Kółko gier planszowych


Opiekun; mgr Krzysztof Ruchała

Celem działalności kółka jest propagowanie wśród wychowanków Bursy Szkolnej w Starym Sączu gier planszowych (m.in. szachy, warcaby, skoczki, „chińczyk”, Monopoly), karcianych („Uno”, „Dos”) oraz quizów w formie karcianej.

Spotkania dla osób zainteresowanych dwa razy w miesiącu. Dla osób nie znających zasad poznawanie reguł poszczególnych gier, poznawanie różnych strategii, poza tym możliwość prowadzenia rozgrywek pomiędzy sobą.

W przypadku zainteresowania młodzieży innymi grami planszowymi będą one w miarę możliwości również wprowadzane.

Ponadto w bieżącym roku szkolnym planowane jest zorganizowanie kolejnych już corocznych turniejów gry w warcaby, szachy i skoczki oraz w „chińczyka” dla wychowanków naszej placówki.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

Klub miłośników historii

Klub miłośników historii

 

KLUB MIŁOŚNIKÓW HISTORII

Opiekun; mgr Krzysztof Ruchała

Celem działalności klubu jest propagowanie wśród młodzieży mieszkającej w Bursie Szkolnej w Starym Sączu postaw patriotycznych poprzez przypominanie ważnych wydarzeń i postaci z historii Polski. Kolejnym celem jest zainteresowanie młodzieży historią samą w sobie poprzez wyszukiwanie i eksponowanie ciekawych wydarzeń lub postaci z historii powszechnej. Ponadto w ramach koła promowane będzie zainteresowanie wychowanków historią regionu w którym mieszkają poprzez zorganizowanie kolejnej edycji konkursu „Ślady historii w mojej okolicy”.

Spotkania lub emisje filmów będą się odbywać raz w miesiącu. W miarę możliwości będą organizowane wyjścia na wystawy i spotkania związane z tematyką historyczną. Poza tym informacje o tematyce historycznej będą zamieszczane na stronie internetowej placówki i na jej profilu na Facebooku.

W ramach klubu działać będzie również sekcja modelarska – klejone będą wraz z wychowankami modele kartonowe i plastikowe o tematyce militarnej, a ponadto wprowadzane będą również gry edukacyjne o tematyce historycznej przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej m.in. „Znaj znak”.

Ponadto w ramach „Klubu Miłośników Historii” prowadzona będzie praca z młodzieżą biorącą udział w konkursach zewnętrznych o tematyce historycznej.

Wraz z pracownią „Pod gargulcem” mamy zamiar przygotować w tym roku szkolnym kilka wystaw, aby upamiętnić ważne rocznice i postaci z historii Polski.

W bieżącym roku obchodzimy 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Z tej racji Sejm ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. W związku z tym na przełomie X i XI br. zorganizowana zostanie wystawa poświęcona polskim romantykom, wraz z wieczornicą patriotyczną.

W I 2023 r. z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zorganizowana zostanie wystawa upamiętniająca to wydarzenie.

W IV 2023 r. zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona jednemu z Ojców Niepodległej – Wojciechowi Korfantemu, którego 150. rocznicę urodzin będziemy obchodzić. Z racji tej rocznicy Sejm ustanowił Korfantego jednym z patronów roku 2023.

Natomiast na przełomie V i VI 2023 r. zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona postaci Pawła Edmunda Strzeleckiego, wybitnego polskiego podróżnika i odkrywcy, którego Sejm RP również ustanowił jednym z patronów roku 2023.

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.