Komunikaty

DLACZEGO WARTO PLANOWAĆ?! #zostanwdomu

DLACZEGO WARTO PLANOWAĆ?! #zostanwdomu

„Jeśli ktoś nie wie do jakiego portu płynie, żaden wiatr nie jest dobry”
- Seneka
Niestety wiele osób nie ma żadnego konkretnego planu na przyszłość zawodową. Czasem myślimy o tym, że kiedyś chcielibyśmy pracować na wysokim stanowisku, że kiedyś będziemy mieć pracę, która będzie nas interesować, że kiedyś ... Takie myślenie najczęściej prowadzi tylko do tego, że gdy przychodzi „kiedyś”, my nadal tkwimy na tym samym stanowisku.
Planowanie i określanie swoich celów zawodowych jest bardzo ważne, w przeciwnym razie będziesz „płynąć” na oślep. Warto więc zastanowić się nad tym dlaczego warto planować swoją karierę zawodową i jakie korzyści niesie to za sobą, gdyż to właśnie one mogą nas zmobilizować do rozpoczęcia prawdziwych planów na przyszłość.
Są osoby, które na hasło „planowanie” widzą ładne, kalendarze, naklejki, zakreślacze oraz osoby realizujące wszystkie zadania punkt po punkcie. Jednocześnie wiedzą, że to zupełnie nie ich styl, bo kochają elastyczność i spontaniczność. Z zaplanowanych zadań nigdy nic im nie wychodzi planowanie je ogranicza .Czy to naprawdę świadczy o tym, że te osoby nie planują??? Niezależnie od tego, czy korzystacie z zestawu narzędzi do planowania i postrzegacie się za miłośników planowania, to planowanie jest częścią Waszego życia. Możemy planować mniej, możemy planować więcej, ale zawsze, w którymś momencie ten plan na dzień czy na życie się pojawia. To tylko od nas zależy, czy go zapiszemy w innym miejscu, niż nasza głowa. Plany nie powodują, że przestajemy być otwarci na zmiany. Planowanie może sprawić, że zaczniemy mieć czas na to, co dla nas ważne. Że w końcu zaczniemy realizować marzenia, które ciągle odkładamy na później. Planowanie polega na świadomym kształtowaniu przyszłości opartych na wcześniej wyznaczonych celach.
Kiedyś karierę w jakimś sensie „dostawało się gratis”, ktoś ją za nas planował.
Dziś to my osobiście jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie oraz rozwój zawodowy.
Co daje planowanie:
• Daje poczucie wpływu na własne życie
• Pomaga nazywać i konkretyzować cele
• Mobilizuje do spójnego i ukierunkowanego działania
• Pozwala zidentyfikować mocne i słabe strony
• Pozwala przewidzieć ewentualne trudności mogące pojawić się w trakcie realizacji celów.
Jedną z metod planowania jest powszechnie znana koncepcja wyznaczania celów –
metoda SMART pięciu podstawowych zasad:
S jak Simple (prosty
M jak Measurable (mierzalny)
A jak Achievable (osiągalny)
R jak Relevant (istotny)
T jak Timely defined (określony w czasie)
np. Cel typu SMART powinien brzmieć: W 2020 roku skończę licencjackie studia pedagogiczne z zakresu edukacji elementarnej. Wskazany cel jest prosty (jednoznaczny), mierzalny (potwierdzeniem będzie dyplom ukończenia studiów), osiągalny, istotny (daje nowe możliwości zatrudnienia i potrzebne kwalifikacje) i określony w czasie (2020rok)
Ćwiczenie nr 1
Jeśli masz poczucie, że Twoim największym problemem jest brak czasu, to idealną metodą dla Ciebie jest metoda ćwiartek czasu daje świadomość sposobu organizacji własnego czasu .
Ćwiczenie nr 2
Jeśli nadal masz z tym problem, możesz wykorzystać kolejną metodę tzw. koła czasu. To bardzo prosta metoda, polegająca na tym, że w poszczególnych częściach (godzinach) koła zapisujesz czynności, które wykonujesz najczęściej.
Ćwiczenie nr3
Koło czasu, czyli jak chcę wykorzystywać swój czas. Podziel dzień w taki sposób, w jaki chciałbyś wykorzystywać swój czas. Potraktuj to jako cel, do którego będziesz dążył!
Ćwiczenie nr4

PLANOWANIE NA LINII CZASU

To bardzo proste, graficzne przedstawienie linii czasu dnia, na której zaznacza się odcinki czasu przeznaczone na określone zadania.

Jak planować tą metodą?

Narysuj poziomą linię i zaznacz w miarę równe odcinki jednogodzinne, od godziny pobudki do godziny, o której chcesz położyć się spać. W określonych odcinkach czasu zapisz zadania, którymi będziesz się w nich zajmować.
Zalety planowania na linii czasu:
· Jest to wizualne narzędzie
· Pozwala niejako zaprojektować swój dzień
· Dobrze oddaje upływ czasu
Ćwiczenie nr 5
Pomocne przy planowaniu własnego czasu jest również prowadzenie własnego terminarza, albo jak wolisz organizera.
Jest tylko jeden warunek: kalendarz będzie przydatny tylko wtedy, kiedy będziesz go aktualizował i z niego korzystał!
Jak korzystać z kalendarza?
– Zawsze miej kalendarz przy sobie
– Sprawdzaj go kilka razy dziennie, koniecznie rano i wieczorem
– Natychmiast zapisuj nowe spotkania i obowiązki
– Staraj się oszacować czas potrzebny na wykonanie konkretnego zadania, w ten sposób unikniesz nakładania się zadań na siebie
– Jeśli korzystasz z wersji drukowanej terminarza, niepewne terminy notuj ołówkiem, żebyś mógł swobodnie zapisywać zmiany.
NIE PLANUJ ZBYT DUŻO NARAZ!
Stosuj metodę małych kroków, zacznij od wyznaczania celów krótkoterminowych, np. tygodniowych, i dopiero kiedy opanujesz tę metodę, zacznij planować długoterminowo.
Co daje nam planowanie kariery zawodowej.
Dzięki planowaniu kariery zawodowej będziesz mógł jasno i wyraźnie określić i sprecyzować swoje cele, a to pomoże Ci w dążeniu do tego, co chcesz osiągnąć. Nie będziesz już osobą bierną, ponieważ swój rozwój zawodowy w końcu weźmiesz w swoje ręce!
Planowanie kariery zawodowej pozwoli Ci kształtować swoje życie zawodowe, w swoich planach nie będziesz zdawać się już na czysty przypadek, gdyż przed oczami będziesz miał konkretne cele, które chcesz osiągnąć. Planowanie rozwoju zawodowego pozwoli Ci też uwierzyć w siebie.
Wyznacz sobie cele, zastanów się nad ich realizacją, nad tym jakie umiejętności musisz rozwinąć, by je osiągnąć i dąż do tego! Przekonasz się, że dzięki skutecznemu planowaniu rozwoju zawodowego wszystko jest możliwe. Zadbaj także o swój prywatny wizerunek w sieci .
Zacznij myśleć pozytywnie. Nie zdawaj się na przypadek, nie pozwól, by to on kierował Twoim życiem.
Uwierz w siebie, znajdź w sobie odwagę, wyznacz sobie cele i odkrywaj siebie na nowo!