Kółko miłośników historii

Opiekun: mgr Krzysztof Ruchała

Celem działalności klubu jest propagowanie wśród młodzieży zamieszkującej Bursę  postaw patriotycznych poprzez przypominanie ważnych wydarzeń i postaci z historii Polski. Kolejnym celem jest zainteresowanie młodzieży historią samą w sobie poprzez wyszukiwanie
i eksponowanie ciekawych wydarzeń lub postaci z historii powszechnej oraz konfrontowanie wiedzy historycznej z mitami prezentowanymi niejednokrotnie przez niektórych pisarzy czy media. W ramach klubu organizowane są konkursy i testy wiedzy o tematyce historycznej, a ponadto w ramach klubu działa grupa modelarska.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 


 

85. ROCZNICA ŚMIERCI MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO #zostanwdomu

85. ROCZNICA ŚMIERCI MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO #zostanwdomu

85. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego
Dnia 12 maja 1935 r. o godz. 20.45 zmarł w Warszawie w wieku 68 lat jeden z ojców Polski niepodległej, dwukrotny premier RP, naczelnik państwa, Marszałek Józef Piłsudski. Sześć dni później w Katedrze Wawelskiej miały miejsce uroczystości pogrzebowe. Cały naród żegnał wielkiego Polaka.
Prezydent Ignacy Mościcki wypowiedział wtedy nad trumną Marszałka następujące słowa:
„Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroni jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą woli naszej. Półwiekowym trudem swego życia brał we władanie serce po sercu, duszę po duszy, aż pod purpurę królestwa swego zagarnął niepodzielnie całą Polskę.
Śmiałością swej myśli, odwagą zamierzeń, potęgą czynów z niewolnych rąk kajdany zrzucił, bezbronnym miecz wykuł, granice nim wyrąbał, a sztandary naszych pułków sławą uwieńczył.
Skażonych niewolą nauczył honoru bronić, wiarę we własne siły wskrzeszać, dumne marzenia z orlich szlaków na ziemię sprowadzać i w twardą rzeczywistość zamieniać.
Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek...
Czynami swymi budził u wszystkich – po wszystkie krańce Polski – iskry tęsknot do wielkości. Miliony tych iskier z milionów serc wracały rozżarzone miłością do tego, który je wskrzesał, aż stał się On jasnością, spływającą na całą naszą ziemię, i płomieniem wytapiającym kruszec bezcenny, który w skarbcu narodowym naszych wartości moralnych pozostanie dotąd na wieki.
Wielkie dziedzictwo pozostawił po sobie ten potężny władca serc i dusz polskich.
U bram domostw naszych postawmy warty, byśmy bezcennego kruszcu cnót, przez niego pozostawionych, nie uszczuplili, niczego z wielkiego po nim dziedzictwa nie uronili i byśmy duchowi jego, troską za życia o losy Polski umęczonego, spokój w wieczności dali”.
Wydawać by się mogło, że słowa Prezydenta Mościckiego wypowiedziane nad trumną Józefa Piłsudskiego zawierały wiele patosu, być może właściwego mowom pogrzebowym, ale w części nieprawdziwego. Tymczasem, chociaż wzniosłe, słowa te zawierają prawdę. Józef Piłsudski dokonał rzeczy niezwykłych i niezwykłe pozostawił po sobie dziedzictwo. Dziedzictwo to wytrzymało próbę czasu, próbę straszliwej wojny i okupacji niemieckiej, długiego terroru i zniewolenia komunistycznego oraz istotnie przyczyniło się do odzyskania przez Polskę wolności w roku 1989. Stworzyło ono legendę, która stała się ważnym elementem zbiorowej świadomości Polaków.
Poniżej wiersz autorstwa sądeckiego poety Tadeusza Giewont–Szczeciny zamieszczony w gazecie „Głos Podhala” w numerze jaki ukazał się po śmierci Marszałka Piłsudskiego oraz zdjęcia prezentujące Józefa Piłsudskiego podczas pobytu na Sądecczyźnie, zdjęcie jego trumny i tablice na budynkach: w Nowym Sączu przy ul. Dunajewskiego i w Starym Sączu na budynku Zespołu Szkół przy ul. Daszyńskiego.
Opiekun; Krzysztof Ruchała