‘’Tolerancja jest wtedy, gdy nie czynię wbrew, chociaż czyjeś opinie czy zachowania nie odpowiadają mi, sprawiają przykrość. Mam siłę, by im przeszkodzić, ale nie czynię tego, bo uznaję uprawnienia ludzi do tych zachowań ‘’-J. Keller
Świat to ogromne skupisko różnych ludzi, podzielonych na ubogich i biednych, grubych i chudych, białych i czarnych, ale każdy z nich ma takie same prawa i wszyscy są równi.
Tolerancja może nie jest dość popularnym słowem w dzisiejszych czasach, ale w naszej podświadomości, mniej lub bardziej ukryta, na pewno istnieje. Nie zwracamy uwagi na to, czy jesteśmy tolerancyjni w stosunku do innych. A zapewne każdy chciałby być, w oczach drugiej osoby, postrzegany z szacunkiem.
Gdyby przyjrzeć się słowu tolerancja od strony słownika, to jego definicja brzmi: „cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od własnych albo zupełnie z nimi sprzeczne”.
Każdy człowiek jest w pewnym sensie jedyny i niepowtarzalny, nie ma drugiej takiej samej osoby. Od innych odróżniamy się m.in. charakterem, wyglądem, inteligencją, postrzeganiem pewnych spraw w innym świetle. Ubogi, bądź biedny to ciągle ten sam człowiek, zmienia się tylko jego stan majątkowy, który o niczym nie świadczy.
Światem obecnie rządzi pieniądz, młodzi ludzie to najbardziej podatna grupa , na której robi on największe wrażenie często zapominają o tym co jest najważniejsze w życiu.
Ma już swoje zdanie na każdy temat i nie zawsze będzie ono zgodne z wyobrażeniami starszego pokolenia.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w dość trudnych czasach i nasza otwartość może być naiwna, a dlaczego? Bo duży wpływ na nasze życie ma, niestety, nietolerancja. Młodzi ludzie z reguły bronią swoich racji. Dopuszczają odmienność drugiej osoby, byleby tylko bezpośrednio nie ingerowała w jej świat, może rozmawiać o wszystkim, ale nie bardzo da się przekonać komuś do jego racji. Granica między tolerancją, a jej brakiem jest niewiarygodnie cienka. Istnieje taki moment, gdy nasza wyrozumiałość i poszanowanie dla odmienności przeistacza się w zwykłą obojętność. Znalezienie granicy tolerancji jest szalenie ważne w dzisiejszych czasach
Dzisiaj, w XXI wieku, świat się zmienił, ale nienawiść dalej tkwi w ludziach. W średniowieczu chrześcijanie używali siły, by przekonać do swojej wiary pogan. Podobnie jak to było przed wiekami, także i dzisiaj szerzy się nienawiść. Dawniej tolerancja dotyczyła między innymi czarownic, które za swoje czary były palone na stosie. W dzisiejszych czasach coraz częściej w mediach pojawia się słowo tolerancja, równie często słyszy się o nietolerancji. Tolerancja jest czasami mylona z pojęciem akceptacji. Bo o ile możemy, a czasem nawet musimy akceptować pewne normy, nie oznacza to, że musimy je tolerować.
O tolerancji bardzo dużo się mówi, niestety nie idzie to w parze z czynami. Jednak życie w wielokulturowym społeczeństwie zmusza nas poniekąd do uczenia się tolerancji, bez której na co dzień trudno byłoby żyć. Każdy z nas ma prawo wyboru do jakiej grupy społecznej czy wyznaniowej chce należeć, którą partię polityczną popierać, jak się ubierać i w jaki sposób żyć.
