Dnia 12 maja 1935 r. o godz. 20.45 zmarł w Warszawie w wieku 68 lat jeden z ojców Polski niepodległej, dwukrotny premier RP, naczelnik państwa, Marszałek Józef Piłsudski. Sześć dni później w Katedrze Wawelskiej miały miejsce uroczystości pogrzebowe. Cały naród żegnał wielkiego Polaka.
Śmiałością swej myśli, odwagą zamierzeń, potęgą czynów z niewolnych rąk kajdany zrzucił, bezbronnym miecz wykuł, granice nim wyrąbał, a sztandary naszych pułków sławą uwieńczył.
Skażonych niewolą nauczył honoru bronić, wiarę we własne siły wskrzeszać, dumne marzenia z orlich szlaków na ziemię sprowadzać i w twardą rzeczywistość zamieniać.
Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek...
Czynami swymi budził u wszystkich – po wszystkie krańce Polski – iskry tęsknot do wielkości. Miliony tych iskier z milionów serc wracały rozżarzone miłością do tego, który je wskrzesał, aż stał się On jasnością, spływającą na całą naszą ziemię, i płomieniem wytapiającym kruszec bezcenny, który w skarbcu narodowym naszych wartości moralnych pozostanie dotąd na wieki.
Wielkie dziedzictwo pozostawił po sobie ten potężny władca serc i dusz polskich.
U bram domostw naszych postawmy warty, byśmy bezcennego kruszcu cnót, przez niego pozostawionych, nie uszczuplili, niczego z wielkiego po nim dziedzictwa nie uronili i byśmy duchowi jego, troską za życia o losy Polski umęczonego, spokój w wieczności dali”.
Wydawać by się mogło, że słowa Prezydenta Mościckiego wypowiedziane nad trumną Józefa Piłsudskiego zawierały wiele patosu, być może właściwego mowom pogrzebowym, ale w części nieprawdziwego. Tymczasem, chociaż wzniosłe, słowa te zawierają prawdę. Józef Piłsudski dokonał rzeczy niezwykłych i niezwykłe pozostawił po sobie dziedzictwo. Dziedzictwo to wytrzymało próbę czasu, próbę straszliwej wojny i okupacji niemieckiej, długiego terroru i zniewolenia komunistycznego oraz istotnie przyczyniło się do odzyskania przez Polskę wolności w roku 1989. Stworzyło ono legendę, która stała się ważnym elementem zbiorowej świadomości Polaków.
Poniżej wiersz autorstwa sądeckiego poety Tadeusza Giewont–Szczeciny zamieszczony w gazecie „Głos Podhala” w numerze jaki ukazał się po śmierci Marszałka Piłsudskiego oraz zdjęcia prezentujące Józefa Piłsudskiego podczas pobytu na Sądecczyźnie, zdjęcie jego trumny i tablice na budynkach: w Nowym Sączu przy ul. Dunajewskiego i w Starym Sączu na budynku Zespołu Szkół przy ul. Daszyńskiego.
Opiekun; Krzysztof Ruchała