Klub Zawodowców
Opiekun; mgr Marta Cebula
Przygotowanie wychowanków do świadomego i samodzielnego planowania kariery oraz podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniających znajomość własnych zasobów, informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.
Spotkania klubu pozwolą uzupełnić zasób wiadomości wychowanków w zakresie doskonalenia i rozwoju zawodowego, poznawania różnych zawodów, sposobów ich osiągnięcia, metod szukania pracy, mobilności zawodowej, radzenia sobie z sytuacjami trudnymi , nawiązywania dobrych relacji zawodowych, komunikatywności, zadbanie o dobry wypoczynek i rozwój zainteresowań .
Młodzież będzie miała możliwość uczestnictwa w spotkaniach grupowych i indywidualnych, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, wyjściach poza teren bursy.
Pokazy multimedialne, zgromadzone czasopisma, ciekawe filmy, programy edukacyjne pozwolą na zwiększenie liczebności osób aktywnych w ramach tematyki dotyczącej zawodoznawstwa.
Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.
Gdzie możesz znaleźć pomoc i wsparcie w poruszaniu się po rynku pracy?
Jedną z najważniejszych cech w działaniu każdego człowieka jest optymizm
i pozytywne nastawienie. Nasze życie w dużym stopniu zależy od tego, co myślimy o sobie,
o innych ludziach i otaczającym nas świecie. Myśli uruchamiają określone zachowania i mają tendencję do potwierdzania się na zasadzie „samospełniającego się proroctwa”.
W związku z tym :
- Nie dopuszczaj do siebie czarnych myśli - to one kształtują Twoje nastroje i usposobienie oraz sposób funkcjonowania.
- Powtarzaj dobre nowiny - treść prowadzonych rozmów z innymi ludźmi wpływa na Twoje samopoczucie.
- Nie dziw się faktem występowania trudności - są one udziałem wszystkich ludzi.
- Zaczynaj wszystko od początku - zrywaj z rutyną, poszukuj własnych sposobów odnowy.
- Wierz, że sam przeważnie decydujesz o swojej przyszłości - to Ty kształtujesz swoje życie a nie przypadek czy los.
- Przyjmuj częściowe rozwiązania określonego zadania - częściej będziesz mógł je wykonać.
- Rozwijaj w sobie wdzięczność - naucz się dziękować innym, bądź uprzejmy i wrażliwy, pamiętaj przysługi.
- Bądź pogodny - próbuj nawet wtedy, gdy nie sprzyja Ci szczęście.
- Wykorzystuj swoją wyobraźnię, chcąc odnieść sukces - wyobrażaj sobie rzeczy dobre i przyjemne, które mają się wydarzyć w przyszłości.
- Akceptuj to, czego nie możesz zmienić - nie na wszystko masz wpływ i trzeba się z tym pogodzić.
Skuteczne metod poszukiwania pracy.
- Wykorzystaj kontakty osobiste.
Najskuteczniejszą metodą poszukiwania pracy jest wykorzystywanie posiadanych kontaktów albo celowe nawiązywanie relacji z osobami, które mogą Ci pomóc w osiągnięciu celu. Prywatne znajomości są bardzo pomocne, gdyż wiele firm prowadzących rekrutację kandydatów na różne stanowiska - informacje o wolnych miejscach pracy rozpowszechnia najpierw wśród swoich pracowników
- Przejmij inicjatywę – sam zgłoś się do pracodawcy
Poszukując zatrudnienia powinieneś także udać się do interesujących Cię firm i instytucji i nawiązać bezpośredni kontakt z ich szefem lub osobą odpowiedzialną za rekrutację pracowników.
Odwiedzając pracodawcę należy:
- rozmawiać o możliwości podjęcia pracy
- przedstawić własne dokumenty aplikacyjne,
- pozostawić po sobie dobre wrażenie,
- dać pracodawcy czas na zastanowienie.
- Giełdy i targi pracy – nie przegap okazji!
Zasada funkcjonowania targów pracy jest taka sama, jak wszelkich innych tego typu przedsięwzięć handlowych. Cel jest również podobny - zawarcie jak największej liczby kontraktów satysfakcjonujących obie strony: wystawcę i klienta, czyli pracodawcę i poszukującego pracy. Pracodawcy mają na targach stoiska, na których prezentują swoje firmy. Możesz dowiedzieć się więc wielu ważnych informacji na ich temat.
Targi pracy są organizowane najczęściej przez:
- urzędy pracy,
- organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia),
- organizacje pracodawców (izby handlowe, fora pracodawców itp.),
- szkoły wyższe (samorządy i organizacje studenckie, akademickie biura karier)
- Giełda pracy organizowana przez urząd pracy na zlecenie konkretnej firmy, która poszukuje określonej liczby pracowników.
Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane przez poszukujących zatrudnienia są ogłoszenia prasowe i radiowe. Możesz je śledzić, kupując gazety codzienne o zasięgu ogólnopolskim lub regionalnym, oczywiście najlepiej w dniu, w którym zamieszczane są dodatki dotyczące pracy.
- Internet – najszybsza forma dotarcia do pracodawcy.
Internet jest obecnie najbardziej popularnym i najszerzej wykorzystywanym medium wśród osób poszukujących pracy i pracodawców.
Wysyłając aplikację on-line powinieneś pamiętać o kilku istotnych wskazówkach:
- Stwórz profesjonalnie brzmiący adres e-mail.
- Treść wiadomości powinna być rzeczowa i krótka.
- Zwróć uwagę na formę, w jakiej zwracasz się do odbiorcy.
- Zadbaj, aby wysyłane załączniki miały czytelne dla odbiorcy, łatwe do zidentyfikowania nazwy, najlepiej by zawierały Twoje imię i nazwisko.
- Staraj się nie wysyłać jednej wiadomości „hurtowo” do wielu pracodawców.
Szukanie pracy przy pomocy Internetu to nie tylko odpowiadanie na ogłoszenia o pracę i przeglądanie witryn potencjalnych pracodawców. W sieci możesz znaleźć informacje dotyczące interesujących Cię branż i zawodów czy zapotrzebowania na kwalifikacje. Przede wszystkim jest to sposób na aktywne szukanie pracy poprzez budowanie sieci kontaktów i kreowanie własnego wizerunku zawodowego.
Kto może pomóc w poszukiwaniu pracy?
Osoby które dopiero rozpoczynają swoją karierę oraz te, które są długotrwale bezrobotne mogą korzystać z usług różnych instytucji zajmujących się problematyką rynku pracy.
Należą do nich, m.in:
- Powiatowe Urzędy Pracy
- Wojewódzkie Urzędy Pracy
- Ochotnicze Hufce Pracy
- Agencje Zatrudnienia
- Instytucje Szkoleniowe
- Akademickie Biura Karier
- Organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia
- Powiatowy Urząd Pracy (PUP)
Jego głównym zadaniem jest szeroko rozumiana pomoc osobom bezrobotnym i poszukującym pracy w znalezieniu zatrudnienia i aktywizowaniu ich na rynku pracy, a także pomoc pracodawcom w pozyskaniu pracowników.
- Wojewódzki Urząd Pracy
Tu możesz skorzystać z usług poradnictwa zawodowego, a także pośrednictwa pracy w ramach EURES.
- Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej to wydział, który pomoże Ci w podjęciu decyzji zawodowych. Profesjonalna kadra doradców zawodowych i psychologów przy użyciu testów psychologicznych pomaga określić preferencje, uzdolnienia oraz predyspozycje do wykonywania określonego zawodu . Centrum organizuje również grupowe porady zawodowe oraz zajęcia warsztatowe, podczas których dowiesz się, jak skutecznie poszukiwać Kierunek Praca pracy w kraju i za granicą.
- EURES to sieć publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na unijnym rynku pracy, której celem jest międzynarodowe pośrednictwo pracy oraz informowanie o warunkach życia i pracy w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Doradcy EURES pomogą Ci w znalezieniu oferty pracy, jeśli zdecydowałeś się na podjęcie zatrudnienia za granicą.
- Ochotnicze Hufce Pracy Ochotnicze Hufce Pracy wykonują zadania w zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, a także jej kształcenia i wychowania.
Należą do nich m.in.:
- pośrednictwo pracy,
- poradnictwo zawodowe dla młodzieży oraz prowadzenie mobilnych centrów informacji zawodowej,
- inicjowanie międzynarodowej współpracy i wymiany młodzieży,
- refundacja kosztów poniesionych przez pracodawcę na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników,
- umożliwienie młodzieży zdobycia kwalifikacji zawodowych oraz uzupełnienia wykształcenia podstawowego, gimnazjalnego oraz ponadgimnazjalnego,
- prowadzenie szkoleń.
- Agencje zatrudnienia
Legalnie działająca agencja zatrudnienia musi być wpisana do Rejestru Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia.
Świadczą one usługi:
- pośrednictwa pracy w kraju i za granicą
- doradztwa personalnego
- poradnictwa zawodowego
- pracy tymczasowej
- Instytucje szkoleniowe
Osoby bezrobotne i poszukujące pracy mogą zostać skierowane przez powiatowe urzędy pracy na szkolenia tylko do instytucji posiadających wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (RIS).
- Akademickie Biura Karier (ABK)
To jednostki uczelni i szkół wyższych działające na rzecz aktywizacji zawodowej studentów i absolwentów. Do podstawowych ich zadań zalicza się gromadzenie i rozpowszechnianie informacji o rynku pracy i możliwościach podnoszenia kwalifikacji zawodowych, zbieranie, klasyfikowanie i udostępnianie ofert pracy, staży i praktyk zawodowych oraz prowadzenie bazy danych osób zainteresowanych znalezieniem pracy. Ponadto dla chętnych prowadzone są: doradztwo indywidualne, warsztaty, spotkania i zajęcia poświęcone zagadnieniom rynku pracy oraz planowaniu drogi zawodowej.
- Organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia.
W regionie działają organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia, które statutowo zajmują się aktywizacją zawodową i społeczną różnych grup np. osób bezrobotnych, zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym. Mogą one udzielać pomocy i wsparcia w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej oraz przygotowywać do samodzielności i aktywności na rynku pracy.
Istnieje wiele dróg poszukiwań pracy. To, którą z nich podążysz, zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj jednak, że warto postawić na różne ścieżki, gdyż wtedy efekty mogą być bardziej owocne.
Opracowała: Marta Cebula
Źródło:
https://publicystyka.ngo.pl/znamy-ponad-1300-organizacji-ktore-pomagaja-bezrobotnym
htm file:///C:/Users/Marta%20Cebula/Desktop/ksi%C4%85zka%20z%20doradztwa%20zawodowego%20Kierunek_praca.pdf
http://www.gciskoczow.ox.pl/gdzieszukacpracy.