Kółko miłośników historii

Opiekun: mgr Krzysztof Ruchała

Celem działalności klubu jest propagowanie wśród młodzieży zamieszkującej Bursę  postaw patriotycznych poprzez przypominanie ważnych wydarzeń i postaci z historii Polski. Kolejnym celem jest zainteresowanie młodzieży historią samą w sobie poprzez wyszukiwanie
i eksponowanie ciekawych wydarzeń lub postaci z historii powszechnej oraz konfrontowanie wiedzy historycznej z mitami prezentowanymi niejednokrotnie przez niektórych pisarzy czy media. W ramach klubu organizowane są konkursy i testy wiedzy o tematyce historycznej, a ponadto w ramach klubu działa grupa modelarska.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 


 

Rok Hetmana Stanisława Żółkiewskiego

Rok Hetmana Stanisława Żółkiewskiego

Czy wiecie, że obchodzimy Rok Hetmana Stanisława Żółkiewskiego❓🧐
 
 
Wśród postaci wpisanych w poczet najwybitniejszych wodzów w dziejach oręża polskiego wyróżnia się jego postać.
Brał udział we wszystkich wojnach toczonych przez Rzeczpospolitą w drugiej połowie XVI wieku i początkach XVII wieku. Najpierw walczył u boku doświadczonego wodza i kanclerza Jana Zamoyskiego, uczestniczył w wyprawach przeciw Habsburgom i Moskwie, na Mołdawię i Wołoszczyznę, później zwyciężał, dowodząc samodzielnie w wielu kampaniach przeciwko Rosji, Szwecji, Kozakom, Turcji i Tatarom.
 
Pełnił szereg najważniejszych urzędów I Rzeczypospolitej: był sekretarzem królewskim, hetmanem polnym koronnym, kasztelanem lwowskim, wojewodą kijowskim, a w końcu hetmanem wielkim koronnym i kanclerzem wielkim koronnym.
 
W 1609 roku stanął na czele wojsk polskich w kolejnej wojnie polsko-rosyjskiej i rozpoczął oblężenie Smoleńska. 4 lipca 1610 roku, mając do dyspozycji tylko około 3 tysięcy jazdy, przede wszystkim husarii, pod Kłuszynem pokonał ponad 30-tysięczną armię połączonych wojsk rosyjskich i szwedzkich.
Zginął on pod Cecorą, w jednej z najtragiczniejszych kampanii wojennych, w trakcie odwrotu z Mołdawii, broniąc się do ostatka. Odmówił porzucenia towarzyszy broni i ratowania się ucieczką. Bohaterska śmierć hetmana sprawiła, że stał się wzorem cnót wojskowych. Został pochowany w krypcie kościoła w Żółkwi, mieście, które sam założył. Na nagrobku umieszczono napis:
„Powstanie kiedyśz kości naszych mściciel”.
Jego potomkiem był król Jan III Sobieski, którego dzięki odnoszonym przezeń zwycięstwom nad Turkami, uznano za mściciela Żółkiewskiego.
***
Portret Stanisława Żółkiewskiego (1547-1620), hetmana wielkiego koronnego i kanclerza wielkiego koronnego, nieznany malarz, 1650-1750, MNK

 

 

  Opiekun; Krzysztof Ruchała