Wydaje się, że człowieka nie da się nauczyć tolerancji, jeżeli sam nie zrozumie jej potrzeby. Współcześni ludzie wiele wymagają od innych, ale nie od siebie. A przecież jeśli chcemy, aby szanowano nasze przekonania i poglądy, sami musimy postarać się szanować upodobania innych, nawet gdy się z nimi nie zgadzamy. Jak to mówią, ile ludzi, tyle punktów widzenia. Dwadzieścia wieków powinno nauczyć ludzi, że tolerancja jest rzeczą niezbędną, bo dzięki niej osiąga się liczne kompromisy i można w ten sposób zapobiec tragicznym wydarzeniom. Nauczmy się szacunku dla drugiego człowieka, a z pewnością będzie się nam łatwiej żyło i w ten sposób więcej możemy zyskać i prawie nic przy tym nie stracimy.
Pamiętaj, że każdy chce być akceptowany. Człowiek jest istotą społeczną i bez akceptacji drugiego człowieka nie potrafi normalnie funkcjonować. Osoba nieakceptowana ma problemy z samooceną, nie ma chęci życia. A przecież ta osoba ma takie samo prawo jak my do życia - tak samo kocha, myśli, chce mieć własną rodzinę, dobrą pracę. Czym więc sobie zasłużyła na gorsze traktowanie? Człowiek to nie roślina - nie można dzielić go na gatunki. Żaden z nas nie może bawić się w Boga i dawać lub odbierać prawo do szczęśliwego życia!
Czym różni się człowiek białoskóry od czarnoskórego? Niczym. Tak samo myśli, ma prawo do życia, własne plany, marzenia i aspiracje. Pod tą skórą też kryje się serce. Ty nie akceptując takiego człowieka okazujesz brak serca i ogromną bezduszność. Pomyśl jak Ty byś się czuł będąc poniżanym za to, jaki jesteś. To musi być na pewno okropne uczucie. Staraj się w każdym człowieku dostrzec wnętrze, a nie odmienną powierzchowność. Poza tym świat jest o wiele ciekawszy z ludźmi, którzy się różnią od siebie pod różnymi względami. Inne religie, światopoglądy, kolory skóry, przekonania, orientacje seksualne, obyczaje. Czy świat byłby tak samo piękny, gdyby wszyscy byli tacy sami?
W przeszłości najbardziej tolerancyjne okazywały się wielonarodowe imperia oraz państwa o ustroju federacyjnym. W tych pierwszych mnogość ludów mówiących różnymi językami, wyznających różne religie i reprezentujących różne kultury, zmuszała władców do poszanowania odrębności. Historycy jako przykłady państw tolerancyjnych wskazują Persję, Rzym i Austro-Węgry.
Zakres tolerancji zmieniał się w ciągu wieków. Najwcześniej tolerancja objęła życie religijne kiedy to Pokój Westfalski zawarty w 1648 r. zakończył epokę krwawych i wyniszczających wojen religijnych w Europie.. Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki z 1787 r. stoi na straży tolerancji .Tolerancja stała się przedmiotem rozpraw filozoficznych w dobie Oświecenia, jak np. w "Traktacie o tolerancji" Woltera czy "Liście o tolerancji" Johna Locke’a.
Ponad pół wieku liczy już Powszechna Deklaracja Praw Człowieka uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 10 grudnia 1948 roku. Jej rozwinięciem stały się uchwalone przez ONZ w 1966 r. Pakty Praw Człowieka.
Europejska Konwencja Praw Człowieka (z 1950 r.) oraz Karta Socjalna Wspólnoty Europejskiej (z 1961 r.) stanowią zbiór praw gwarantujących tolerancję i uniemożliwiających jakąkolwiek dyskryminacje na całym obszarze Unii.
Przeciwieństwem tolerancji jest nietolerancja, dyskryminacja, ksenofobia, dogmatyzm i fanatyzm w różnych sferach życia (religijnej, politycznej, społecznej, obyczajowej), a także wszelkiego rodzaju fundamentalizm oraz szowinizm i totalitaryzm. Tolerancja podtrzymuje życie narodów, bowiem prześladowania często kończą się śmiercią represjonowanych.
Test. Czy ja jestem tolerancyjny?
