pisemnego
-z części pierwszej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania to test składający się z 40 zadań wielokrotnego wyboru. W każdym pytaniu tylko jedna odpowiedź będzie prawidłowa. Na jego rozwiązanie masz 60 minut.
Z etapu praktycznego
- co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania-z części drugiej – co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania to jedno zadanie praktyczne. Na jego wykonanie masz od 120 do 240 minut. Czas na wykonanie jest zróżnicowany ze względu na kwalifikacje w zawodzie. Zapoznaj się z informatorami dotyczącymi kwalifikacji w zawodzie, do którego się przygotowujesz. Tam znajdziesz informacje, ile egzaminów będziesz musiał zdać i ile czasu przewiduje się na egzamin potwierdzający określoną kwalifikację Informacja, z ilu kwalifikacji zawodowych składa się zawód, który wybrałeś, jest dla Ciebie bardzo istotna. Liczba kwalifikacji oznacza jednocześnie liczbę egzaminów, które musisz zdać.
• Jak radzić sobie ze stresem
Stres znany jest każdemu człowiekowi, w różnym natężeniu i w różnych sytuacjach.
Pojawia się zazwyczaj, kiedy czujemy, że coś nas przerasta lub może przerosnąć. Jest on także szczególnym przyjacielem wszelkich egzaminów . Każdy reaguje inaczej nie ma uniwersalnej reguły radzenia sobie ze stresem, ale jest naprawdę wiele możliwości i każdy może znaleźć jakąś dla siebie. Dobrze jest oswoić się z lękiem, ze stresem, odpowiadając sobie na pytania: "czego się boję?"
Szybkie sposoby na stres
* zmiana otoczenia - wyjdź na chwilę na świeże powietrze
* napij się wody - najlepiej 2 litry dziennie
* napij się herbaty - najlepiej ziołowej lub zielonej
* utnij sobie 15-minutową drzemkę
* zrelaksuj się - weź głęboki oddech - powtórz to co najmniej 10 razy
* popłacz sobie - jeśli tylko możesz, bo płacz zmniejsza poziom napięcia
• Dlaczego warto planować
Planowanie i określanie swoich celów zawodowych jest bardzo ważne, w przeciwnym razie będziesz „płynąć” na oślep. Warto więc zastanowić się nad tym dlaczego warto planować swoją karierę zawodową i jakie korzyści niesie to za sobą, gdyż to właśnie one mogą nas zmobilizować do rozpoczęcia prawdziwych planów na przyszłość.
• Studiować czy pracować – oto jest pytanie? A może jedno i drugie?
Warto iść na studia! Ale – z potrzeby realizacji własnych marzeń i pomysłów, z myślą o przyszłości, z wiarą o wykonywaniu zawodu związanego z wybranym kierunkiem kształcenia. A jeśli nie chcemy iść na studia, to i tak skupmy się na sobie, na własnym rozwoju, na własnych pomysłach. Szukajmy, sprawdzajmy, zadawajmy pytania, czytajmy – doskonalmy siebie samych.
Czy naukę można pogodzić z pracą?
Największym wyzwaniem dla osób uczących się w trybie stacjonarnym jest znalezienie odpowiedniej ilości czasu do podjęcia pracy. Przeszkodą może być plan zajęć, ale coraz więcej uczelni wychodzi naprzeciw studentom i umożliwia naukę przez trzy dni w tygodniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu student może podjąć pracę na pół etatu. Jeśli z jakiegoś powodu zajęcia rozłożone są na cały tydzień roboczy (np. ze względu na wymagający kierunek) można postawić na inne rozwiązania – dobrym pomysłem mogą okazać się np. praktyki. Firmy poszukujące praktykantów zazwyczaj dostosowują się do planu zajęć studenta i umożliwiają mu pracę w dowolnych godzinach.
• Moje zasoby
Aby osiągnąć sukces należy poznać swoje zasoby, predyspozycje, umiejętności, doświadczenia i znajomości to właśnie zasoby, które możesz w sobie dostrzec i rozwijać oraz mądrze nimi zarządzać.
Zasoby osobiste to skarby , systematycznie gromadzone w różnych etapach twojego życia, ich wartość ujawnia się codziennymi i niecodziennymi wyzwaniami. Ich ilość jest praktycznie nieograniczona, mogą to być np.: zainteresowania, wiedza, umiejętności, oceny szkolne, predyspozycje, cechy, talenty, zdolności, ważne dla Ciebie wartości, ale także certyfikaty, uprawnienia, prawo jazdy, dyplomy. Do tej grupy zasobów zalicza się także zdrowie, kondycję fizyczną, autoprezentację. Istotnym zasobem jest również sama świadomość posiadania zasobów oraz umiejętność ich wykorzystywania i pomnażania.
Zasoby społeczne Rodzina, znajomi, przyjaciele mogą być potężnym źródłem zasobów. Ich różnorakie wsparcie może zwiększać poczucie bezpieczeństwa, oraz uzmysłowić że nie jest się samemu w danej sytuacji.
Zasoby rzeczowe
Zasoby rzeczowe to narzędzia pracy, komputer, książki, samochód. To także ubiór do pracy. A przede wszystkim umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii. Zasobami może być absolutnie wszystko, co pozwoli Ci się rozwijać szybciej i lepiej
Zasoby finansowe
Zasoby finansowe to nie tylko , zawartość Twojego portfelu. To także wiedza skąd i na jakich warunkach można pozyskiwać środki na konkretne projekty i działania.
Mobilność zawodowa
Zmiany które zachodzą w świecie, również w świecie pracy, wpływają na coraz większe zapotrzebowanie na mobilność zawodową. Dawny model pracy cechował się niewielką ilością zmian, współcześnie wymaga uczenia się przez całe życie. Mobilność zawodowa nie tylko podróże, ale przede wszystkim gotowość na podejmowanie działań związanych z doskonaleniem zawodowym, koniecznym, by dopasować się do wymogów rynku pracy podnoszeniem kwalifikacji czy nauką nowych umiejętności.
To również gotowość do przekwalifikowania się albo wykorzystywania czasu wolnego by zdobyć nową wiedzę i umiejętności. Podnoszenie indywidualnych kwalifikacji, regularne uczenie się i aktualizowanie informacji o zmianach jakie zachodzą w naszym otoczeniu które mają wpływ na naszą pracę.
• Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej
Jedną z najbardziej stresujących sytuacji w życiu jest rozmowa dotycząca zatrudnienia. Trudno przewidzieć przebieg spotkania ale można się do niego przygotować; zminimalizuj swój stres, bądź punktualny, weźmiesz swoje CV, ewentualnie list motywacyjny ,świadectwa dyplomy, certyfikaty, długopis i notatnik będziesz mógł/mogła zapisać ważne informacje lub zanotować ustalenia, zabierz ze sobą referencje jeżeli takie posiadasz. Rozmowa rekrutacyjna to chwila w której pracodawca lub rekruter musi w Tobie zobaczyć osobę nadającą się na to stanowisko. Bądź naturalny/a i nie graj kogoś, kim nie jesteś.. Zadbaj o dobre wrażenie na koniec rozmowy. Kiedy zakończysz rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj o uśmiechu, uścisku dłoni, czy podziękowaniu.

 

 

 

rosnijwsile.pl

Opiekun : Marta Cebula Ewa Kujawa- Szura