Kółko Wdrażam i Pomagam

Opiekun: mgr Halina Popiela

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” Hipokrates

Kółko Profilaktyczne ma na celu ukazać relacje człowiek-środowisko. Zaktywizować utajone możliwości młodego człowieka oraz ukształtować postawy czynne. Ukierunkować na właściwy temat określonymi treściami. Poprzez dostarczenie materiałów dla przyjęcia tych treści. Organizowanie spotkań z przedstawicielami grup społecznych zajmujących się zagadnieniami takimi jak profilaktyka żywienia, profilaktyka sportowa, profilaktyka zdrowotna itp

Profilaktyka to praktyczna część pedagogiki społecznej. Ma za zadanie opisywać, wyjaśniać i przewidywać rozwój zjawisk chorobliwych i szkodliwych dla społeczeństwa.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 


 

„Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj jest święto kobiet.”

„Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj jest święto kobiet.”

Dzień kobiet co powinniśmy wiedzieć na temat tego święta. Zapraszam do przeczytania poniższego artykułu oraz do obejrzenia dwóch materiałów filmowych które przybliżom czytelnikom genezę tego święta. Pamiętajmy, że tradycja jest nieodłącznym elementem polskiej kultury. Nasi przodkowie z ogromną pieczołowitością dbali, aby zwyczaje, wiedza i inne cenne wartości przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Dokładano wszelkich starań, aby uchronić je przed zapomnieniem.

Halina Popiela

 

Co roku 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. W tym roku Dzień Kobiet przypada w poniedziałek.

Krótka historia święta.

Za pierwowzór święta kobiet należy uznać związane z kultem płodności i macierzyństwa rzymskie Matronalia, które w starożytności przypadały na pierwszy tydzień marca. W tym czasie antyczne ludy świętowały początek roku, a mężowie obdarowywali swoje wybranki prezentami. Choć nazwa wskazuje, że jest to święto zamężnych kobiet, Matronalia obchodziły także niewolnice.

Rewolucyjne początki

Pierwszy Dzień Kobiet odbył się  po raz pierwszy 18 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych i miał zostać zapoczątkowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki po słynnych nowojorskich protestach kobiet domagających się równego traktowania w miejscu pracy. Kobiety, które należały do ​​tej klasy robotniczej, były wykorzystane na dwa sposoby: jako kobiety oraz pracownice, które musiały często pracować w fabrykach w nieludzkich warunkach.

Na świecie  święto kobiet obchodzono od 1910 roku. Ustanowiono je z inicjatywy Międzynarodówki Socjalistycznej w Kopenhadze jako wyraz szacunku dla sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet. 27 sierpnia na 2 międzynarodowym zgromadzeniu kobiet-socjalistek w Kopenhadze ustanowiło coroczne świętowanie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Pierwszy międzynarodowy dzień kobiet odbył się 19 marca 1911 roku w Danii, Niemczech, Austro-Węgrach, Szwajcarii i USA. Miliony kobiet wzięło w tym wydarzeniu udział. Również w następnych latach dzień ten był wielkim sukcesem, mimo że nie została ustanowiona żadna konkretna data i Dzień Kobiet obchodzony był zawsze w marcu lub

kwietniu.

                                                 

 

W 1921 roku Dzień Kobiet został wyznaczony datą 8 marca.

Dziś Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie przez mieszkanki takich krajów, jak Albania, Chiny, Białoruś, USA czy Polska. Wyjątkiem jest Tunezja, która, co prawda, również odznacza w kalendarzu kobiety, ale w przeciwieństwie do większości państw, Dzień Kobiet przypada tam 13 sierpnia. 

 

W Polsce Dzień Kobiet stał się popularny dopiero w czasach PRL-u. do tego stopnia, że było traktowane niemalże jak święto państwowe wykorzystywane do PRL-owskiej propagandy. Z tego względu do dziś 8 marca kojarzy się niektórym z socjalistycznym dniem pracy, w którym rzeczywiście honorowano kobiety, ale tylko te pracujące.

DzieńKobiet był postrzegany raczej w kategoriach rozrywkowych,jako okazja do dobrej zabawy, zwłaszcza w miejscu pracy. Oddolnie inicjowane formy obchodów święta (którym często towarzyszył alkohol) bardzo niepokoiły Kościół katolicki, który niejednokrotnie przekonywał do bojkotu 8 marca.Święto przypadało bowiem nieodmiennie w okresie Wielkiego Postu, a huczna zabawa naruszała jego nabożny charakter. 

Kiedy w Polsce zaczęto obchodzić Dzień Kobiet, jednym z najpopularniejszych symboli stały się goździki. Typowymi prezentami były również ręczniki, ścierki kuchenne czy perfumy.

 

Co kraj to obyczaj. W innych państwach, np. we Włoszech, kobiety zamiast kwiatka otrzymują gałązki akacji srebrzystej. Podobny podarunek otrzymują kobiety w Rosji.

 

https://www.youtube.com/watch?v=4ziviDNH48g

 

Warto dodać, że zniesienie oficjalnych obchodów Dnia Kobiet w Polsce nastąpiło w 1993 roku na polecenie ówczesnej polskiej premier, Hanny Suchockiej.

 

https://www.youtube.com/watch?v=wBLtV39byvQ

 

 

Bibliografia

Kultura i społeczeństwo L. Kopciewicz

https://www.newsweek.pl/wiedza/historia/

Opracowała; Halina Popiela