1.Czy zdarza Ci się wypowiadać pod czyimś adresem uwagi krytyczne typu: "ten kujon" (o kimś, kto się dużo uczy), "wieśniara", "wieśniak" (o kimś, kto nie nadąża za modą), "głąb", "matoł" (o kimś, kto ma problemy z nauka), "schizol" (o kimś, kto zachowuje się inaczej niż ty)?
TAK - 2pkt. CZASAMI - 1pkt. NIE - 0pkt.
2.Czy przeszkadza ci towarzystwo ww. osób np. w czasie imprezy, wycieczki, wyjazdu, koleżeńskiego spotkania?
TAK - 2pkt. CZASAMI - 1pkt. NIE - 0pkt.
3.Czy często słuchasz głośno muzyki, nie licząc się z odczuciami pozostałych domowników lub sąsiadów?
TAK - 2pkt. CZASAMI - 1pkt. NIE - 0pkt.
4.Czy zgadzasz się z twierdzeniem "asfalt powinien leżeć na swoim miejscu" (tzn., że nie powinno się tolerować cudzoziemców w naszym kraju)?
TAK - 2pkt. CZASAMI - 1pkt. NIE - 0pkt.
5.Czy denerwują cię osoby, które w towarzystwie maja odmienne zdanie od twojego?
TAK - 2pkt. CZASAMI - 1pkt. NIE - 0pkt.
6.Czy uważasz, że kobiety są głupsze od mężczyzn?
TAK - 2pkt. CZASAMI - 1pkt. NIE - 0pkt.
7.Czy uważasz, że chorzy na AIDS nie powinni mieć kontaktu z resztą społeczeństwa?
TAK - 2pkt. CZASAMI - 1pkt. NIE - 0pkt.
8.Czy uważasz, że ateiści SA moralnie gorsi niż chrześcijanie?
TAK - 2pkt. CZASAMI - 1pkt. NIE - 0pkt.
9.Czy wkurza cię staroświeckość rodziców?
TAK - 2pkt. CZASAMI - 1pkt. NIE - 0pkt.
10.Czy uważasz, że ludzie ze wsi są głupsi niż z miasta (lub odwrotnie)?
TAK - 2pkt. CZASAMI - 1pkt. NIE - 0pkt.
Podsumowanie.
0 -6pkt. Jesteś osoba tolerancyjną, szanujesz odmienność innych i ich prawo do własnego zdania. Sam(-a) nie ulegasz nadmiernie innym, nie starasz się przypodobać, wygłaszając popularne poglądy, Czasem zmieniasz zdanie, ale nie z chęci przypodobania się, lecz w wyniku własnych przemyśleń. Zasługujesz na szacunek i podziw. Czasem nie jest ci łatwo, ale nie zrażaj się tym.
7 -13pkt. Jesteś podatny(-a) na wpływy otoczenia, często nie masz własnego zdania, jesteś niezdecydowany(-a). i zdajesz się na opinie innych. W niektórych kwestiach bywasz tolerancyjny(-a), ale rzadko jest to efekt twoich własnych przemyśleń, bardziej presji środowiska. Jesteś osoba dość lubiana, ale nie z powodu niezależności lub posiadanego autorytetu, lecz z powodu podporządkowania grupie. Często się boisz, że nie masz racji. Warto abyś się starał(-a) bardziej kierować własnym zdaniem, nawet wbrew obiegowym opiniom. Zyskasz wtedy szacunek we własnych oczach, jak i u innych osób.
14 -20pkt. Jesteś osoba zdecydowanie nietolerancyjną, skłonna do uprzedzeń, nie słuchasz zdania innych. Każdy, kto myśli inaczej niż ty, denerwuje cię, jest twoim wrogiem. Z tego powodu często miewasz konflikty z innymi. Warto, abyś zaczął rozmawiać z ludźmi mającymi inne niż ty poglądy, naucz się dyskutować, nie traktuj ich jak wrogów.
Opiekun: Marta Cebula
Źródło: