Pracownia w Bursie


Opiekun; mgr Małgorzata Tarsa-Bielak


S jak Sztuka

K jak Kultura

I jak Intelekt.

 

Pracownie w bursie  tworzy młodzież, której w rozwoju pasji oraz zainteresowań pomagają wychowawcy związani z szeroko rozumianą kulturą i sztuką. Jesteśmy otwarci  na różnorodne inicjatywy wychowanków, którzy realizują siebie poprzez sztukę, rozwijają swoje zainteresowania, kształtują osobowość, stając się wyczulonymi na piękno i wrażliwymi na drugiego człowieka.

Pracownia swoją działalność rozpoczęła w 2009 roku w Internacie Międzyszkolnym w Starym Sączu (od 2021r. Bursa Szkolna w Starym Sączu). Obecnie posiada dobrze wyposażoną salę przeznaczoną do praktycznych ćwiczeń oraz działań artystycznych jak również zaplecze wystawiennicze do prezentacji osiągnięć młodzieży (Galeria art.).

Zakres merytoryczny, charakter i formy zajęć dostosowane są do zainteresowań wychowanków, liczebności grupy, wyznaczonych celów, potrzeb placówki i lokalnego środowiska. Treści programowe zostały ujęte w płaszczyznach działalności, które wzajemnie się przeplatają i uzupełniają. Wyznacznikiem typu zajęć artystycznych proponowanych wychowankom  są zainteresowania młodzieży.

Realizowane zadania mają charakter interdyscyplinarny obejmujący działania inspirująco-integrujące w zakresie sztuk pięknych. tj. malarstwo, rysunek, muzyka, film, teatr edukacja medialna.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

10 LAT PRACOWNI POD GARGULCEM CZĘŚĆ II CHOĆ POMALUJ MI ŚWIAT #zostanwdomu

10 LAT PRACOWNI POD GARGULCEM CZĘŚĆ II CHOĆ POMALUJ MI ŚWIAT #zostanwdomu

10 lat pracowni pod gargulcem
Twórczość pod gargulcem 2010-2020
Wystawa dokumentalna
Część II
Choć pomaluj mi świat
Co to jest sztuka ?
Od tysięcy lat ludzie próbowali to wyjaśnić ,a tomy jakie napisali, żeby dowieść że sztuka jest tym ,tamtym, czy owatym, zapełniają cierpliwie pułki wszystkich bibliotek świata. W każdym razie musi być sztuka czymś niezmiernie ważnym dla człowieka, skoro towarzyszy mu od zarania dziejów, skoro dzieła sztuki powstają pod każdą szerokością geograficzną i u wszystkich ludów , jakie kiedykolwiek istniały na ziemi.
Ale tego jeszcze nie dość . Sztuka jest tą osobliwą dziedziną gdzie wiedza tak przecież potrzebna i konieczna, sama w sobie nie wystarcza. Możemy wiedzieć o jakimś obrazie wszystko ,ale mało będziemy mieć z tego pożytku jeżeli nie znajdziemy dopełnienia w naszym osobistym stosunku do sztuki. Inaczej mówiąc w naszej sympatii do niego, w naszym podziwie ,w naszym własnym zrozumieniu.
Rzecz jest w tym ,aby między nami a sztuką powstała nić zrozumienia i sympatii. Wzbudzenie tego zrozumienia i sympatii jest głównym Celem tej wystawy. Że cel taki jest osiągalny ,to pewne. Czy tym razem zostanie osiągnięte-nie wiadomo. W każdym razie spróbujmy. I powiedzmy, żeby nie było nieporozumień. Jakiekolwiek były by wyniki tych prób, żadna za nie odpowiedzialność nie może spaść na sztukę. Bo od nas zależy czy potrafimy usłyszeć jej głos.
Opiekun; Małgorzata Tarsa-Bielak