Kółko miłośników historii

Opiekun: mgr Krzysztof Ruchała

Celem działalności klubu jest propagowanie wśród młodzieży zamieszkującej Bursę  postaw patriotycznych poprzez przypominanie ważnych wydarzeń i postaci z historii Polski. Kolejnym celem jest zainteresowanie młodzieży historią samą w sobie poprzez wyszukiwanie
i eksponowanie ciekawych wydarzeń lub postaci z historii powszechnej oraz konfrontowanie wiedzy historycznej z mitami prezentowanymi niejednokrotnie przez niektórych pisarzy czy media. W ramach klubu organizowane są konkursy i testy wiedzy o tematyce historycznej, a ponadto w ramach klubu działa grupa modelarska.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 


 

powstanie styczniowe

Rocznica wybuchu Powstania styczniowego

KLUB MIŁOŚNIKÓW HISTORII
opiekun Krzysztof Ruchała
Kalendarium. 22 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe. Komitet Centralny Narodowy wydał manifest, w którym ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał naród Polski, Litwy i Rusi do walki z Imperium Rosyjskim.
▶ To był największy i ostatni w XIX wieku polski zryw niepodległościowy. Powstanie trwało 14 miesięcy i miało charakter wojny partyzanckiej, w której wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy, głównie szlachta, ziemianie i inteligencja. Walki objęły cały zabór rosyjski, stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Kraków znajdujący się w zaborze austriackim był zbrojnym zapleczem dla powstańczych oddziałów. Tutaj wychodziła polska prasa konspiracyjna, tutaj leczyli się ranni powstańcy.
▶ Decyzja o rozpoczęciu antyrosyjskiego powstania została przyspieszona przez brankę czyli przymusowy pobór polskiej młodzieży do carskiego wojska, na rozkaz wydany w nocy z 14 na 15 stycznia 1863 r. przez naczelnika rządu w Królestwie Polskim, margrabiego Aleksandra Wielopolskiego.
▶ Powstanie upadło z powodu ogromnej przewagi militarnej Rosji i braku pomocy z zagranicy. Stało się jednak inspiracją dla pokoleń Polaków, mimo że powstańców czekały niespotykane wcześniej represje ze strony zaborcy – tysiące wyroków śmierci, wywózki na Sybir, katorga, kontrybucje, konfiskaty majątku.
źródło Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie