Uważaj na swoje myśli, stają się słowami.
Uważaj na swoje słowa, stają się czynami.
Uważaj na swoje czyny stają się nawykami.
Uważaj na swoje nawyki, stają się charakterem.
Uważaj na swój charakter, on staje się twoim losem
Frank Outlaw
Każdy z nas jest inny, ponieważ kierujemy się czymś innym. Różne drogi prowadzą do celu. W życiu każdego z nas ważne są wartości. Pracownik, uczeń, syn córka, rodzic czy przyjaciel - każda z życiowych ról rządzi się swoimi prawami. Ale wszystkie może łączyć jedno: wartości. To one dają możliwość realizowania się na danej płaszczyźnie. Z nimi dążenie do wybranych celów nie jest może prostsze, ale bardziej satysfakcjonujące.
Mamy je albo takie same, albo inne. Każdy przeżywa je na swój sposób. One kształtują nasze wybory czy rzutują na nasze emocje i samoocenę. Pomagają kierować się ku dobru. Wartości to dobra, które nas kształtując, rozwijają naszą osobowość. Wypływają z naszego człowieczeństwa: szacunek do życia, chęć bycia szczęśliwym, wybór dobra i unikanie zła. Można by powiedzieć że to są wartości wspólne dla każdego.
Każdy z nas poszukuje swoich wartości, tych które określają, naszą wyjątkowość.
One stymulują, sprawiając nam prawdziwą satysfakcje, dają świadomość tworzenia i siłę
do walki o prawdziwe szczęście.
Dlatego warto określać w swoim życiu wartości dla nas ważne. Zastanówmy się szkoda pokonać jakąś drogę w życiu, która okaże się, że nie jesteśmy tam gdzie byśmy chcieli. Należy więc dobrze poznać siebie by móc poznać swoje wartości życia. Swoją osobistą hierarchie wartości.
Szkoda by było po latach stwierdzić, że nasze życie poszło w zupełnie inną stronę,
niż się spodziewaliśmy i zakładaliśmy.
Jak wartości odnajdywać, kształtować? Często uzależniamy je od innych, od społeczeństwa, rodziny czy mody nastroju chwili. Warto pomyśleć samemu i napisać, co jest dla mnie najbliższe, najważniejsze. Później kiedyś do nich wrócić, zobaczyć czy tak jest naprawdę.
Wartości, którymi warto kierować się w życiu.
Pracowitość
Nikt z ludzi sławnych bogatych nie byłby na tym miejscu gdyby nie ogrom pracy, jaki włożył w swoją profesję. Tego nie może zabraknąć u osób, które chcą zrobić wielką karierę. Dzięki pracowitości zyskujesz szacunek i uznanie wśród ludzi z którymi pracujesz, ale także mistrzostwo w swoim fachu. Pracowitość pozwalają uporządkować priorytety oraz dążyć do nich mimo napotkanych przeszkód czy trudności.
„Są dwa sposoby odnoszenia sukcesów w życiu: albo dzięki własnej pracowitości, albo przez głupotę innych”-Jean de La Bruyere”
Cierpliwość
Istnieją na świecie ludzie, którzy nie dostrzegają żadnych korzyści wynikających z cierpliwości. Większość z nas chce zdobywać wszelkie rzeczy szybko i bez ograniczeń. Nie chcemy pracować na swój pierwszy milion; chcemy go mieć już teraz .Po co czekać na awans w pracy czy prawdziwą miłość. Bardzo często nasza cierpliwość jest wystawiana na próbę. Jednak, bez względu na otoczenie, warto być cierpliwym. W kontekście rozwoju bycie cierpliwym pozwala wytrwać w dążeniu do założonego celu
Tylko pielęgnowanie w sobie tej trudnej cechy charakteru, jaką jest cierpliwość, pozwoli ci cieszyć się życiem każdego dnia.
„Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie” – Jean-Jacques Rousseau
Pasja
Ludzie sukcesu podążają za swoją pasją. Jeśli ktoś się czymś pasjonuje, sam odnajduje motywację, żeby opuścić tzw. strefę komfortu
Pasja umożliwiają sięganie wyżej i dalej. Ludzie, którzy są zmotywowani wewnętrznie i zadowoleni, przeciwstawiają się wszystkim utrudnieniom, osiągają niemożliwe.
Gdy odkryjemy już swoją życiową pasję, wówczas nawet jeśli po drodze napotkamy inne pokusy lub przeszkody, zostajemy przy obranym kierunku. I dzięki temu powstają niezwykłe rzeczy.
„Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni” -Cecelia Ahern
Odpowiedzialność
Człowiek odpowiedzialny jest świadomy swoich wad i zalet, zna swoje możliwości i umiejętności i stara się sprostać zadaniom, których się podjął. Dotyczy to zarówno spraw fundamentalnych związanych z rodziną i bliskimi osobami, jak i spraw codziennych.. Człowiek odpowiedzialny za własne życie nieustannie się rozwija, ponieważ wie, że tego wymaga codzienna egzystencja. Odpowiedzialność wiąże się z wysiłkiem, systematycznością, myśleniem o innych. Przyjrzyjmy się człowiekowi, który jest obdarzony właśnie taką cnotą. Ponosi konsekwencje swojego postępowania bez względu na wszystko. Zawsze można na nim polegać, dotrzymuje słowa, a gdyby jakieś okoliczności zmusiły go do zmiany decyzji, na pewno wcześniej o tym poinformuje. Daje poczucie bezpieczeństwa, wiadomo że nie straci głowy w trudnych chwilach. Jest odpowiedzialny nie tylko podczas realizowania powierzonych mu obowiązków, ale również w stosunku do społeczności, w której żyje. Takimi ludźmi chcemy się otaczać - dlatego też warto samemu postępować według tej zasady.
„Odpowiedzialność przygniata, gdy myślisz o tym, ile jeszcze musisz zrobić, uwalnia - gdy myślisz, ile JESZCZE możesz zrobić „ - Mateusz Dąbrowski
Szacunek
Traktujmy innych tak, jak sami chcemy być traktowani. Każdy człowiek jest wartością. Szanuj, a będziesz szanowany. Nawet wtedy, gdy ludzie mają inne zdanie od twojego. Kiedy coś robisz, pomyśl o innym człowieku. Bądź dobrym przyjacielem, myśl o nich nawet jeśli nie są blisko ciebie. Gdyby wszyscy na świecie kierowali się szacunkiem do drugiego człowieka, wiele złych rzeczy po prostu by się nie wydarzyło. Szacunek, to jedna z najważniejszych wartości, którymi powinniśmy się kierować. Dlatego to jedna z pierwszych wartości, którą powinniśmy wpajać naszym dzieciom.
„Nigdy nie myl wykształcenia z wychowaniem. Żadna uczelnia nie uczy szacunku
do innych i kultury osobistej. To wynosi się z domu”-Autor nieznany
Skromność
Skromność nie jest czymś wstydliwym. To właśnie od niej zaczyna się prosta droga do wielkości.
To uniwersalna wartość mówiąca o tym, że nie warto patrzeć na innych ludzi z góry. Nie trzeba więcej o tym mówić, warto za to stosować tę zasadę na co dzień.
„Tylko wtedy łatwo jest żyć z człowiekiem, kiedy nie uważa się siebie za lepszego od niego ani jego za lepszego od siebie” - Lew Tołstoj
Opracowali: Marta Cebula
Krzysztof Ruchała
Bibliografia: