Pracownia w Bursie


OPIEKUN MGR MAŁGORZATA TARSA-BIELAK


S jak Sztuka

K jak Kultura

I jak Intelekt.

 

Pracownie w bursie  tworzy młodzież, której w rozwoju pasji oraz zainteresowań pomagają wychowawcy związani z szeroko rozumianą kulturą i sztuką. Jesteśmy otwarci  na różnorodne inicjatywy wychowanków, którzy realizują siebie poprzez sztukę, rozwijają swoje zainteresowania, kształtują osobowość, stając się wyczulonymi na piękno i wrażliwymi na drugiego człowieka.

Pracownia swoją działalność rozpoczęła w 2009 roku w Internacie Międzyszkolnym w Starym Sączu (od 2021r. Bursa Szkolna w Starym Sączu). Obecnie posiada dobrze wyposażoną salę przeznaczoną do praktycznych ćwiczeń oraz działań artystycznych jak również zaplecze wystawiennicze do prezentacji osiągnięć młodzieży (Galeria art.).

Zakres merytoryczny, charakter i formy zajęć dostosowane są do zainteresowań wychowanków, liczebności grupy, wyznaczonych celów, potrzeb placówki i lokalnego środowiska. Treści programowe zostały ujęte w płaszczyznach działalności, które wzajemnie się przeplatają i uzupełniają. Wyznacznikiem typu zajęć artystycznych proponowanych wychowankom  są zainteresowania młodzieży.

Realizowane zadania mają charakter interdyscyplinarny obejmujący działania inspirująco-integrujące w zakresie sztuk pięknych. tj. malarstwo, rysunek, muzyka, film, teatr edukacja medialna.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

INSPIRACJA ISTNIEJE, ALE MUSI CIĘ ZASTAĆ PRZY PRACY”. #zostanwdomu

INSPIRACJA ISTNIEJE, ALE MUSI CIĘ ZASTAĆ PRZY PRACY”. #zostanwdomu

„ARTYSTYCZNE ŚRODY POD GARGULCEM”
O TO JEST RYSUNEK–PEJZAŻ
INSPIRACJA ISTNIEJE, ALE MUSI CIĘ ZASTAĆ PRZY PRACY”.
Pablo Picasso
Często słyszę, że ktoś „szuka inspiracji”, albo „zrobię, jak znajdę inspirację”. Wg Picasso jest dokładnie na odwrót. Do roboty zatem! jadzkarysuje.pl/
Witajcie.
W tym odcinku zajmiemy się prostym ćwiczeniem, jakim będzie kompozycja pejzażu. Zanim jednak przejdziemy do zasadniczej części tego odcinka, powiem kilka słów na temat tego skąd się wziął i czym w ogóle jest pejzaż.
Pejzaże mogą być różnego rodzaju: topograficzne, marynistyczne, zimowe, wiejskie, czy nawet pejzaż kosmiczny. Artysta kształtuje i objaśnia widzowi pejzaż bardziej, niż jakikolwiek inny temat. W historii różnych stylów i epok najczęściej definiowano pejzaż zgodnie z przyjętymi akurat ideami dotyczącymi natury i jej postrzegania. Ogólnie koncept pejzażu odnosi się przede wszystkim do przyjętej wizji przyrody i uwydatniania niektórych jej elementów.
Ten gatunek malarski pojawił się już w starożytności i stanowił w zasadzie jedynie tło dla wszelkiego rodzaju scen: czy to mitogicznych czy historycznych. Jako samodzielny temat malarski, pejzaż pojawił się dopiero w XVI wieku. Pierwsze pejzaże powstały w malarstwie holenderskim w drugiej połowie XVI wieku. Malarzem, którego uważa się za prekursora samodzielnego malarstwa pejzażowego, jest Joachim Patinir. Na tle dominujących partii pejzażu, Patinir przedstawiał najczęściej sceny religijne z których stopniowo wyodrębnił się pejzaż jako samodzielny temat. Przykładem jest "Krajobraz ze świętym Krzysztofem" namalowany ok. 1520 roku oraz "Ucieczka do Egiptu" z roku 1515.
Również wśród Polaków żyli i tworzyli wielcy pejzażyści. Warto wymienić tutaj choćby Józefa Chełmońskiego, twórcę obrazów: "Babie lato" z 1875 roku, gdzie pejzaż stanowi tło dla wiejskiej sceny oraz "Kaczeńce" z roku 1908, który to obraz jest całkowicie samodzielnym pejzażem Poza Chełmońskim warto również wspomnieć braci Gierymskich: Maksymiliana, autora obrazu "Patrol powstańczy", malowanego w latach 1872-1873 i Aleksandra, twórcę dzieła "Piaskarze" z roku 1887.
Jeśli masz chęci i chcesz krok po kroku opanować podstawy rysunku, zasięgnąć języka, jak narysować pejzaż polecam stronę:
Dziś to wszystko.
W następnym spotkaniu z cyklu „Artystyczne środy pod gargulcem” zajmiemy się jak narysować głowę, jak narysować oko, usta, nos i uszy! Czyli przygotowanie do rysowania portretów i wstępne studium anatomii twarzy.
Zapraszam
Małgorzata Tarsa-Bielak